Mięsień sercowy

Anatomia serca

Anatomia serca

.. ...przez anatomów jako mięsień wydrążony, odgrywający rolę pompy. Serce pobiera krew krążącą w organizmie z obu żył głównych, górnej i dolnej ( vena cava superior et inferior ), oraz z żył płucnych. Krew z komór serca tłoczona jest do aorty ( największa tętnica człowieka ) i pnia płucnego (..

Zapalenie mięśnia sercowego

.. Zapalenie mięśnia sercowego dotyczący komórek mięśniowych, naczyń i tkanki śródmiąższowej. Ze względu na przyczynę wywołującą można je podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. Nieinfekcyjne zapalenie mięśnia sercowego związane jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów ( RZS ), chorobami z grupy kolagenoz lub..

Niewydolność serca

.. ...infekcje obejmujące mięsień sercowy; inne. Objawy niewydolności serca. Najczęściej występującymi klinicznie objawami niewydolności serca jest osłabienie i łatwe męczenie ( pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego ). Bardzo charakterystyczna jest duszność ( subiektywne uczucie braku tchu..

Leki kardiologiczne (leki stosowane w chorobach serca)

Leki kardiologiczne (leki stosowane w chorobach serca)

.. ...mięśniówkę naczyń jak i mięsień sercowy np. werapamil ( Isoptin, Lekoptin, Staveran, Vera - tens ) i diltiazem ( Oxycardil ) oraz leki wpływające tylko na mięśnie naczyń krwionośnych, np. amodypina ( Amlozek, Agen, Aldan, Amlopin, Amloratio, Apo - Amlo, Cardiolipin, Normodipine, Norvasc,..

Antagoniści receptorów wapniowych (Ca blokery)

Antagoniści receptorów wapniowych (Ca blokery)

.. ...stopniu wpływają na mięsień sercowy i układ bodźcotwórczy, podczas gdy inne głównie na naczynia krwionośne. Właściwości te decydują o ich zastosowaniu w określonych stanach klinicznych. Wskazania do stosowania antagonistów receptorów wapnia. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie..

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna

.. ...rozkurczu. W fazie skurczu mięsień sercowy napina się i objętość komór serca ulega gwałtownie zmniejszeniu. Efektem tego jest wyrzucenie krwi z prawej komory do płuc a z lewej do aorty, stąd zaś do całego organizmu. W fazie rozkurczu napięcie mięśnia maleje i komory serca napełniają się..

Hibernacja mięśnia sercowego w chorobie wieńcowej

.. ...monosacharyd. Ogłuszony mięsień sercowy objawia się pogorszeniem kurczliwości trwającym przez kilka, a nawet tygodni po okresowym epizodzie niedokrwienia, mimo przywrócenia prawidłowej perfuzji ( krążenie na poziomie naczynia. Zarówno hibernowany jak i ogłuszony mięsień sercowy w..

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

.. Kardiomiopatia rozstrzeniowa ( kardiomiopatia zastoinowa, DCM ) to choroba mięśnia sercowego, prowadząca do zmniejszenia jego kurczliwości, niekorzystnego powiększenia komór serca i w konsekwencji rozwoju początkowo lewokomorowej a następnie obukomorowej niewydolności serca. Kardiomiopatie rozstrzeniowe..

Aorta

Aorta

.. ...wieńcowe, zaopatrujące mięsień sercowy. Od łuku aorty odchodzą przed wszystkim lewa tętnica szyjna wspólna i lewa tętnica podobojczykowa oraz pień ramienno - głowowy, który dzieli się na prawe tętnice podobojczykową i szyjną. Naczynia te zaopatrują w krew głowę i kończyny górne. Od..

Migotanie komór

.. ...defibrylatora ( ICD ). Jest to urządzenie podobne do rozrusznika, które rejestruje rytm serca i w razie wystąpienia migotania komór przeprowadza defibrylację za pomocą elektrody wszczepionej w mięsień sercowy...

Krążenie hiperkinetyczne

.. ...sprawny, wymagana jest prawidłowa kurczliwość. Krążenie hiperkinetyczne może zdekompensować niewydolność serca, dlatego u ludzi z niewydolnością serca każda poważna infekcja stanowi zagrożenie kardiologiczne...

Osierdzie

.. ...w którym ukryty jest mięsień sercowy. Osierdzie składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna warstwa jest zbudowana z tkanki włóknistej. Warstwa wewnętrzna ma charakter błony surowiczej, z jednej strony przylega ściśle do serca ( ta część jest również zwana nasierdziem ), z drugiej zrasta się z..

Kardiomegalia

.. ...lewej komory. Z czasem zmiany mogą jednak objąć cały mięsień sercowy. Niegdyś taki stan był nazywany sercem bawolim. Kardiomegalii mogą towarzyszyć szeroko pojęte objawy niewydolności mięśnia sercowego...

Zespół MAS

.. ...również skurczowej, serca. Mięsień sercowy zatrzymuje się na kilka sekund. Objawy zespołu MAS zależą od czasu, jaki trwa asystolia. Poronna postać zespołu może ograniczyć się do wystąpienia mroczków przed oczami lub zawrotów głowy. Przy 10 - 20 sekundowej asystolii dochodzi do całkowitej..

Biopsja mięśnia sercowego (biopsja serca)

Biopsja mięśnia sercowego (biopsja serca)

.. Biopsja mięśnia sercowego ( biopsja serca ) jest inwazyjnym badaniem diagnostycznym wykonywanym w sytuacjach, gdy inne metody nie pozwoliły na zidentyfikowanie choroby, a dokładna diagnoza jest konieczna do wdrożenia odpowiedniego leczenia. Biopsja mięśnia sercowego dotyczy swoistych chorób serca jak..

Brokuły w walce z chorobą serca

.. ...wpływie tych warzyw na mięsień sercowy. Doświadczenia prowadzono w dwóch grupach szczurów. Jednej podawano przez miesiąc ekstrakt z brokułów, a druga - w ramach kontroli - pozostała na tradycyjnej diecie. Okazało się, że pod wpływem brokułów serca zwierząt funkcjonowały lepiej niż grupy..

Kardiomiocyty z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych

.. ...serca komórek budujących mięsień sercowy ( kardiomiocytów ) otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych ( ES ) poprawia działanie serca i stan chorego - informują na łamach pisma Nature Biotechnology naukowcy z USA. Charles Murry z University of Washington wraz z zespołem..

Trombopoetyna chroni serce po zawale

.. ...bezpośredni sposób chroniłyby mięsień sercowy przed skutkami zawału. Najnowsze badania naukowców z Collegium Medycznego Stanu Wisconsin w Milwaukee wskazują, że można by wykorzystać do tego celu białko naturalnie występujące w organizmie o nazwie trombopoetyna. Jest to jeden z hormonów..

Lepsza diagnostyka choroby wieńcowej serca

.. ...krwionośnych zaopatrujących mięsień sercowy w krew. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian w naczyniach krwionośnych, które wskazują na możliwość rozwinięcia się choroby wieńcowej u osoby poddanej badaniu. Atutem nowo opracowanego kompleksu technetu, jest stosunkowo łatwa metoda..

Niewydolność serca a zanik mięśni

.. ...późniejszej fazie uszkadza mięsień sercowy co prowadzi do śmierci chorego ( zwykle około 20 roku życia ). U ludzi nie chorujących na zanik mięśni, do niewydolności serca dochodzi najczęściej jak mają 70 - 90 lat. Andrew Marks z Columbia University Medical Center wraz z zespołem odkrył,..

Białka budujące serce pomoże ratować mięśnie chorych na miopatię

.. Białko budujące mięsień sercowy może zastąpić uszkodzone białko mięśni szkieletowych u chorych na miopatię - informują naukowcy na łamach pisma Journal of Cell Biology . Głównym białkiem umożliwiającym mięśniom kurczenie się jest aktyna. To białko, które występuje w różnych postaciach w dorosłym sercu i..

Dieta uboga w węglowodany i bogata w białka zwiększa ryzyko miażdżycy

.. ...niedotlenionych, jak mięsień sercowy po zawale. Poszukując wyjaśnienia tych różnic badacze zmierzyli u gryzoni tradycyjne wskaźniki ryzyka miażdżycy, jak poziom cholesterolu i trójglicerydów; poziom wolnych rodników; insuliny i glukozy, jak również niektórych białek pobudzających procesy..

Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

.. Udało się uzyskać w laboratorium fragment mięśnia sercowego, który kurczy się i przewodzi impulsy elektryczne jak prawdziwa tkanka serca - informuje serwis EurekAlert . Naukowcom z Duke University udało się naśladować warunki, w jakich rozwijają się komórki macierzyste płodu. Wykorzystali płodowe komórki..

Częstoskurcze napadowe ciągle wracaja - Str. 2

.. ...że z wiekiem , kiedy mięsień sercowy nie jest już taki sprężysty , ataków jest mniej. Dawniej byłam co miesiąc w szpitalu,/dożylnie Isoptin/ od 10 lat wogóle.Nie biorę żadnych leków , bo są zbędne, kiedy nie ma ataku.Ale nikt nie pisze o metodzie , którą stosuję od dawna i chyba bez niej..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 279

.. ...szkodliwy wpływ stresów na mięsień sercowy, zapobiega arytmii i miejscowemu niedokrwieniu. Sklep Internetowy * * Stymuluje produkcję insuliny oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu obniża poziom cukru we krwi. Posiada właściwości przeciwnowotworowe poprzez zwiększenie..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 945

.. ...świecie trenuję swój mięsień sercowy i uczę posłuszeństwa. Codziennie też słucham medytacji Louise L. Hay w przekładzie Ewy Foley. Kupiłam sobie kasetę magnetofonową bo jest tańsza : ) ) i codziennie się relaksuję słuchając o bezpieczeństwie :D a wieczorem puszczam sobie afirmacje też..

Arytmia zatokowa

.. ...lub większy ) wpływ na mięsień sercowy, lecz twierdzenie tachykardia zatokowa jest z zatok jest nie do przyjęcia. Akurat tutaj podważałem zdanie użytkownika @kasia a nie zdanie Pani... biore propranolol i jest ok ale jak mnie pierwszy raz wzielo w tramwaju to myslalem ze to koniec..

Koszmarne dodatkowe skurcze a u lekarza wszystko OK, to nerwica? - Str. 2

.. ...najbardziej!! Przełyk to mięsień, który sie kurczy, rozpręza, może drzeć, może złapać skurcz itd itp. Tak że od tamtego czasu zaczałem sie zastanawiać ile tych skurczy, jest naprawde pochodzenia sercowego - a ile pochodzi z przełyku? Co do skurczy z przełyku - też sie zastanawiam, ale w..

Ból w klatce piersiowej, silny ucisk na mostek - Str. 2

.. ...lędźwiowym kregosłupa.. dostałam dość silne leki( ja wybrałam tabletki,ale lekarz chciał przepisać zastrzyki ) i zobaczymy jak będzie ; ) oczywiście muszę niezwłocznie pojawić się u ortopedy! Pozdrawiam...

Długość życia po bajpasach

.. ...że ma niezwykle silny mięsień sercowy. Przy okazji może ktoś wie czy w olsztynie w szpitalu wojewódzkim czy ten szpital jest dobry? bo właśnie tam leży mój tata. Jeśli chodzi o datę operacji to będzie to na dniach. Doczytałem się, że trzeba trzymać specjalną dietę, mieć trochę ruchu,..

Tachycardia - za mocne bicie i zaburzona akcja serca

.. ...będzie bardzo wolny. Mięsień sercowy powinien się uspokoić. Mi to pomaga: ) Aniu , robi ci się słabo jak stoisz w miejscu? może spada ci ciśnienia to jest wtegy zespól wazowagalny ale polecam badania w tym kierunku. ja nie mogę też ustać bo tracę przytomność koszmar ale jakoś z tym żyję..

Woda w worku osierdziowym u nastolatki

.. ...osierdzia, pokrywającą mięsień sercowy, a zewnętrzną blaszką ścienną występuje wąska szczelina – jama osierdzia, wypełniona płynem surowiczym ( zwilża on blaszki osierdzia, ocierające się o siebie w czasie pracy serca ). Zapalenie osierdzia ostre lub przewlekłe przebiega zwykle..

Dodatkowe skurcze - Str. 29

.. ...niebezpieczną ingerencją w mięsień sercowy. Żaden lekarz nie zaryzykuje tak inwazyjnej metody, jeśli można problem rozwiązać inaczej. A może to wy chcecie * zamienić siekierkę na kijek * lecząc banalne skurcze dodatkowe tą metodą i po zabiegu * cieszyć się * wieloletnimi częstoskurczami..

Praca serca przy niskim poziomie wapnia

.. ...zatrzymanie akcji serca? Czy mięsień sercowy może zostać uszkodzony na stałe? człowiek posiada przytarczyce, nie przytarczyczki Zobacz sobie to: http://video.google.com/videoplay?docid=6169050139483021263 Poza tym na nowotwory polecam konserwant e303 czyli askorbinian potasowy. A cp do..

CRP (białko C-reaktywne)

.. ...działa ochronnie na mięsień sercowy ). LDL ( * zły * cholesterol ) - norma: * 135 mg/dl ( * 3,5 mmol/l ). Wartości graniczne: 135 - 155 mg/dl ( 3,5 - 4,0 mmol/l ). Wartości nieprawidłowe: * 155 mg/dl ( * 4,0 mmol/l ) Triglicerydy ( trójglicerydy ) Norma: 50 - 180 mg/dl ( 0,55 - 2,0..

Migotanie przedsiomków - Str. 3

.. ...serca wykazywały , że mięsień sercowy i naczynia wieńcowe są bez zmian, ale etiologia AF jest zupełnie inna.Polega to na wyzwalaniu dodatkowych, nieprawidłowych impulsów z okolic ujść żył płucnych,które powodują nieprawidłowe skurcze przedsionków. Teoretycznie można z tym żyć, ale każdy..

Therm Line II a zastawka mechaniczna

.. ...że jak się bierze to mięsień sercoiwy więcej pracuje, cięzej, itp, itd...ale niewiem czy dobrze myślę. Owszem jakbym brał dużo tych tabletek to myślę że może się coś dziać. ale w umiarkowanym stopniu moge zarzywać te tabletki?? Wiem że przy zarzywaniu tych tabletek, trzeba tez się..

Zawroty głowy i przeskakiwanie serca

.. ...elektryczne, które pobudzają mięsień sercowy do skurczu. Wytwarzają się one w ośrodku odpowiadającym za rytm serca - węźle zatokowo - przedsionkowym, skąd są przekazywane odpowiednimi szlakami do mięśni przedsionków oraz do komór. Impuls elektryczny pobudza najpierw mięsień prawego..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 59

.. ...tylko zaburzenia rytmu a mięsień sercowy jest zdrowy, to jest dobrze. Podchodź do sprawy spokojnie a ablacji nie neguj. Wyrwanie zęba czy inne drobne zabiegi yeż mają swoją statystykę. A jeśli chodzi o mój kaszel. Lekarka jak go usłyszła, od razu przypisała go lekowi. Pozdrawiam. PS..

Satro - nareszczie coś wiarygodniejszego od EKG - Str. 2

.. ...natomiast Satro bada mięsień sercowy, dając jednocześnie przypuszczenia co stanu naczyń, lokalizując obszar ewentualnych problemów w tym zakresie. Jak Pan wie koronografia jako badanie inwazyjne jest obarczona sporym ryzykiem. Satro daje wskazania co do konieczności stosowania..

Zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie pogrypowe

.. ...która może uszkodzić mięsień sercowy, lub doprowadzić do wad serca, ale wcześnie wykryta i prawidłowo leczona pozostawia mniejsze ślady .Po takiej chorobie serce długo się regeneruje.Pozdrawiam No więc było to tak, w pobliskim ośrodku zdrowia lekarka wykryła u Klaudii tachykardię,..

Wyniki badań echa serca

.. ...komory:106g Z gory dziekuje: ) Niestety opis badania jest niepełny, brak takich danych jak min. kurczliwość mięśnia sercowego, frakcja wyrzutowa, czynność zastawek w dopplerze. Ile lat ma badana osoba?..

Nagły zgon z przyczyn sercowych

.. ...masz przerost?? tzn. mięsień pogrubiały?? czy tylko objętość?? jak piszesz. 5,08, a norma mowi ze do 5,7 wiec. Czasami sportowcy maja powiększone objętości. Ile masz wzrostu??, waga??. Mam podobna sytuacje do twojej upraiwałem 6 lat kulturystyke i boli mnie w klatce czasmi tak mocno ze..

Amfetamina i wpływ na serce

.. ...działania amfetaminy na mięsien sercowy. Czy w młodości brana amfetamina może mieć wpływ w wieku około 50 lat na zawał serca? Czy może ona również w młodym wieku wywołać nagły zgon sercowy? Oraz czy jest ona bardziej szkodliwa na serce od papierosów, alkoholu i marihuany? ojjj duzo..

Concor Cor a alkohol

.. ...zużycia tlenu przez mięsień sercowy, zwiększenie przepływu wieńcowego i poprawa odżywienia mięśnia sercowego poprzez wydłużenie rozkurczu ( efekt lusitropowy ujemny ) w obrębie naczyń krwionośnych - skurcz naczyń i zwiększenie oporu obwodowego * Myślę że w ulotce jest coś napisane nt,..

Osłabienie, uczucie zimnych rąk - zapalenie serca?

.. ...wirus przeniósł się na mięsień sercowy, powoduje to niedokrwienie/niedotlenienie mózgu i przez to osłabienie. Dlatego zrobiłem te badania na serce. W morfologii niepokojącym może być tylko MCH - 33,0 pg ( norma 28 - 32 ), Monocyty - 4% ( norma 5 - 12 ) ASO - 200 ( norma do 200 ) CRP - 6..

Interakcje tlenku azotu NO ze *spalaczami tłuszczu*

.. ...pobudzenia organizmu, mięsień sercowy pracuje szybciej - podwyższa nam się ciśnienie. Czy jedno w połączeniu z drugim prowadzi do efektywniejszej pracy naszego organizmu za sprawą szybszej pracy serca oraz rzadszej krwi, która szybciej obiega nasze ciało? Podaję skład poszczególnych..

Operacja w Anienie

.. ...gronkowca, który zeżarł mięsień sercowy i trzeba było operować. Trafiłam na doktora Różańskiego. i teraz mam się dobrze, bardzo dobrze i przygotowuję się do ciąży : - ) Kto jest najlepszych kardiochirurgiem od zastawek aortalnych w Aninie? Maju, tam wszyscy kardiochirurdzy są świetni...

Prysznic i Serce

.. ...częstoskurcz serca juz pare mięsięcy ale lecze go dośc intęsywnie... nie masz szans nie rozumie jak moze serce sie kurczyc pod woda, moze za goraca kapiel sobie robisz, przy dolegliwosciach sercowych to nie wskazane,pozdrawiam dzisiaj jak sie golilem to samo mialem przy głupim goleniu mi..

Sportowiec. Wszystko OK?

.. ...xxxxx ma przerośnięty mięsień sercowy itd ). Jestem też ciekaw czy moje serce wyróżnia się czymś. :D Wyniki echa serca Lewa komora 30mm/50mm Lewy przedsionek 32mm Aorta 25mm Prawa komora 28mm Mięsień IVS 11mm/9mm Ściana tylna 10mm/8mm Masa mięśnia lewej komory 169g Zastawka mitralna:..

Mnóstwo objawów sercowych, nerwica?

.. ...działają rozkurczająco na mięsień serca:Mieszanka - - - korzeń kozłka 30g,kwiat głogu30g,ziele serdecznika30g,liść ruty 20g.łyżkę ziół zaparzyć w szklance wrzątku,przykryć,na małym ogniu gotoać 3 min. Odstawić na 15 min,.odcedzić.Pić przez miesiącrano i wieczorem 15 - 30 min.Po jedzeniu...

Nerwica, na tę chorobę się nie umiera

.. ...porządku może to jakiś mięsień Mam nerwice od ponad 10 lat. U mnie objawy nerwicy mieszają się z problemami sercowymi na tyle że nie wiadomo co jest spowodowane nerwami a co np. spadkiem potasu. A wygląda to tak że wpierw jest czynnik wywołujący atak paniki, może to być np. kilka..

ECHO serca.

.. ...wyrównawczą funkcję, mięsień sercowy musi być sprawny, wymagana jest prawidłowa kurczliwość. Krążenie hiperkinetyczne może zdekompensować niewydolność serca, dlatego u ludzi z niewydolnością serca każda poważna infekcja stanowi zagrożenie kardiologiczne. Witam jakhuubek. I oto masz..

Olejek z czosnku chroni serca chorych na cukrzycę

Olejek z czosnku chroni serca chorych na cukrzycę

.. Pismo Journal of Agricultural and Food Chemistry opublikowało pracę, z której wynika, że czosnek przyczynia się do zapobiegania kardiomiopatii, czyli uszkodzeniu mięśnia sercowego u cukrzyków. Dzieje się tak dlatego, że czosnek jako bogate źródło przeciwutleniaczy ( związków neutralizujących wolne rodniki )..

Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po zawale

Komórki pochodzenia tłuszczowego regenerują serce po zawale

.. ...tłuszczowych nie wrastają w mięsień sercowy jako nowe komórki. Ducker podejrzewa raczej, że komórki te wydzielają białka wspomagające regenerację serca oraz mobilizują białka wspomagające odporność ( interleukiny - 10 ), aby zapobiegały powstawaniu stanu zapalnego w uszkodzonej części..

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

.. Zapalenie mięśnia sercowego to proces obejmujący komórki mięśniowe serca, jego naczynia, czasami także warstwę zewnętrzną i/lub wewnętrzną serca ( osierdzie, wsierdzie ). Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego. Schorzenie to może mieć różnorodne przyczyny: zakaźne ( wirusy - najczęstsza przyczyna, bakterie,..

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

.. Klinicznie zapalenie mięśnia sercowego jest jednostką bardzo zróżnicowaną, dlatego też nie ma niestety objawów typowych, które umożliwiłyby postawienie szybkiego i oczywistego rozpoznania. Obraz kliniczny jest ponadto uzależniony od czynnika sprawczego, nasilenia procesu zapalnego i odporności organizmu...

Powikłania zapalenia mięśnia sercowego

.. Częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego nie jest znana. Szacowane dane, iż przechodzi je ok. 3,5 - 5 % populacji wydają się mocno zaniżone, ponieważ przypuszcza się, że w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego pozostaje nierozpoznane, ponieważ przechodzi bezobjawowo i bez trwałych..

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

.. ...niekorzystnym działaniem na mięsień sercowy. Zapalenie to występuje czasem w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów ( RZS ), toczeń rumieniowaty ogólnoustrojowy, choroby z grupy kolagenoz lub choroby autoimmunologiczne dotyczące naczyń. Warto..

Interwencyjne leczenie ostrego zawału serca

Interwencyjne leczenie ostrego zawału serca

.. Ostry zawał serca jest definiowany na podstawie obrazu klinicznego, zmian w zapisie echokardiograficznym ( EKG ) oraz diagnostyki biochemicznej. W zależności od typu zawału serca leczenie interwencyjne jest preferencyjną metodą postępowania ( STEMI ) lub też przeprowadzane jest jedynie w ściśle określonych..

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek

.. ...sercowy może być przyczyną powstawania arytmii ( zaburzeń rytmu serca ). Ponadto, liczne zburzenia hormonalne i metaboliczne w przebiegu PChN predysponują do tego typu zaburzeń. Lekarz Tomasz Szafarowski..

Kardiolodzy odkryli nowy symptom ataku serca

Kardiolodzy odkryli nowy symptom ataku serca

.. Kardiolodzy z Centrum Zdrowia przy Uniwersytecie w Connecticut odkryli fragment białka, którego obecność we krwi może być zapowiedzią zawału serca. Doniesienia z najnowszych badań opublikowano 11 stycznia na łamach Journal of the American College of Cardiology . Caspase - 3 p17 we krwi świadczy o przyszłym..

Wartość troponiny a niewydolność serca

Wartość troponiny a niewydolność serca

.. Niewydolność serca jest w dzisiejszych czasach najczęstszą przyczyną hospitalizacji. W Europie cierpi na nią ok. miliona ludzi i liczba ta stale rośnie ze względu na pojawianie się kolejnych przypadków, starzenie się społeczeństwa oraz uszkodzenia mięśnia sercowego spowodowane przebytym zawałem. Naukowcy..

Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

Komórki szpiku regenerują uszkodzony mięsień sercowy

.. ...kostny bezpośrednio w mięsień sercowy w celu wzmocnienia ich działania. Zawał serca może powodować nieodwracalne zmiany w strukturze mięśnia sercowego, ponieważ istnieje ryzyko, że część objęta zawałem obumrze. W takiej sytuacji komórki mięśniowe zastępowane są przez bliznę ( tkankę..

Tłuszcze dobre dla serca przy niewydolności

Tłuszcze dobre dla serca przy niewydolności

.. ...pompowanie krwi przez mięsień sercowy. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na objadanie się fast foodami osób z niewydolnością. Leczenie i regeneracja serca odbywa się szybciej, gdy chory dostarcza organizmowi właściwą dawkę energii, a jego dieta pozwala utrzymywać sercu normalny profil..

Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

Dlaczego serce nie ma zdolności regeneracji?

.. Nowe odkrycie może tłumaczyć fakt, że ludzkie serce ma niską zdolność do regeneracji. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, dlaczego komórki budujące serce - miocyty - straciły zdolność rozmnażania się. Postęp w tej dziedzinie może doprowadzić do opracowania metod ingerencji w miocyty, które..