Aldosteron

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE-I)

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE-I)

.. ...pobudzeniu uwalniania aldosteronu - hormonu odpowiedzialnego za regulację równowagi między jonami sodowymi i potasowymi. Działanie inhibitorów angiotensyny polega na wywołaniu obniżenia ciśnienia ( efekt hipotensyjny ). Obniżenie ciśnienia wywołane jest przez zmniejszenie napięcia..

Leki kardiologiczne (leki stosowane w chorobach serca)

Leki kardiologiczne (leki stosowane w chorobach serca)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( RAAS ). Do tej grupy leków hipotensyjnych należą: chinapryl ( Acurenal, Accupro, AprilGen, Pulsaren, Quinapril TEVA ), enalapril ( Benalapril, Enarenal, Ednyt, Enap, Enazil, Epril, Mapryl ), perindopryl ( Iprax, Prenessa, Prestarium, Noliprel ) i..

Antagoniści receptora angiotensyny II

Antagoniści receptora angiotensyny II

.. ...pobudzeniu wzrostu ilości aldosteronu. Aldosteron jest hormonem mineralokortykoidowym powodującym wzrost wchłaniania jonów sodowych i wody w nerkach. Efektem działania antagonistów receptora angiotensyny II jest rozkurcz mięśniówki gładkiej, obniżenie oporu naczyniowego a co za tym idzie..

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna

.. ...100 razy większa niż aldosteronu, a jako glikokortykosteroidu 10 - 20 razy większa od kortyzonu. Dlatego do zwalczania objawów hipotonii wystarczają niewielkie dawki.W pierwszych dniach lub tygodnia od podania pierwszej dawki dochodzi do retencji sodu i zwiększenia objętości osocza...

Chinapryl (Acurenal, Accupro, AprilGen, Pulsaren, Quinapril TEVA)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron. Dodatkowo powodują cofanie się niepożądanych zmian w mięśniu sercowym, wywołanych nadciśnieniem tętniczym ( remodeling serca ). Jak wszystkie leki obniżające ciśnienie ( leki hipotensyjne ), również ACE - I mogą obniżać ciśnienie w nadmiernym stopniu,..

Frakcja wyrzutowa

.. ...antagonistów receptora aldosteronu, leków diuretycznych ( moczopędnych ) czasem leków inotropowo dodatnich ( zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego ). Dobór leków zależy od konkretnej sytuacji zdrowotnej chorego. Ostra niewydolność serca wymaga często podawania leków..

Atenolol

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron przez co przyczynia się do obniżenie ciśnienia krwi. Atenolol jest stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca ( choroba wieńcowa ), w profilaktyce wtórnej zawału serca, w leczenie nadciśnienia tętniczego. Wpływ beta - adrenolityków na układ..

Układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( układ RAA ) jest jednym ze skomplikowanych łańcuchów wzajemnych zależności w naszym organizmie, który odgrywa bardzo istotną rolę między innymi w rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu mięśnia sercowego. Renina jest związkiem produkowanym w..

Enalapril (Benalapril, Enarenal, Ednyt, Enap, Enazil, Epril, Mapryl)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( RAA ). Działania niepożądane, poza zawsze możliwymi reakcjami alergicznymi, ograniczają się głównie do nadmiernych spadków ciśnienia i ich konsekwencji ( zawroty głowy, omdlenia, u pacjentów z chorobą wieńcową możliwe jest także wystąpienie bóli..

Losartan (Cozaar, Lakea, Lorista, Lozap, Losacor, Losartic, Xartan)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( RAA ). Blokujące receptor dla angiotensyny drugiej ( głównie receptor AT1 ) zapobiega naczynioskurczowemu działaniu angiotensyny, hamuje również proces remodelignu mięśnia sercowego, ponadto zmniejsza stężenie aldosteronu w organizmie, co również..

Betaksolol (Locren, Betabion, Betoptic, Optibetol)

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( RAA ), zmniejszając aktywność reniny. Kardiologiczne zastosowanie leku to terapia nadciśnienia tętniczego. Betaksolol można podawać w kroplach do worka spojówkowego oka. Tak zaaplikowany betaksolol ma minimalny wpływ na układ sercowo - naczyniowy,..

Perindopryl (Iprax, Prenessa, Prestarium, Noliprel)

.. ...zwiększa wydzielanie aldosteronu ( hormonu odpowiadającego za zwiększenie stężenia sodu w organizmie, co również pośrednio przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego ) oraz bierze udział patologicznej przebudowie mięśnia sercowego ( remodeling ). Leki zmniejszające stężenie..

Ramipril (Axtil, Mitrip, Piramid, Polpril, Ramicor, Tritace, Vivace)

.. ...naczynia ), spadek stężenie aldosteronu, wzrost aktywności reninowej osocza i inne. ACE - I, w tym ramipril, zmniejszają obciążenie serca, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, hamują procesy remodelingu mięśnia sercowego i naczyń. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania ramiprilu i leków..

Sterydy

.. ...mineralokortykosteroidów - aldosteron. Funkcje hormonów nadnerczowych są rozliczne: wpływają na gospodarkę mineralną, wodno - elektrolitową, metabolizm glukozy, produkcje hormonów płciowych, gospodarkę lipidową i inne. Wpływ glikokortykosteroidów na układ immunologiczny jest..

Aliskiren

.. ...renina - angiotensyna - aldosteron ( układ RAA ). Leki blokujące powstawanie lub działania angiotensyny ( inhibitory konwertazy na przykład enalapril, antagoniści receptorów np. losartan ) oraz antagoniści aldosteronu ( np. spironol ) mają już stałe miejsce w standardach leczenia..

Kołatania, ablacje - okiem dochtora - Str. 64

.. ...sobie acth,kortyzol i aldosteron i poziomy potasu i magnezu .a tarczyce zrobilas .to nerwica ale nerwica lubi isc w parze z aburzeniami metabolicznymi o ktore teraz nietrudno .ja ide do szpitala na endokrynologie z powodu kolatan i objawoow nerwicowych bo mam zawyzone hormony stresu i os..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 1034

.. ...jelitach ,a teraz ten aldosteron w nadnerczach,juz mi na usg 15 lat temu cos wyszlo ale nie dociekalam .depresja depressją, ale psychoterapia chorob jako takich nie wyleczy ,trezba tez sie badac a nie wszystko zwalac na psyche .jak sie czlowiek zle czuje to i psyche siada . ...kolezanka..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 1050

.. ...wyrzuty adrenaliny i aldosteronu a co za tym idzire tak upierdliwe objawy jak kolatania ,goraco ,goraczka ,biegunka ,trezsienie i tak mam .i na to juz ani zoloft ani xanax mi nie dziala tylko musze rypac narazie kroplowki a czekam na jakies leczenie hormonalne.twoja mama nie jest leczona..

Kardiomiopatia rozstrzeniowa - Str. 9

.. ...Micardis ) antagonista aldosteronu ( np Inspra ) stężenie potasu może narastac, to monitoruje sie indywidualnie. Jeżeli chory bierze diuretyk to może byc odwrotnie ( dlatego tak często mierzy sie potas ) i każdego chorego traktuję się jako inny przypadek. W przypadku spironolu 80%..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 289

.. ...się że mam podwyższony aldosteron w moczu. Dostałem potas w tabletkach, i kazali czekać na dalsze badania w domu. Do dnia dzisiejszego karetka zabierała mnie chyba 4 razy z tych samych powodów, brak potasu, i raz lekarz kazał mi odstawić iporel , a ja odstawiłem go nagle,wtedy ciśnienie..

Nerwica i zespół nadwrażliwego jelita

.. ...przeszło... Lotnikus, podobne objawy wywołuje niedoczynność kory nadnerczy, robi się badania krwi na hormony sterydowe: kortyzol i aldosteron. Poczytaj też o celiakii, to nietolerancja glutenu. Pozdrawiam..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 1223

.. ...dziennie urosan na zbijanie aldosteronu.czy pomaga jeszcze nie wiem. ...aga28...sprawy sercowe u mnie wciaz na tylnym planie .rozmawiam codziennie z moim panem m. raz na 2 tygodnie sie spotkamy na pogawedke i narazie tyle.mnie wystarczy .exmlody do mnie zas dzwonil ale nie gdalam z nim..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 1250

.. ...i acth i kortyzol i aldosteron .to ci rozjasni sporo.narkozy nie ma sie co brac ja milam 4 y a jedna operacje na ostrym ataku co 3i skurcz dodatkowy i przezylam wiec tym sie nie martw . huraaaaaaa Trzy dni wolne od pracy Super .Jutro odpoczywam a na środe i czwartek cos miłego zaplanuje..

Echo serca, czy wszystko jest w normie?

.. ...antagonistów receptora aldosteronu, leków diuretycznych ( moczopędnych ) czasem leków inotropowo dodatnich ( zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego ). Dobór leków zależy od konkretnej sytuacji zdrowotnej chorego. Ostra niewydolność serca wymaga często podawania leków..

Inspra

.. ...nowoczesniejsza forma blokera aldosteronowego ( bardziej selektywna ) ,a wiec lek z tej grupy co spironolakton Jest lekiem stosowanym glownie w leczeniu niewydolnosci serca, a wiec u chorych z obnizoną frakcja wyrzutową lewej komory Dokładnie tak jak pisze Izabela, można tylko doda że w..

Inspra - Str. 2

.. ...hamowaniem działania aldosteronu działa na hormony płciowe. Hamuje działanie testosteronu i pobudza działanie progesteronu. Czesto więc mozan zaobserwować obnizenie nastroju, męczliwość, zaburzenia potencji, zaburzenia libido ( również u kobiet ) zaburzenia miesiączkowania, bolesność..

Spironol

.. ...niepożądane działanie aldosteronu. Reszta to domysły ale oczywiście warto sprawdzić, gdyż mogą być uzasadnione : ) Witajcie - ja także biorę między innymi spironol od ponad 2 lat.Co do informacji z Wikipedii - jestem dość nieufna/wolałabym znać wiarygodniejsze żródło takiej informacji o..

Nadciśnienie a aldosteron, aldsteron

.. ...pionie 10,8 ng/ml/godz Aldosteron w spoczynku 242,92, norma to do 161,5, aldsteron w pionie 631,7 pg/ml, norma to do 313,3. CZy to moja jakiś wpływ na nadciśnienie i może byc powodem w tym wieku ? Jeśli tak, to pewnie nic sie nie da z tym zrobic, skoro lekarze zapisali mi tylko lek na..

Aldosteron powodem nadciśnienia?

.. ...zaniepokoiła mnie wartość Aldosteronu. W warunkach podstawowych mam 170,2 pg/ml ( norma to 12 - 150 pg/ml ), natomiast w teście hamowania po obciążeniu 2000 ml 0,9% NaCl poziom aldosteronu wynosi 143,2 pg/ml ( norma to 6 - 75 pg/ml ). Czy może to być powodem moich problemów z leczeniem..

Omdlenia i utrata świadomości, wysokie tętno, arytmia serca?

.. ...nic nie wykryli. Tylko aldosteron ale nic z tym nie zrobili, to raz, a dwa nie pytalem sie jakie sa przyczyny i skutki, tylko czy moge miec arytmie wg. tego co napisałem wyżej moze to byc nerwica,ale to nie jest diagnoza tylko przypuszczenie.Dlatego piszę o magnezie i środkach..

Hiperaldosteronizm wtórny

.. Hiperaldosteronizm wtórny to stan zwiększonego wydzielania aldosteronu, wynikający z zaburzenia układu reninowo - angiotensynowego przez różne stany chorobowe, nie mający związku z pierwotną nadprodukcją aldosteronu w nadnerczach. Nadmierne pobudzenie tego układu prowadzi do zwiększonego wydzielania..

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

.. Hiperaldosteronizm pierwotny określa się jako hormonalnie uwarunkowane nadciśnienie tętnicze zależne od autonomicznego wydzielania aldosteronu. Zespół Conna jest jedną z najczęstszych przyczyn nadciśnienia tętniczego wtórnego, wobec tego ważna jest znajomość objawów, aby wiedzieć kiedy można podejrzewać taką..