Choroby serca

Polska krajem o dużym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych

.. ...powodu niedokrwiennej choroby serca ( IHD ) oraz chorób mózgowo - naczyniowych ( CVD ) badano oddzielnie. Uzyskane wyniki porównywano zarówno na poziomie narodowym, jak i regionalnym. Zebrane dane pozwoliły zobrazować różnice i trendy w umieralności z powodu chorób sercowo - naczyniowych..

Trudniejsze leczenie kobiet na choroby krążenia

.. ...leczenie kobiet, które na choroby krążenia zapadają przeciętnie siedem lat później niż oni, jest znacznie trudniejsze, a szanse na ich wyzdrowienie mniejsze - alarmują lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca ( ŚCCS ) w Zabrzu. Zabrzańscy specjaliści apelują, by panie dbały o swoje..

Problemy z ciążą mogą wpływać na serce dziecka

.. ...bardziej narażone na choroby serca - wynika z badań ogłoszonych na zjeździe brytyjskiego Society for Endocrinology. Stan przedrzucawkowy to stosunkowo częste powikłanie - jest nim zagrożonych około 7 procent kobiet w ciąży. Objawia się wysokim ciśnieniem krwi i wzrostem poziomu białka w..

Burzliwe związki szkodzą na serce

.. Burzliwe związki mogą mieć negatywny wpływ na serce - wynika z badań brytyjskich naukowców. Mimo że poprzednie badania sugerowały, że osoby, które pozostają w związkach, cieszą się lepszym zdrowiem niż single, okazuje się, że partnera należy wybierać starannie. Badanie 9 tys. osób wykazało, że niewłaściwy..

Chipsy szkodzą sercu

.. ...znacznie zwiększa ryzyko choroby serca - wykazali polscy naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia pod kierunkiem prof. Marka Naruszewicza. Ma to związek nie tylko z niezdrowymi tłuszczami czy dużą ilości soli, ale też z zawartym w chipsach akrylamidem. Artykuł na ten temat ukaże się w..

Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

.. ...związanego z cukrzycą i chorobami serca - dowodzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Warwick. Do tego wniosku doprowadziły naukowców przeprowadzone w Chinach badania, w których wzięło udział ponad 3 tys. osób w wieku od 50 do 70 lat. U 94 proc. badanych stwierdzono niedobór witaminy D..

Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca

.. ...Association Journal . Choroby sercowo - naczyniowe są jedną z wiodących przyczyn śmierci kobiet na całym świecie, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie wczesnych wskaźników przyszłego ryzyka. Z kolei mianem cukrzycy ciążowej określa się schorzenie prowadzące do czasowo podniesionego..

Długotrwały stres zwiększa ryzyko choroby serca u dzieci

.. ...może być narażonych na choroby układu sercowo - naczyniowego w przyszłości. Młodzi ludzie bardzo wcześnie zaczynają odczuwać stres, przy czym nie potrafią właściwie powiązać odczuwanych objawów ze zjawiskiem stresu - powiedział prof. Wojciech Drygas, koordynator programu Pamiętaj o sercu..

Więcej dzieci to większe ryzyko chorób serca

Więcej dzieci to większe ryzyko chorób serca

.. ...najmniej narażone na choroby układu krążenia w przyszłości, podczas gdy kobiety mające pięcioro lub więcej dzieci są w grupie najwyższego ryzyka - twierdzą naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Wyniki wcześniejszych badań prowadziły do rozbieżnych wniosków jednak, jak podkreśla..

Winogrona mogą zapobiegać chorobom serca

Winogrona mogą zapobiegać chorobom serca

.. Spożywanie winogron pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć odporność na insulinę, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy - poinformowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował serwis EurekAlert. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan zauważyli, że dieta bogata w winogrona może chronić przed..

Wszczepiono pierwsze stałe sztuczne serce na świecie

Wszczepiono pierwsze stałe sztuczne serce na świecie

.. ...wybraniec. Chłopiec cierpi na chorobę, która wyklucza go z wpisania na listę oczekujących na przeszczep serca. Gdyby nie zdecydowano się na wszczepienie sztucznego serca chłopiec nie miałby żadnych szans na przeżycie. Sztuczne serce nie jest w tym przypadku rozwiązaniem czasowym w..

Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

Chorzy na serce mogą bezpiecznie podróżować samolotem

.. ...stwierdzili, że tylko nieliczne choroby układu sercowo - naczyniowego mogą stanowić przeszkodę w podróżowaniu samolotem. Chodzi tu o pacjentów, u których występuje ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Samo środowisko w samolocie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia..

Telewizja groźna dla serca?

Telewizja groźna dla serca?

.. ...ryzyko zgonu z powodu choroby serca aż o 7 proc. Wniosek z tego prosty - telewizja sama w sobie nie stanowi dużego zagrożenia, jednak jej oglądanie już niestety tak. Oglądanie telewizji a serce. Dr Katrien Wijndaele, która była współautorką badania powiedziała, że organizm człowieka nie..

Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

.. ...ryzyka zachorowania na choroby serca, zawał czy cukrzycę. Otyłe dzieci a otyli dorośli. Otyłość u dzieci jest problemem na coraz większą skalę. Dlatego właśnie naukowcy postanowili sprawdzić, czy nadmiar kilogramów u dzieci stanowi takie samo potencjalne ryzyko jak u dorosłych. Badania..

Zakażenie bakterią E. Coli powoduje nadciśnienie i choroby serca

Zakażenie bakterią E. Coli powoduje nadciśnienie i choroby serca

.. ...którzy cierpieli na choroby układu pokarmowego po wypiciu wody zawierającej bakterie E. Coli należą do grupy ryzyka nadciśnienia tętniczego, problemów z nerkami oraz chorób serca. Doniesienia te podkreślają istotę zapewnienia bezpiecznej żywności i czystej wody na świecie oraz potrzebę..

Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

Alkohol w dużych ilościach podnosi ryzyko choroby serca

.. ...spożywaniem alkoholu, chorobami serca i przedwczesną śmiercią już dawno został odkryty. Jednak naukowcy zastawiają się jak to się ma do picia różnych gatunków alkoholi oraz jak często i w jakich dawkach się go spożywa. Pracownicy Uniwersytetu Toulouse przeprowadzili badania na 9758..

Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na serce

Opony nabijane metalowymi elementami źle wpływają na serce

.. ...często odpowiedzialne za choroby serca i dróg oddechowych. Obecnie, naukowcy wskazali konkretne zmiany zachodzące w strukturze białkowej komórek na skutek kontaktu z kurzem pochodzącym spod opon zaopatrzonych w metalowe elementy. Kontakt taki prowadzi do obniżenia poziomu trzech białek,..

Głośne miejsce pracy podwaja ryzyko chorób serca

Głośne miejsce pracy podwaja ryzyko chorób serca

.. ...czynników ryzyka wystąpienia choroby serca. Młodzi palacze płci męskiej są tu szczególnie narażeni, jak donosi internetowy magazyn Occupational and Environmental Medicine . Hałas w pracy a zdrowie - jak wyglądało badanie?. Naukowcy postanowili zbadać reprezentatywną grupę pracowników..

Mammografy w diagnostyce serca przy chorobie nerek

Mammografy w diagnostyce serca przy chorobie nerek

.. ...przyczynia się do powstania choroby serca. Kontrole mammograficzne. Tętnice piersiowe u 2/3 badanych mammografem kobiet cierpiących na choroby nerek wykazywały zawartość wapnia. Uwapnienie tętnic piersiowych jest istotnym czynnikiem, na podstawie którego stwierdza się ryzyko uwapnienia..

Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób serca

Popularne leki przeciwbólowe stwarzają ryzyko chorób serca

.. Niesteroidowe leki przeciwzapalne ( NLPZ ) oraz przeciwzapalne leki nowej generacji znane jako inhibitory COX - 2 zwiększają ryzyko chorób serca. Dlatego też naukowcy ostrzegają - przed zapisaniem pacjentowi jakiegokolwiek leku przeciwzapalnego należy wziąć pod uwagę ryzyko kardiologiczne. NLZP i COX - 2 -..

Diagnostyczne chipy na etapie prób klinicznych

Diagnostyczne chipy na etapie prób klinicznych

.. ...Wykrywanie chorób serca. Choroby serca są często określane mianem cichych zabójców. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Rice postanowili opracować urządzenie, które będzie w stanie przenieść diagnostykę serca na zupełnie inny poziom zaawansowania niż dotychczas. Mają to być programowalne bio..

Cukier zwiększa ryzyko chorób serca u nastolatków

Cukier zwiększa ryzyko chorób serca u nastolatków

.. ...ryzyko wystąpienia u nich choroby serca w przyszłości. Normy spożycia cukru dla nastolatków. Zakładając, że nastolatka powinna przyjmować 1800 kalorii dziennie, maksymalnie 100 kalorii powinno pochodzić z cukru. Natomiast w przypadku nastolatków limit kaloryczny wynosi 2200, z czego..

Antyoksydanty w orzechach pekan chronią serce

Antyoksydanty w orzechach pekan chronią serce

.. ...serce i zapobiegają chorobom. Orzechy pekan zawierają różne formy antyoksydantu witaminy E, znanego pod nazwą tokoferolu, a także liczne fenole o właściwościach antyoksydantów. Właściwości orzechów pekan. Orzechy te są bardzo bogatym źródłem witaminy E. Badania wykazały, że po zjedzeniu..

Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem dla serca

Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem dla serca

.. ...gorąca i nocne poty a choroby układu krążenia. Na łamach magazynu Menopauza opublikowano wyniki badań, z których wynika, że kobiety doświadczające uderzeń gorąca i nocnych potów znajdują się w grupie obniżonego ryzyka chorób układu krążenia oraz udaru. Wcześniej podejrzewano, że objawy..

Leczenie depresji u sercowców

Leczenie depresji u sercowców

.. ...rówieśnicy z taką samą chorobą, którzy nie mają depresji. Dlatego tak ważne jest połączone leczenie obu rodzajów zaburzeń. Diagnostyka depresji u sercowców. Ważnym elementem pomocy sercowcom jest ich właściwe zdiagnozowanie. Jednak diagnostyka nie powinna się ograniczać jedynie do chorób..

Korzyści dla serca z jedzenia czekolady

Korzyści dla serca z jedzenia czekolady

.. ...czekolady, obniża ryzyko choroby serca poprzez zwiększanie produkcji cholesterolu HDL oraz obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL. Kakao zawdzięcza te właściwości antyoksydantom zwanym polifenolami, których najwięcej znajduje się w ciemnej czekoladzie. Działanie polifenoli. Naukowcy..

Operacje bariatryczne dla serca

Operacje bariatryczne dla serca

.. Operacje bariatryczne mogą prowadzić do utraty kilogramów oraz utrzymania niższej wagi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia i innych schorzeń związanych z otyłością. Chociaż ryzyko przy takich operacjach jest dosyć wysokie, to zdaje się być opłacalnym w porównaniu do skutków nieleczenia..

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na serce

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na serce

.. ...które świadczą o ryzyku choroby serca. Na podstawie badań lekarze twierdzą, że przy umiarkowanym zanieczyszczeniu zdrowa osoba nie powinna się zbytnio obawiać o swoje zdrowie. Jednak osoby z przewlekłymi chorobami, jak cukrzyca czy astma powinny szczególnie uważać na jakoś powietrza,..

Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

.. ...pierwiastek. Rtęć a choroby serca. Szeroko zakrojone badania wykazały, że narażenie organizmu na kontakt z dużą ilością rtęci nie ma związku z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej, udaru czy innych chorób układu krążenia. Poprzednie badania na ten temat były zbyt wąskie, aby mogły..

Antydepresanty pogrubiają tętnice

Antydepresanty pogrubiają tętnice

.. Depresja już od dawna uznawana jest za wroga serca, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia jego chorób. Jednak najnowsze badania donoszą, że najpopularniejsza forma walki z depresją również nie sprzyja sercu. Mowa tu o zażywaniu antydepresantów, które powodują pogrubianie ścian tętnic. Takie zaburzenia stwarzają..

Choroby dziąseł a choroby serca

Choroby dziąseł a choroby serca

.. ...które cierpią z powodu choroby dziąseł ( np. parodontozy ) znajdują się w grupie ryzyka chorób serca. Brytyjscy naukowcy odkryli, że bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł po przedostaniu się do krwiobiegu pobudzają płytki krwi do formowania zakrzepów. Bakterie powodujące choroby..

Odchudzanie osób z chorobami serca

Odchudzanie osób z chorobami serca

.. Choroby serca stanowią przyczynę kilku tysięcy zgonów rocznie. Liczba ta może się zmniejszyć poprzez wprowadzenie zdrowej diety oraz utratę zbędnych kilogramów. Odpowiednio zbilansowana dieta, zarządzanie stresem, ćwiczenia i zrozumienie negatywnych skutków niezdrowego odżywiania może uratować niejedną..

Dieta w chorobach serca

Dieta w chorobach serca

.. ...głównym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwienia serca; zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu HDL, który transportuje tłuszcz od tętnic i z powrotem do wątroby w celu przetworzenia; zmniejszenie poziomu złego cholesterolu LDL, który może tworzyć złogi tłuszczu w tętnicach i przyczyniać..

Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

Problemy z seksem u pacjentów z chorobami serca

.. Osoby cierpiące na choroby serca często obawiają się wysiłku. Wydaje im się, iż pod jego wpływem mogą dostać zawału serca. Podobnie jest w przypadku współżycia, które również jest formą aktywności fizycznej. Obawy przed powrotem do współżycia mają przede wszystkim osoby, które przeszły atak serca oraz..

Fundacja Serce Dziecka

Fundacja Serce Dziecka

.. ...rzecz dzieci z wadami i chorobami serca. Misją Fundacji jest propagowanie wiedzy o wadach serca, ich diagnozowaniu i leczeniu, wsparcie dla rodzin dzieci z wadami serca, współpraca z ośrodkami medycznymi i innymi organizacjami działającymi na rzecz rozwoju kardiologii i kardiochirurgii..

Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

.. ...metabolicznych, takich jak choroby serca oraz cukrzyca. Dodatkowo odkryto, iż IRS1 związany jest jedynie z podskórnymi warstwami tłuszczu, a nie z tłuszczem otaczającym narządy wewnętrzne. Badania sugerują więc, że osoby posiadające gen IRS1 nie są w stanie przechowywać tłuszczu..

Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

.. ...tłuszcz okołosercowy. Choroby serca są najczęstszymi przyczynami śmierci w Polsce - około 48% ludzi umiera na skutek dolegliwości sercowych, najczęściej w wyniku zawału. Wcześniejsze badania wykazały zależność między osierdziową tkanką tłuszczową a miażdżycą u pacjentów z ciężką chorobą..

Jak zapobiegać chorobom serca?

Jak zapobiegać chorobom serca?

.. Choroby serca są główną przyczyną śmierci w Polsce. Szacuje się, że odpowiadają one niemalże za połowę wszystkich zgonów. 20% zgonów w wyniku chorób sercowo - naczyniowych dotyczy ludzi poniżej 65. roku życia. Badania naukowe, przeprowadzane w różnych krajach świata, wskazały na skuteczne sposoby prewencji..

Błonnik chroni serce!

Błonnik chroni serce!

.. ...chronić także przed chorobami serca. Według ekspertów wystarczy 25 gramów błonnika dziennie aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości sercowych. Analiza właściwości błonnika. Badania przeprowadzono na podstawie analizy kwestionariuszy zgromadzonych w amerykańskim badaniu przeglądowym dotyczącym..

Śmiech chroni naczynia krwionośne

Śmiech chroni naczynia krwionośne

.. ...naczyń krwionośnych. Choroby serca a humor. Badania pilotażowe przeprowadzono około 10 lat temu. Uczestnicy testów - 300 mężczyzn i kobiet - wypełnili kwestionariusze dotyczące humoru sytuacyjnego. Przykładem pytania zawartego w ankiecie może być: Jakbyś się zachował, gdyby jakaś osoba..

Niedożywienie zwiększa ryzyko choroby serca

Niedożywienie zwiększa ryzyko choroby serca

.. ...bardziej narażone na chorobę niedokrwienną, znaną także jako choroba wieńcowa. Wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie w profilaktyce chorób serca i planowaniu oraz wdrażaniu badań przesiewowych. Przebieg badań nad ryzykiem choroby niedokrwiennej. Naukowcy z Utrechtu i Amsterdamu..

Menopauza nie zwiększa ryzyka choroby serca!

Menopauza nie zwiększa ryzyka choroby serca!

.. ...umierających z powodu choroby serca rosła z każdym rokiem o około 8%. Dużym zaskoczeniem był również fakt, że krzywa śmierci dla mężczyzn poniżej 45. roku życia rośnie z każdym rokiem o 30%, ale po osiągnięciu tego wieku spada do około 5% rocznie. Dane wskazują na istnienie mechanizmów..

Białko SUMO1 przełomem w leczeniu niewydolności serca

Białko SUMO1 przełomem w leczeniu niewydolności serca

.. ...skutecznie zatrzymać rozwój choroby. W rezultacie miliony osób na całym świecie mogą uniknąć poważnych następstw niewydolności serca. Tylko w Stanach Zjednoczonych niemal 6 milionów osób cierpi na tę chorobę, a każdego roku niewydolność serca jest diagnozowana u kolejnych 670 000 ludzi...

Plamki na powiekach oznaką problemów z sercem!

Plamki na powiekach oznaką problemów z sercem!

.. ...zwiększonego ryzyka zawału lub choroby serca. Zarówno żółte plamki na skórze, jak i białe lub szare kręgi na rogówce to złogi cholesterolu, jednak u połowy badanych osób z jedną lub dwiema tymi przypadłościami nie stwierdzono wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Celem naukowców z..

Estrogen w profilaktyce niewydolności serca

Estrogen w profilaktyce niewydolności serca

.. ...zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i przekształceniu jej w niewydolność serca. Nie zaobserwowano takiej prawidłowości u szczurów z grupy kontrolnej, która nie była poddawana leczeniu estrogenem. U gryzoni otrzymujących estrogen doszło również do poprawy skurczowego ciśnienia krwi oraz..

Złote nanodruty w łatkach na serce

Złote nanodruty w łatkach na serce

.. Amerykańscy naukowcy zastosowali miniaturowe, złote druty do wytworzenia łatek na serce, które mogą w przyszłości pomóc pacjentom po zawale serca. Dodanie złotych drutów do opracowywanych tkanek serca sprawia, że przewodzą one prąd, co może poprawić funkcjonowanie istniejących już łatek na serce. Łatki z..

Kardiologia Prewencyjna 2011

.. ...2011 roku w Krakowie Choroby układu krążenia stanowią największe zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. Szacuje się, że odpowiadają za około 50% zgonów w Polsce. Duża liczba zgonów z powodu chorób układu sercowo - naczyniowego jest spowodowana znacznym rozpowszechnieniem takich..

Choroba serca a płeć

Choroba serca a płeć

.. ...różnice pomiędzy objawami choroby serca u kobiet i mężczyzn. Wiele wskazuje na to, że u kobiet choroba serca wpływa na małe naczynia krwionośne, a nie na główne naczynia, jak ma to miejsce u mężczyzn. Serce jest mięśniem i tak jak inne mięśnie na skutek niedotlenienia doznaje uszkodzeń,..

Urazy rdzenia kręgowego a podwyższone ryzyko choroby serca

Urazy rdzenia kręgowego a podwyższone ryzyko choroby serca

.. ...naczyniowego. Ryzyko choroby serca po urazie rdzenia kręgowego. Choroba serca po urazie rdzenia kręgowego to główna przyczyna zachorowalności i śmiertelności w populacji ludzkiej. Wiadomo, że regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo - naczyniowego, ale w..

Niski poziom witaminy C a ryzyko niewydolności serca

Niski poziom witaminy C a ryzyko niewydolności serca

.. ...zapalnego i czynnika ryzyka choroby serca. Badanie jest pierwszym, które wykazało, że niski poziom witaminy C ma związek z ryzykiem poważnych następstw niewydolności serca. Badania nad związkiem pomiędzy witaminą C i niewydolnością serca. Przeprowadzone badanie wykazało, że osoby z..

Konferencja Kardiologia 2012

Konferencja Kardiologia 2012

.. ...). PROGRAM. Serce i choroby układu krążenia 11.00 - 11.10 Od osiągnięć naukowych do akcji społecznych - Prof. Janina Stępińska, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 11.10 - 11.20 Stan kardiologii w Polsce 2012 - Prof. Grzegorz Opolski, Krajowy Konsultant d.s. Kardiologii..

Ciąża a choroby serca

Ciąża a choroby serca

.. ...wiele badań kontrolnych. Choroby serca w ciąży. Niezwykle groźne zarówno dla samej ciężarnej, jak i jej nienarodzonego dziecka są choroby serca i układu krążenia. Niektóre ciężarne już od samego początku swojej ciąży informują lekarza ginekologa, iż cierpią na jakieś schorzenia serca. W..

Kwasy omega-3 w profilaktyce nagłej śmierci sercowej

Kwasy omega-3 w profilaktyce nagłej śmierci sercowej

.. ...zdiagnozowaną lub utajoną chorobą serca. Badanie było przeprowadzone na grupie 400 pacjentów, poddawanych hemodializie. Z tej grupy 100 pacjentów zmarło z powodu nagłej śmierci sercowej w ciągu pierwszego roku stosowania hemodializy, a 300 osób przeżyło. Analiza danych wykazała, że..