Kardiomiopatia

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

.. Kardiomiopatia rozstrzeniowa ( kardiomiopatia zastoinowa, DCM ) to choroba mięśnia sercowego, prowadząca do zmniejszenia jego kurczliwości, niekorzystnego powiększenia komór serca i w konsekwencji rozwoju początkowo lewokomorowej a następnie obukomorowej niewydolności serca. Kardiomiopatie rozstrzeniowe..

Kardiomiopatia przerostowa

.. Kardiomiopatia przerostowa ( hypertrophic cardiomyopathy, HCM ) oznacza idiopatyczny lub pierwotny przerost mięśnia serca ( wzrost masy mięśniowej komór bez zwiększenia wymiarów ich jam ), który anatomicznie charakteryzuje się asymetrycznym przerostem przegrody. Jednak nie wszyscy pacjenci dotknięci chorobą..

Arytmogenna dysplazja prawej komory

.. ...sercowego zaliczana do grupy kardiomiopatii. Przyczyna rozwoje tej choroby jest nieznana. Wśród licznych teorii rozważa się uwarunkowania genetyczne, metaboliczne wady kardiomiocytów, etiologię wirusową ( powikłanie zapalenie mięśnia sercowego ), wreszcie rozpatruje się związek..

Kardiomiopatia restrykcyjna

.. Kardiomiopatia restrykcyjna to choroba mięśnia sercowego przebiegająca z jego rozkurczową niewydolnością. Na skutek zmian chorobowych toczących się nie w samych kardiomiocytach, ale w przestrzenie pozakomórkowej, upośledzona jest relaksacja komór serca ( zwykle lewej ). Mięśniówka ścian jest prawidłowej..

Kardiomiopatia tachyarytmiczna (tachykardiomiopatia)

.. Kardiomiopatia tachyarytmiczna ( tachykardiomiopatia ) to ukuty w ostatnich latach termin określający zmiany w mięśniu sercowych, które zachodzą w czasie przewlekłych zaburzeń rytmu o charakterze tachykardii. Ponieważ jest to nowo zaobserwowana zależność, wiele jest nadal związanych z nią znaków zapytania...

Kardiomegalia

.. ...sylwetki serca może być kardiomiopatia ( rozstrzeniowa, przerostowa, tachyarytmiczna ). Do kardiomegalii może doprowadzić szereg chorób metabolicznych. Dla przykładu, serce dzieci urodzonych przez matki chore na cukrzycę, może być powiększone przez kilka pierwszych tygodni życia. Jest to..

Kardiomiopatia gąbczasta

.. Kardiomiopatia gąbczasta jest pierwotną choroba mięśnia sercowego, zaliczaną przez Światową Organizacje Zdrowia ( WHO ) do kardiomiopatii niesklasyfikowanych. Kardiomiopatia gąbczasta to choroba wrodzona, dziedziczona w sposób nie do końca wyjaśniony i zrozumiały. Odmiana choroby występująca u noworodków..

Kardiomiopatia połogowa

Kardiomiopatia połogowa

.. Kardiomiopatia połogowa to choroba mięśnia sercowego pojawiająca się u kobiety w trzecim trymestrze ciąży lub do 5 miesiąca po porodzie. Istotne jest wykluczenie obecności kardiomiopatii rozstrzeniowej przed okresem ciąży. Przyczyną uszkodzenia kardiomiocytów jest prawdopodobnie nieprawidłowa reakcja układu..

Choroba tako-tsubo (kardiomiopatia wywołana silnym stresem)

.. ...egzotycznie brzmiąca nazwa kardiomiopatii wywołanej silnym stresem. Zespół został po raz pierwszy opisany przez Japończyków, występuje głównie u kobiet w wieku średnim. Silny stres w sposób nadal niewyjaśniony może powodować pewnego rodzaju ogłuszenie mięśnia sercowego. Dysfunkcja jest..

Plastyka serca

.. ...niewydolnością serca na tle kardiomiopatii niedokrwiennej. Choroba zmienia układ mięśni brodawkowatych, prowadzi do wtórnej niedomykalności lewej zastawki przedsionkowo - komorowej ( zastawki mitralnej ), z czasem prowadzi do śmierci. Liczba wykonywanych przeszczepów serca jest wciąż..

Przeszczepiono serce 9-miesięcznej dziewczynce

.. ...operację. Cierpiała na kardiomiopatię - wrodzoną wadę serca. Szczegóły przeprowadzonej niespełna tydzień temu transplantacji - pierwszej takiej u niemowlęcia - przedstawiono podczas konferencji prasowej w zabrzańskim szpitalu. Lekarze podkreślali, że najtrudniejsze było znalezienie dawcy..

Olejek z czosnku chroni serca chorych na cukrzycę

Olejek z czosnku chroni serca chorych na cukrzycę

.. ...się do zapobiegania kardiomiopatii, czyli uszkodzeniu mięśnia sercowego u cukrzyków. Dzieje się tak dlatego, że czosnek jako bogate źródło przeciwutleniaczy ( związków neutralizujących wolne rodniki ) chroni komórki mięśnia sercowego. Właściwości czosnku. Czosnek już od dawna znany jest..