Miażdżyca

Diagnostyka choroby wieńcowej serca poprzez białka z moczu

.. ...przypominają naukowcy, miażdżyca naczyń prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu, uważanych ciągle najważniejsze przyczyny zgonów w krajach rozwiniętych. Obecnie złotym standardem służącym do oceny stanu naczyń wieńcowych i komór serca jest badanie ich przy pomocy promieni..

Ćwiczenia mogą mieć korzystniejszy wpływ na serca kobiet niż mężczyzn

.. ...nad czynnikami ryzyka miażdżycy tętnic. Okazało się, że u wszystkich osób, które w okresie badań zwiększyły poziom swojej aktywności fizycznej ( o równowartość 1 godziny łagodnych ćwiczeń lub 0,5 godziny ćwiczeń umiarkowanych ) wzrósł poziom dobrego cholesterolu ( HDL ). U osób rasy..

Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u kobiet

.. ...które towarzyszy zmianom miażdżycowym - informuje Stroke: Journal of American Hart Association . Kobiety, które doświadczają poczucia beznadziejności mogą być w większym stopniu narażone na udar i choroby układu krążenia. Podobnych zależności nie zauważyliśmy w przypadku innych symptomów..

Dieta uboga w węglowodany i bogata w białka zwiększa ryzyko miażdżycy

.. ...pozostałymi grupami. Miażdżyca jest uznana za wiodącą przyczynę zawałów serca i udaru mózgu, a te z kolei stanowią główne powody zgonów w krajach rozwiniętych. Co więcej, badacze zaobserwowali też, że myszy na diecie niskowęglowodanowej miały słabszą zdolność do formowania nowych naczyń..

Nowy zły cholesterol

.. ...który zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału serca. Można się przed nim chronić odpowiednią dietą i przyjmowaniem statyn. Niestety, w przypadku dziedzicznego podwyższonego poziomu lipoproteiny a, czyli Lp( a ), dieta ani statyny nie pomagają. Na szczęście nie jest to substancja tak groźna..

Limfocyty B przyczyniają się do rozwoju miażdżycy tętnic

.. ...chronią przed tą chorobą. Miażdżyca tętnic ( nazywana czasem arteriosklerozą ) to przewlekłe schorzenie polegające na zmianach zwyrodnieniowych w ścianach tętnic i prowadzące stopniowo do ich stwardnienia. U chorych dochodzi do odkładania tłuszczu ( głównie cholesterolu ) w wewnętrznej..

Bezdech senny a gwałtownie postępujące choroby serca

Bezdech senny a gwałtownie postępujące choroby serca

.. ...miażdżycą. Natomiast miażdżyca tętnic może prowadzić do groźnych powikłań ze strony układu krążenia. Przyczyny bezdechu sennego. Bezdech senny powstaje na skutek blokowania górnych dróg oddechowych w czasie snu, co przejawia się okresowymi przerwami w oddychaniu. Przerwy takie trwają..

Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

.. ...Stres psychospołeczny a miażdżyca. Kilka poprzednich badań wykazało już zależność między stresem psychospołecznym a ryzykiem powstania choroby układu krążenia. Jednak do tej pory nie poznano mechanizmu tego związku. Evelina Bernberg, autorka najnowszego badania postanowiła sprawdzić w..

Kreatynina

Kreatynina

.. ...), zakrzepy, zatory, miażdżyca ucisk z zewnątrz są także przyczyną niewłaściwego ukrwienia nerki i prowadzą do ostrej niewydolności. Ostra niewydolność nerek także może być przyczyną rozwoju powikłań ze strony układu krążenia: obrzęk płuc, zaburzenia rytmu serca, gwałtownie narastające..

Bakterie z jamy ustnej przyczyną miażdżycy

Bakterie z jamy ustnej przyczyną miażdżycy

.. Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Chociaż wiele z czynników ryzyka tej choroby zostało do tej pory określonych, naukowcy nie ustają w poszukiwaniu innych możliwych jej przyczyn. Najnowsze badania epidemiologiczne i eksperymentalne dowiodły, że istnieje powiązanie między..

Kiedy powstają blaszki miażdżycowe?

Kiedy powstają blaszki miażdżycowe?

.. ...szybko powstają blaszki miażdżycowe. Okazało się, że blaszki zaczynają się formować stosunkowo późno, ale za to w krótkim czasie. Ocenianie wieku blaszek miażdżycowych. Naukowcy badali blaszki usunięte podczas operacji udrożniania tętnic szyjnych. Ich wiek oceniano na podstawie zawartego..

Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

.. ...ścisły związek z rozwojem miażdżycy. Okazało się, że tkanka tłuszczowa gromadząca się w osierdziu ma większy wpływ na rozwój blaszki miażdżycowej niż tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak indeks masy ciała ( BMI ) czy obwód klatki piersiowej. Blaszka miażdżycowa a tłuszcz okołosercowy...

Lek obniżający poziom cholesterolu w leczeniu miażdżycy

Lek obniżający poziom cholesterolu w leczeniu miażdżycy

.. ...miażdżycowe a zawał serca. Miażdżyca to choroba, która objawia się gromadzeniem tłuszczu i cholesterolu, który twardnieje w tętnicach, przybierając postać tak zwanych płytek miażdżycowych. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach zachodnich. Za wystąpienie miażdżycy..