Mózg

Udar mózgu

Udar mózgu

.. Udar mózgu ( łac. Insultus cerebri ) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu przez naczynia mózgowe, albo w wyniku zmian zakrzepowo - zatorowych, albo pęknięcia naczynia. Aby rozpoznać udar mózgu zmiany ogniskowe powinny wystąpić nagle i utrzymywać się..

Niedotlenienie mózgu

Niedotlenienie mózgu

.. Mózg jest najwrażliwszym na niedotlenienie i niedokrwienie narządem naszego organizmu. Pozbawiony tlenu i substancji energetycznych ( głównie glukoza ) ulega nieodwracalnym uszkodzeniom już po 4 minutach. Prawidłowe ukrwienie mózgu nie zawsze oznacza, że organ ten otrzymuje odpowiednią ilość tlenu. Objawy..

TIA  (przemijające ataki niedokrwienne)

TIA (przemijające ataki niedokrwienne)

.. ...chwilowego niedokrwienia mózgu może być nagły spadek ciśnienia u osób ze zwężonymi naczyniami szyjnymi, zaburzenia rytmu, lub miażdżycowe zmiany samych naczyń mózgowych. Objawem zespołu TIA jest chwilowy, odwracalny deficyt neurologiczny. Jednym z możliwych, i chyba najczęstszych objawów..

Rezonans magnetyczny (MR)

Rezonans magnetyczny (MR)

.. ...ośrodkowego układu nerwowego ( mózgu i rdzenia kręgowego ). Otrzymywany obraz struktur jest anatomicznie dokładny, pozwala oszacować gęstość tkanki nerwowej, objętość poszczególnych części mózgu. Dodatkowe informacje można uzyskać wykonując badanie z kontrastem. Jest to jedno z..

Otępienie naczyniopochodne

.. ...postępująca choroba mózgu, w przebiegu której dochodzi do znacznego upośledzenia takich jego funkcji jak pamięć, umiejętność liczenia, myślenia, orientacji i innych funkcji poznawczych. Głównym objawom towarzyszą zaburzenia emocjonalne, zaburzenia motywacji, zachowania. Wśród przyczyn..

Zdrowie serce to zdrowy mózg

Zdrowie serce to zdrowy mózg

.. ...sprawne serce sprawia, że mózg wolniej się starzeje - informuje pismo Circulation . Starzejący się mózg zmniejsza swoją objętość. Jak wykazali za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzonego u 1504 pacjentów naukowcy z Boston University, zdrowe osoby o mało wydolnych sercach, które..

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

.. ...spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze statystyki wynikają z lepszej profilaktyki. Ostatnie oficjalne zalecenia mające na celu redukcję ryzyka udaru mózgu zostały opublikowane w magazynie Udar: Magazyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Sercowego . Zalecenia..

Tętniak zapalny

Tętniak zapalny

.. ...dochodzi do powikłań mózgowych. Około ¼ tych powikłań stanowi tętniak zapalny. Tętniak zapalny zwany też tętniakiem mykotycznym jest groźnym powikłaniem infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Po raz pierwszy ten rodzaj tętniaka opisał Osler w 1885 roku, gdy u pacjenta z infekcyjnym..

Powikłania infekcyjnego zapalenia wsierdzia

Powikłania infekcyjnego zapalenia wsierdzia

.. ...jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność krążenia czy gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek. Lista następstw nieleczonego infekcyjnego zapalenia wsierdzia jest długa. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze z nich. Do najistotniejszych powikłań choroby zaliczamy m.in.:..

Choroba Cushinga

.. ...kończyn dolnych; udar mózgu; upośledzenie czynności nerek i ich niewydolność; rozwarstwienie aorty; zmiany w naczyniach siatkówki. Hiperglikemia i zaburzenia lipidowe przyspieszają znacząco rozwój miażdżycy. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do patologicznych zmian w małych naczyniach (..

Regulowanie cholesterolu w mózgu przez cukrzycę

Regulowanie cholesterolu w mózgu przez cukrzycę

.. Mózg zawiera więcej cholesterolu niż inne narządy. Ponadto, produkuje on własny cholesterol i nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jego poziomu. Zbyt niski poziom cholesterolu związany jest z chorobą Alzheimera i innymi procesami neurodegeneracyjnymi. Naukowcy z Joslin Diabetes Center..

Głęboka stymulacja mózgu może pomóc w leczeniu nadciśnienia

Głęboka stymulacja mózgu może pomóc w leczeniu nadciśnienia

.. ...że głęboka stymulacja mózgu pozwala obniżyć wartości ciśnienia. Zastosowanie głębokiej stymulacji mózgu. Głęboka stymulacja została zastosowana w terapii mężczyzny, który cierpiał na centralny zespół bólowy na skutek udaru. Głęboka stymulacja mózgu wykorzystuje chirurgiczny implant,..

Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Wpływ palenia na mózgi nastolatków

.. ...pójść dalej i porównać mózgi palących nastolatków z ich niepalącymi rówieśnikami. Badacze skupili się na korze przedczołowej, gdyż ta część mózgu odpowiada za tzw. funkcje wykonawcze, czyli podejmowanie decyzji. Ponadto, ta część mózgu jest ciągle w fazie rozwoju w okresie dojrzewania...