Ciśnienie

Cewnik Swana-Ganza

.. ...służy do monitorowania ciśnienia i saturacji krwi w jamach serca. Cewnik Swana - Ganza jest to elastyczna rurka zakończona balonikiem stosowana do pomiarów ciśnień w jamach prawego serca ( komora i przedsionek i tętnicy płucnej. Cewnik podłączony jest do monitora ciśnienia i EKG...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

.. Nadciśnienie tętnicze ( Hypertensio arterialis ) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych tj: 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze z reguły wykrywane jest podczas przypadkowego badania kontrolnego krwi. Największa..

Ciśnienie krwi i tętno

Ciśnienie krwi i tętno

.. ...ciśnienia. W czasie rozkurczu ciśnienie w tętnicach jest niższe. Dzięki takim właściwościom układu sercowo - naczyniowego wyróżniamy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. W niektórych publikacjach spotyka się określenie górne i dolne ciśnienie krwi. Jest to nic innego jak ciśnienie..

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna

.. ...uzyskuje kontrolę nad ciśnieniem krwi. Objawy hipotonii ortostatycznej. zawroty głowy, zaburzenia równowagi; mroczki przed oczami; ból wieńcowy; tzw. ból wieszakowy - ból karku w pozycji stojącej. Łagodzenie objawów hipotonii ortostatycznej jest łatwiejsze gdy pacjent jest świadomy co ma..

Niedociśnienie

.. ...optymalne uważa się ciśnienie skurczowe mniejsze niż 120 mmHg i rozkurczowe poniżej 80 mmHg. Należy jednak zachować umiar również w obniżaniu wartości ciśnienia. U osób leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego, zbyt gwałtowne obniżenie do bardzo niskich wartości, może być dla pacjenta..

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki ciśnienia tętniczego

.. ...głowy, mdłościami, bólem w klatce piersiowej. W zależności od wartości ciśnienia tętniczego, stan taki może stwarzać ryzyko mniej lub bardziej poważnych powikłań, jak na przykład udaru krwotocznego mózgu...

Syndrom białego fartucha

Syndrom białego fartucha

.. ...warunkach domowych. Ciśnienie tętnicze krwi zależy miedzy innymi od aktywności układu współczulnego ( część autonomicznego układu nerwowego ). Aktywność ta wzmaga się w sytuacjach stresowych. Możliwe jest, że wizyta u lekarza i lęk przed nieprawidłowym wynikiem pomiaru ciśnienia jest tak..

Całodobowy monitoring ciśnienia tętniczego

.. ...się, jak zachowuje się ciśnienie tętnicze badanego w czasie nocnego wypoczynku ( fizjologicznie ciśnienie w nocy spada ). Jednym ze wskazań do zastosowanie tego typu metody diagnostyki jest podejrzenie nadciśnienie białego fartucha . Wykonanie badania jest także wskazane, gdy stosowane..

Poranny wzrost ciśnienia tętniczego

.. Poranny wzrost ciśnienia tętniczego, w literaturze anglojęzycznej określany jako morning surge, jest zjawiskiem niezwykle istotnym. W toku wiele międzynarodowych badań udowodniono, że największy odsetek epizodów sercowo - naczyniowych ma miejsce właśnie w godzinach porannych. W zasadzie chodzi nie tyle o..

Wysokie ciśnienie u starszych osób w chłodne dni

.. ...narażone na zbyt wysokie ciśnienie krwi - wynika z pracy na łamach pisma Archives of Internal Medicine . Od 40 już lat naukowcy wiedzą, że sezonowe zmiany temperatury mają wpływ na ciśnienie krwi ludzi - jest ono wyższe w chłodne dni, ponieważ niska temperatura powoduje kurczenie się..

Winogrona mogą zapobiegać chorobom serca

Winogrona mogą zapobiegać chorobom serca

.. ...winogron pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć odporność na insulinę, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy - poinformowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował serwis EurekAlert. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan zauważyli, że dieta bogata w winogrona może..

Hiperaldosteronizm wtórny

.. ...silnie podwyższającą ciśnienie tętnicze poprzez skurcz mięśniówki naczyń krwionośnych. Angiotensyna II z kolei pobudza produkcję aldosteronu w nadnerczach, który zwiększa resorpcję jonów sodu i wydalanie jonów potasu. Długotrwałe pobudzenie osi renina - angiotensyna - aldosteron prowadzi..

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

.. ...hormonalnie uwarunkowane nadciśnienie tętnicze zależne od autonomicznego wydzielania aldosteronu. Zespół Conna jest jedną z najczęstszych przyczyn nadciśnienia tętniczego wtórnego, wobec tego ważna jest znajomość objawów, aby wiedzieć kiedy można podejrzewać taką przyczynę. Choroba..