.. Udar mózgu ( łac. Insultus cerebri ) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu przez naczynia mózgowe, albo w wyniku zmian zakrzepowo - zatorowych, albo pęknięcia naczynia. Aby rozpoznać udar mózgu zmiany ogniskowe powinny wystąpić nagle i utrzymywać się..
.. Mózg jest najwrażliwszym na niedotlenienie i niedokrwienie narządem naszego organizmu. Pozbawiony tlenu i substancji energetycznych ( głównie glukoza ) ulega nieodwracalnym uszkodzeniom już po 4 minutach. Prawidłowe ukrwienie mózgu nie zawsze oznacza, że organ ten otrzymuje odpowiednią ilość tlenu. Objawy..
.. ...chwilowego niedokrwienia mózgu może być nagły spadek ciśnienia u osób ze zwężonymi naczyniami szyjnymi, zaburzenia rytmu, lub miażdżycowe zmiany samych naczyń mózgowych. Objawem zespołu TIA jest chwilowy, odwracalny deficyt neurologiczny. Jednym z możliwych, i chyba najczęstszych objawów..
.. ...ośrodkowego układu nerwowego ( mózgu i rdzenia kręgowego ). Otrzymywany obraz struktur jest anatomicznie dokładny, pozwala oszacować gęstość tkanki nerwowej, objętość poszczególnych części mózgu. Dodatkowe informacje można uzyskać wykonując badanie z kontrastem. Jest to jedno z..
.. ...postępująca choroba mózgu, w przebiegu której dochodzi do znacznego upośledzenia takich jego funkcji jak pamięć, umiejętność liczenia, myślenia, orientacji i innych funkcji poznawczych. Głównym objawom towarzyszą zaburzenia emocjonalne, zaburzenia motywacji, zachowania. Wśród przyczyn..
.. ...sprawne serce sprawia, że mózg wolniej się starzeje - informuje pismo Circulation . Starzejący się mózg zmniejsza swoją objętość. Jak wykazali za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzonego u 1504 pacjentów naukowcy z Boston University, zdrowe osoby o mało wydolnych sercach, które..
.. ...spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze statystyki wynikają z lepszej profilaktyki. Ostatnie oficjalne zalecenia mające na celu redukcję ryzyka udaru mózgu zostały opublikowane w magazynie Udar: Magazyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Sercowego . Zalecenia..
.. ...dochodzi do powikłań mózgowych. Około ¼ tych powikłań stanowi tętniak zapalny. Tętniak zapalny zwany też tętniakiem mykotycznym jest groźnym powikłaniem infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Po raz pierwszy ten rodzaj tętniaka opisał Osler w 1885 roku, gdy u pacjenta z infekcyjnym..
.. ...jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność krążenia czy gwałtownie postępujące kłębuszkowe zapalenie nerek. Lista następstw nieleczonego infekcyjnego zapalenia wsierdzia jest długa. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze z nich. Do najistotniejszych powikłań choroby zaliczamy m.in.:..
.. ...kończyn dolnych; udar mózgu; upośledzenie czynności nerek i ich niewydolność; rozwarstwienie aorty; zmiany w naczyniach siatkówki. Hiperglikemia i zaburzenia lipidowe przyspieszają znacząco rozwój miażdżycy. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do patologicznych zmian w małych naczyniach (..
.. Mózg zawiera więcej cholesterolu niż inne narządy. Ponadto, produkuje on własny cholesterol i nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jego poziomu. Zbyt niski poziom cholesterolu związany jest z chorobą Alzheimera i innymi procesami neurodegeneracyjnymi. Naukowcy z Joslin Diabetes Center..
.. ...że głęboka stymulacja mózgu pozwala obniżyć wartości ciśnienia. Zastosowanie głębokiej stymulacji mózgu. Głęboka stymulacja została zastosowana w terapii mężczyzny, który cierpiał na centralny zespół bólowy na skutek udaru. Głęboka stymulacja mózgu wykorzystuje chirurgiczny implant,..
.. ...pójść dalej i porównać mózgi palących nastolatków z ich niepalącymi rówieśnikami. Badacze skupili się na korze przedczołowej, gdyż ta część mózgu odpowiada za tzw. funkcje wykonawcze, czyli podejmowanie decyzji. Ponadto, ta część mózgu jest ciągle w fazie rozwoju w okresie dojrzewania...