.. Klomipramina to lek z grupy trójpierścieniowych antydepresantów. Leki te zmniejszają dolegliwości lękowe, fobie, są stosowane w różnych stanach depresyjnych, również w leczeniu schizofrenii. Mechanizm działania leków z tej grupy polega na blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Są to..
.. Sertralina, lek z grupy antydepresantów. Sertralina jest lekiem nowej generacji, podobnie jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne hamuje wychwyt zwrotny serotoniny, ma jednak znacznie mniej działań niepożądanych i nie powoduje uzależnienia ( jest wybiórczym inhibitorem wychwytu serotoniny, nie wpływa na..
.. Hydroksyzyna to substancja z grupy leków przeciwlękowy ( anxiolityki ). Lek ma złożony mechanizm działania, poza zmniejszaniem uczucia lęku, niepokoju, napięcia działa także rozluźniająco na mięśnie oraz przeciwbólowo i przeciwwymiotnie. Hydroksyzyna jest łagodna, może byś stosowana u dzieci. Hydroksyzyna..
.. Medazepam to lek z grupy benzodiazepin. Leki z tej grup działają poprzez receptor GABA, modyfikując przepływ jonów chlorkowych i działanie układu GABA - ergicznego w mózgu. Jest to ten sam receptor poprzez który swoje działanie wywiera alkohol, stąd benzodiazepin nie wolno z nim łączyć. Zwiększa to ryzyko..
.. Buspiron to lek przeciwlękowy ( anksjolityczny ) nowej generacji. Mechanizm działania opiera się modyfikacji przewodnictwa serotoninowego w mózgu ( buspiron działa poprzez receptor 5 - HT1a ). Buspiron w przeciwieństwie do starszych leków przeciwlękowych, np. do benzodiazepin, nie wywołuje uzależnienia...
.. Moklobemid to lek stosowany w terapii zaburzeń depresyjnych i fobii społecznych. Mechanizm działania polega na odwracalnym hamowaniu enzymów odpowiedzialnych za rozkład neurotransmiterów takich jak dopamina czy serotonina. Efektem działania moklobemidu jest wzrost stężenia tych substancji w szczelinie..
.. Termin nerwice wychodzi z użycia, obecnie ten typ zaburzeń określa się jako zaburzenia lękowe. Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń, w przebiegu których głównymi objawami są różne postacie lęku, rozumianego jako negatywny stan emocjonalny związany z poczuciem zagrożenia, dyskomfort, trwożliwe wyczekiwanie...