Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

.. Nadciśnienie tętnicze ( Hypertensio arterialis ) jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych tj: 140/90 mmHg. Nadciśnienie tętnicze z reguły wykrywane jest podczas przypadkowego badania kontrolnego krwi. Największa..

Przerost mięśnia sercowego (przerost lewej komory serca)

.. ...Długotrwałe nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do przerostu mięśnia sercowego ( przerost nadciśnieniowy lewej komory serca w nadciśnieniu tętniczym ). Zwiększone obciążenie serca spowodowane zwiększonym ciśnieniem układowym powoduje koncentryczny przerost mięśniówki serca (..

Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży

Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży

.. Nadciśnienie tętnicze pojawia się u 5% wszystkich kobiet w ciąży, stanowiąc największą przyczynę zgonów matek i płodów. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego w ciąży sugeruje wzrost wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg lub 15 mmHg i więcej w porównaniu do wartości mierzonych przed ciążą lub w..

Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca

.. ...stężenia HDL cholesterolu; nadciśnienie tętnicze; cukrzyca; zespół metaboliczny X: otyłość typu centralnego ( typ: jabłko ), insulinooporność i hiperinsulinemia oraz choroby towarzyszące ( zaburzenie gospodarki lipidowej ), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca; palenie tytoniu. Czynniki..

Chinapryl (Acurenal, Accupro, AprilGen, Pulsaren, Quinapril TEVA)

.. ...sercowym, wywołanych nadciśnieniem tętniczym ( remodeling serca ). Jak wszystkie leki obniżające ciśnienie ( leki hipotensyjne ), również ACE - I mogą obniżać ciśnienie w nadmiernym stopniu, powodując złe samopoczucie, zawroty głowy czy omdlenia. Dawkę terapeutyczną dopiera się tak, oby..

Układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)

.. ...między innymi w rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu mięśnia sercowego. Renina jest związkiem produkowanym w nerkach, wpływa na powstawanie angiotensyny I. Im więcej reniny tym więcej angiotensyny I, która z kolei, dzięki enzymowi konwertazie, przechodzi w angiotensynę II. Ten..

Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne

.. Nadciśnienie płucne jest jednostką chorobową, w przebiegu której wzrasta ciśnienie w tętnicach płucnych. Przyczyny nadciśnienia płucnego. Przyczyną zmian doprowadzających do utrwalonego wzrostu ciśnienia w naczyniach płucnych mogą być różne choroby: choroby serca, wady zastawkowe ( niedomykalność zastawki..

Niedociśnienie

.. ...osób leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego, zbyt gwałtowne obniżenie do bardzo niskich wartości, może być dla pacjenta nie tylko nieprzyjemne ( zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenie ) ale także niebezpieczne ( utrata przytomności ). Podobnie ostrożnie postępuje się w udarach..

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki ciśnienia tętniczego

.. ...przyjmowanych z powodu nadciśnienia tętniczego. W takim wypadku charakterystyczne jest występowanie skoków ciśnienia po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki leku. Nagły wzrost ciśnienie może objawiać się bólem i zawrotami głowy, mdłościami, bólem w klatce piersiowej. W zależności..

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe

.. Nadciśnieniem ciążowym nazywamy nadciśnienie, które rozwija się w drugiej połowie ciąży, tj. po dwudziestym tygodniu ciąży. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży bliźniaczej ( lub mnogiej ), u których nadciśnienie ciężarnych może rozwinąć się wcześniej niż przed upływem 20 tygodni. Bardzo istotne jest ustalenie,..

Leczenie nadciśnienia tętniczego u ciężarnych

Leczenie nadciśnienia tętniczego u ciężarnych

.. ...cięciem cesarskim. Samo nadciśnienie tętnicze ciężarnych stanowi sygnał ostrzegawczy, że wystąpienie rzucawki jest możliwe. Konieczna jest więc odpowiednia opieka i dobranie leków. Powszechnie stosowane leki na nadciśnienie tętnicze: diuretyki i inhibitory enzymu konwertującego..

Syndrom białego fartucha

Syndrom białego fartucha

.. Syndrom białego fartucha to żartobliwe określenia sytuacji, w której wyniki pomiarów wartości ciśnienia tętniczego danego człowieka są wysokie i niepokojące w warunkach gabinetu lekarskiego, nie odbiegają natomiast od normy, gdy pacjent dokonuje samodzielnych pomiarów w warunkach domowych. Ciśnienie tętnicze..

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

.. Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia tętniczego. Charakteryzuje się przede wszystkim wysokimi wartościami ciśnienia rozkurczowego ( powyżej 120 - 140 mm słupa rtęci ). Bardzo szybko dochodzi także to zmian narządowych. Uszkodzona jest siatkówka oka ( retinopatia nadciśnieniowa )...

Nadciśnienie wtórne

.. Nadciśnienie wtórne, czyli wywołane uchwytnymi przyczynami, stanowi jedynie 5% przypadków nadciśnienia tętniczego dorosłych. Proporcje są jednak odwrotne w przypadku dzieci. Przyczyny nadciśnienia wtórnego. U noworodków i niemowląt najczęstszą przyczyną nadciśnienia tętniczego są patologie naczyń nerwowych...

Kryza nadciśnieniowa

.. Kryza nadciśnieniowa to stan, w którym wartości ciśnienia przekraczają 220/120 mmHg. Jest to stan wymagający pilnej i umiejętnej interwencji lekarza. Kryza jest stanem zagrożenia życia. Kryzie zwykle towarzyszy ból głowy o znacznym nasileniu, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Mogą pojawić się wymioty i..

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca

.. ...należy brać pod uwagę, to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca oraz cukrzyca. Zwykle kluczowa jest redukcja wagi ( zespół metaboliczny ). Bardzo istotne jest prawidłowe prowadzenie chorych na cukrzycę oparte o codzienną kontrolę poziomu glukozy we krwi. Chorzy z nadciśnieniem tętniczym..

Retinopatia w nadciśnieniu tętniczym

Retinopatia w nadciśnieniu tętniczym

.. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą ogólnoustrojową, zmiany zachodzą we wszystkich tętnicach, także w drobnych naczyniach siatkówki. W przebiegu retinopatii związanej z nadciśnieniem tętniczym obserwuje się skurcz naczyń tętniczych siatkówki ( miejscowy lub uogólniony ), następnie stwardnienie i pogrubienie..

Skuteczne leczenie nadciśnienia możliwe też po 80-tce

.. ...bezpiecznie leczyć na nadciśnienie tętnicze - wynika z międzynarodowych badań przedstawionych na konferencji prasowej w Warszawie. Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu krążenia, znacznie zwiększającą ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Zajmuje pierwsze miejsce wśród..

Nadciśnienie - dobre leki, złe leczenie

.. ...przyjmuje do wiadomości, że nadciśnienie to choroba przewlekła, więc leki trzeba przyjmować stale, a nie tylko do ustąpienia objawów. - mówili uczestnicy konferencji. Warunkiem skutecznego leczenia jest też walka z czynnikami ryzyka - paleniem, otyłością, brakiem ruchu, nadmiarem soli w..

Medytacja obniża ciśnienie krwi

.. ...przykład biofeedback. Na nadciśnienie cierpi około 30 procent Polaków. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest przeważnie wyższe lub równe 140/90 mm Hg ( milimetrów słupka rtęci. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie tętnicze może doprowadzić do choroby serca, udaru..

Szczepionka przeciw nadciśnieniu

.. ...przyjmowania leków na nadciśnienie - informuje pismo The Lancet . O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest wyższe lub równe 140/90 mm Hg ( milimetrów słupka rtęci ). Podwyższone ciśnienie krwi jest przyczyna połowy przypadków choroby wieńcowej i około 75 procent..

Buraki obniżają ciśnienie krwi

.. ...mózgu. Szacuje się, że na nadciśnienie cierpi około 25 procent ludności świata, zaś w Polsce - niemal 30 proc. dorosłych. Buraki oprócz witaminy C i B1 zawierają wiele makro - i mikroelementów, dużo wapnia, magnezu, sodu i potasu. Picie surowego soku z buraków pomaga w wydalaniu kwasu..

Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

.. ...mln Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, z czego aż 33 proc. nie jest świadomych swojej choroby, a tylko 12 proc. jest prawidłowo leczonych - alarmowali lekarze kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej 5. edycję Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno -..

Nadciśnienie tętnicze to problem 30 proc. Polaków

.. Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca, cierpi 30 proc. Polaków, a drugie tyle jest nim zagrożonych - mówili specjaliści PAN na konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział VI Nauk Medycznych PAN. Według dr Tomasza Zdrojewskiego z Katedry..

Leczenie nadciśnienia zapobiega otępieniu

.. ...pismo Lancet Neurology . Nadciśnienie tętnicze występuje mniej więcej u co czwartej osoby i wielu przypadkach nie jest ani wcześnie rozpoznawane, ani właściwie leczone. Z czasem nadciśnienie może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów - zarówno serca i układu krążenia, jak i nerek...

Pszczeli jad w leczeniu nadciśnienia

.. ...kanałów Kir, dzięki czemu można myśleć o opracowaniu nowych leków o podobnym działaniu - jeśli badania na zwierzętach wykażą, że działając w ten sposób rzeczywiście można skutecznie leczyć nadciśnienie...

Nadciśnienie tętnicze a sól

.. ...świecie zachodnim jest nadciśnienie tętnicze ( dotyczy około miliarda ludzi ), kolejne miejsca zajmują palenie tytoniu i hipercholesterolemia. Jednym z głównych czynników sprzyjających nadciśnieniu jest spożycie soli. Wbrew temu, co często się słyszy, sól jest dla naszego zdrowia..

Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

.. Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku. Nigdy nie jest na to za późno - zgodzili się specjaliści obecni na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej problemowi choroby nadciśnieniowej u osób starszych. Jak przypomnieli, warto poruszać ten problem, gdyż nasze społeczeństwo starzeje się i coraz..

Bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

.. ...ryzyko zachorowania na nadciśnienie niż osoby, które śpią ponad 6 godzin na dobę. Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali takiej zależności u osób z bezsennością śpiących ponad 6 godzin dziennie, ani u osób bez bezsenności śpiących bardzo krótko. Główny autor pracy doktor Alexandros..

Kolejne geny sprzyjające nadciśnieniu

.. ...powstaną nowe leki na nadciśnienie. Na przykład gen kodujący białko SH2B3 wydawał się być związany tylko z układem odpornościowym. Nadciśnienie tętnicze występuje mniej więcej u co czwartej osoby i wielu przypadkach nie jest ani wcześnie rozpoznawane, ani właściwie leczone. Z czasem..

Tanie leki przeciwnadciśnieniowe okazały się najlepsze

.. ...najskuteczniej leczą nadciśnienie tanie i dostępne leki moczopędne - informuje pismo Archives of Internal Medicine Amerykańskie badania o nazwie ALLHAT, największe z dotychczas przeprowadzonych, trwały od lutego 1994 do marca 2002 r. i porównywały metody leczenia wysokiego nadciśnienia w..

Gen Klotho obniża ciśnienie tętnicze

.. ...niewydolności. Stałe lub okresowe nadciśnienie tętnicze jest ważnym czynnikiem ryzyka m.in. udaru, tętniaka, zawału i niewydolności serca. Jest też główną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek. Wcześniejsze badania wykazały, że nawet niewielki wzrost ciśnienia tętniczego skraca..

Bezsenność a choroby serca

.. ...ustalili wcześniej amerykańscy naukowcy, których badania wykazały, że osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę są 500 - krotnie bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze niż osoby śpiące powyżej 6 godzin...

Leki złożone przyszłością terapii nadciśnienia tętniczego

.. Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce 9 mln osób, z tego tylko u 12 proc. jest ono leczone skutecznie; stosowanie preparatów złożonych, czyli zwierających kilka leków w jednej pigułce, jest jednym ze sposobów na poprawę tych statystyk - mówili kardiolodzy na konferencji prasowej w Warszawie. Jak przypomniał..

Lecz nadciśnienie skutecznie

.. Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udarów mózgu i zawałów serca, cierpi w Polsce 9 mln osób. Tylko u 20 proc. chorych uzyskuje się dobre wyniki terapii - alarmowali kardiolodzy na konferencji prasowej w Poznaniu. Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię edukacyjną Lecz nadciśnienie..

Nadciśnienie leczone operacyjnie

.. ...pionierska operacja leczy nadciśnienie tętnicze - informuje Daily Telegraph . Trwający mniej niż godzinę, nieskomplikowany zabieg pozwala niektórym pacjentom zrezygnować z codziennego przyjmowania leków, daje też nadzieję tym, którym dotychczasowe metody leczenia nie pomagały. Opracowana..

Gra w piłkę nożną pomaga znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze

Gra w piłkę nożną pomaga znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze

.. ...pacjentom cierpiącym na nadciśnienie. By osiągnąć zadowalające wyniki nie trzeba kompletować drużyny z prawdziwego zdarzenia. Jak zaznacza naukowiec, równie dobre rezultaty obserwowane były w drużynach liczących po dwie, trzy czy cztery osoby. Powszechnie wiadomo, że brak aktywności..

Jak poprawić wyniki leczenia chorób serca

.. ...Tylko 12 proc. Polaków z nadciśnieniem jest leczonych skutecznie, a dużą winę za te statystyki ponoszą sami pacjenci nie stosując się do zaleceń lekarza. O tym, jak poprawić wyniki leczenia chorób serca mówili kardiolog, farmaceuta i psycholog na spotkaniu dla mediów. Jak przypomniał..

Czekolada dobra dla serca

Czekolada dobra dla serca

.. ...otyłość zwiększają ryzyko nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zawału, a więc czynników, które w rezultacie powodują niewydolność serca mięśniowego, co oznacza, że serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi. Jaka czekolada jest najlepsza dla serca?. Dr Mittleman..

Pomiar ciśnienia w tętnicy udowej

.. ...mózg. Skuteczne leczenie nadciśnienia wymaga przeprowadzenia dokładnych pomiarów, ale długotrwałe mierzenie ciśnienia tętniczego bywa próbą cierpliwości zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Trzeba robić pomiary odpowiednim aparatem wiele razy w ciągu doby albo nosić ze sobą automatyczne,..

Hiperaldosteronizm wtórny

.. ...hiperaldosteronizmu wtórnego jest nadciśnienie tętnicze, które może być bardzo oporne na leczenie. Do innych objawów należy także hipokaliemia ( obniżone stężenie potasu we krwi i zwiększone wydalanie potasu z moczem ). U niektórych osób mogą także występować obrzęki pochodzenia..

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

.. ...hormonalnie uwarunkowane nadciśnienie tętnicze zależne od autonomicznego wydzielania aldosteronu. Zespół Conna jest jedną z najczęstszych przyczyn nadciśnienia tętniczego wtórnego, wobec tego ważna jest znajomość objawów, aby wiedzieć kiedy można podejrzewać taką przyczynę. Choroba..

Zespół Cushinga

.. ...gojące się owrzodzenia; nadciśnienie tętnicze; zwiększone pragnienie i nadmierna ilość wydalanego moczu; zaburzenia emocjonalne, skłonność do depresji, pogorszenie pamięci; bóle kostne, skłonność do złamań; zwiększona podatność na zakażenia, zwłaszcza grzybicze. Zmiany w układzie sercowo..

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek

.. ...zaburzoną funkcją nerek. Nadciśnienie tętnicze. Wśród nieprawidłowości, które są odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego u osób z PChN wymienia się: nieprawidłowe wydalanie sodu i wody przez nerki ( nadmierne gromadzenie się wody ), wzrost uwalniania substancji obkurczających..

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek

.. ...Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza długotrwałe i nieprawidłowo leczone jest cichym zabójcą dla nerek. Przewlekły wpływ wysokiego ciśnienia panującego w naczyniach doprowadzających krew do nerki przyczynia się do uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Uszkodzenie około..

Niewydolność nerek

.. ...zaburzenia rytmy serca; nadciśnienie tętnicze; niedokrwistość; infekcyjne zapalenie wsierdzia. Upośledzenie funkcji układu krążenia wynika z licznych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, do jakich dochodzi u osób z zaburzoną funkcją nerek. Choroba niedokrwienna serca. Dolegliwości..

Kreatynina

Kreatynina

.. ...przyczynia się do narastania nadciśnienia tętniczego. Następstwem nadciśnienia nerkopochodnego może być: przerost lewej komory serca, miażdżyca naczyń, niedokrwistość. W trzecim stadium, gdzie wartość kreatyniny wynosi 1,5 - 4,0 mg/dl, dochodzi do zaburzeń gospodarki wapniowo -..

Właściwa dieta chroni przed chorobami układu krążenia, demencją i cukrzycą

Właściwa dieta chroni przed chorobami układu krążenia, demencją i cukrzycą

.. Szwedzcy naukowcy odkryli, jaki wpływ na zdrowy organizm mają produkty spożywcze o właściwościach przeciwzapalnych. Wyniki wykazały, że zły cholesterol przy właściwym odżywianiu można zredukować nawet o 33%, lipidy o 14%, ciśnienie krwi o 8% a ryzyko zakrzepu o 26%. Ponadto, zdrowa dieta obniża wskaźnik..

Arbuzy obniżają ciśnienie

Arbuzy obniżają ciśnienie

.. ...naturalną ochronę przed nadciśnieniem, które z kolei przyczynia się do powstania wielu chorób układu krążenia. Aminokwasy zawarte w arbuzach. Badanie polegało na podawaniu ludziom przez sześć tygodni aminokwasu ( L - citrulline ), którego najbogatszym źródłem są arbuzy. Po tym okresie..

Jak powszechny jest syndrom białego fartucha?

Jak powszechny jest syndrom białego fartucha?

.. ...mają oporne na leczenie nadciśnienie tak naprawdę zmaga się tylko z syndromem białego fartucha. Oznacza to, że ciśnienie rośnie im w momencie mierzenia przez lekarza lub inną wykwalifikowaną osobę. Oporne na leczenie nadciśnienie a syndrom białego fartucha. Nadciśnienie, które nie daje..