Nadciśnieniowe

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

.. ...siatkówce ( tzw. retinopatia nadciśnieniowa ). Okresowo należy oznaczyć we krwi stężenie potasu, sodu, kreatyniny ( kontrola funkcji nerek ). Badanie ogólne ( obecność mikroalbuminurii ) i posiew moczu. U wszystkich chorych zaleca się wykonanie badania EKG. Kontrola poziomu cholesterolu..

Przerost mięśnia sercowego (przerost lewej komory serca)

.. ...sercowego ( przerost nadciśnieniowy lewej komory serca w nadciśnieniu tętniczym ). Zwiększone obciążenie serca spowodowane zwiększonym ciśnieniem układowym powoduje koncentryczny przerost mięśniówki serca ( zwiększenie grubości ściany ). Jest to odpowiedź organizmu na nadmierne..

Pomiar ciśnienia tętnicznego krwi

Pomiar ciśnienia tętnicznego krwi

.. ...chorego tzw. dzienniczka nadciśnieniowego, w którym notowane są wyniki pomiarów ciśnienia z dodatkowymi informacjami. Oprócz wyniku pomiaru powinna zapisana być data i godzina pomiaru a także czynniki, które według Ciebie mogły wpłynąć na wartość ciśnienia krwi ( stres, wypita kawa lub..

Krwiak mózgu

Krwiak mózgu

.. ...przebiegu najczęściej kryzy nadciśnieniowej. Stan ten potocznie nazywany jest wylewem do mózgu. Niebezpieczeństwo krwotoku mózgowego stwarza również nieodpowiednie stosowanie leków przeciwkrzepliwych, np. acenokumarolu. Niezależnie od przyczyny, jest to stan ostry, zagrażający życiu..

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

.. ...siatkówka oka ( retinopatia nadciśnieniowa ). Uszkodzone są nerki, szybko rozwijają się objawy niewydolności serca, szczególnie często dochodzi do obrzęku płuc. Istnieje także duże ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Złośliwe nadciśnienie tętnicze może stanowić ewolucję zarówno pierwotnego..

Kryza nadciśnieniowa

.. Kryza nadciśnieniowa to stan, w którym wartości ciśnienia przekraczają 220/120 mmHg. Jest to stan wymagający pilnej i umiejętnej interwencji lekarza. Kryza jest stanem zagrożenia życia. Kryzie zwykle towarzyszy ból głowy o znacznym nasileniu, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Mogą pojawić się wymioty i..

Retinopatia w nadciśnieniu tętniczym

Retinopatia w nadciśnieniu tętniczym

.. ...nadciśnieniową. W czwartym okresie obecny jest objaw miedzianych drutów ( chialinizacja pogrubiałych ścian zwężonych naczyń tętniczych ), pojawia się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego grożący trwałą ślepotą...

Klonidyna (Iporel)

.. ...Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia - klonidyna zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych arytmii. Iporel to handlowa nazwa preparatu zawierającego klonidynę...

Nadciśnienie tętnicze należy leczyć w każdym wieku

.. ...poświęconej problemowi choroby nadciśnieniowej u osób starszych. Jak przypomnieli, warto poruszać ten problem, gdyż nasze społeczeństwo starzeje się i coraz częściej będziemy mieć do czynienia z 80 - a nawet 100 - latkami cierpiącymi na tę dolegliwość. Szacuje się, że na nadciśnienie..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 112

.. ...ci zestaw ćwiczeń dla nadciśnieniowców. Ja tak ćwiczyłam ponad rok i ciśnienie się ustabilizowało - ćwiczyłam trzy razy w tygodniu po ok. 2 godz. Teraz nie ćwiczę bo jestem w ciąży, ale po porodzie postaram się szybko wrócić na siłownię. Pamiętaj: żadnej sauny!!! Pozdrawiam Koszmarny..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 704

.. ...,dostalam wtedy przelomu nadciśnieniowego i wyladowalam w szpitalu ( ciśnienie 230/130 ) jedyny objaw tego były silne zawroty głowy teraz biore tabletki i cisnienie jest okey.,ale mam problem bo ciągle mam wrażenie że zaraz dostane zawrotów glowy ,...... ( tylko nie w mojej glowie )jak..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 998

.. ...powiedział że jestem nadciśnieniowa a poźniej że mam powiększoną lewą komore serca . Wystraszyłam się bardzo tym bardziej że się boję zawału i wylewu a on uderzył w mój czuły punkt a najlepsze jest to że co rok odwiedzam kardiologa i robie ukg serca i nic tam szczególnego mi nie wykryli..

Szybkie tętno - Str. 12

.. ...odpowiedź, witam w grupie nadciśnieniowców i częstoskurczowców. Nie wiem co o tym sądzisz ale ja uważam ,że nadciśnienie to przysłowiowy * pikuś * w porównaniu z zaburzeniami rytmu. Wykańczają mnie, nie pozwalają spać, pracować, normalnie żyć. Próbuję różnych leków, tak jak teraz z tym..

Kardiomiopatia przerostowa - Str. 6

.. ...takiego Kardiomiopatia nadciśnieniowa w okresie niewydolności serca ?? Witam mam Kardiomiopatie przerostową z zawężaniem czekam na operacje która ma polegać na wycięciu tego przerostu czy ktoś miał cos podobnego niech powie mi jak przebiega taka operacja i czy długo trwa rekowalecencja..

Podwyższone ciśnienie, leki i częstoskurcze

.. ...Przemierzając problematykę nadciśnieniową natknąłem się na TO szanowne forum... I mam pewną małą prośbę... Bardzo proszę o rzeczowość, uczciwość i fachowość osób piszących, bo chęcią powiedzenia dla samego powiedzenia, można komuś postronnemu namieszać tylko w głowie, a i być może nawet..

Wzrost ciśnienia po augmentinie (amoksiklav)

.. ...albo ukryta choroba nadciśnieniowa i przepisał mi Propranolol, który pomógł. Czy opisane reakcje mogły być spowodowane antybiotykiem? Witam!!! Możliwe że tak pan zareagował na antybiotyk. Słyszałem juz o tak dziwnych reakcjach: ) Musi pan tylko pamiętać o tym na przyszłość i zawsze mówić..

Oporne nadciśnienie

.. ...kraj. Witam wszystkich Nadciśnieniowów! Mam dokładnie taki sam problem jak GOTKA tylko inny wiek bo 61 lat.Jestem pod opieką bardzo dobrego kardiologa.Uczestniczyłam w programie nadciśnieniowym,przeszłam szereg badań laboratoryjnych /wyniki bardzo dobre/ i wiem,że prócz nadciśnienia nic..

Nadciśnienie - dobry lekarz z Gdańska

.. ...nadciśnieniowa. prof narkiewicz - kolejki straszne ale warto. również polecam amg, ale dr lewicką. jeśli bedziesz miała lekarza z amg to szybciej skierują cię do szpitala i zrobią wszystkie niezbędne badania...

Nerwica a podwyższone ciśnienie

.. ...w jakiejś przychodni nadciśnieniowej,poniewasz nadciśnienie to groźn choroba ja też cierpie na nadciśnienie tylko w moim przypadku było nie leczone i spowodowało UDAR MUZGU a mam zaledwie 24lata to nie jest choroba ktura pozwala sobie na błędy.pazdrawiam dokładnie, odkąd mam nerwicę, mam..

Nadciśnienie a bieganie

.. ...wieku - w tym okresie u nadciśnieniowców wzrasta głównie ciśnienie rozkurczowe wskutek wzrostu oporu obwodowego. Z biegiem lat w przedziale 45 - 55 rż. jest podwyższone RR skurczowe i rozkurczowe, a potem rośnie głownie skurczowe - bo sztywnieją ściany dużych naczyń krwionośnych. Tętno..

Różnica między Concor a ConcorCor

.. ...dawki takiej jak biorą nadciśnieniowcy. Dlatego farmaceuci dadzą Ci to co akurat mają. Żeby było śmieszniej powiem że w Polsce jest bez różnicy który preparat wydadzą natomiast w USA to byłoby przestępstwo ( wydanie pacjentowi z niewydolnością Concoru ) bo Concor nie ma wskazania w..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 64

.. ...ale nie jest to chorba nadciśnieniowa, ale skoro takie mam u kardiologa to jakie musze mieć na wizycie u dentysty: ). Mierzyłaś sobie ciśnienie w domu ??? jeśli nie to można zawsze wykonać pare pomiarów w ciągu doby jeśli ciśnienie w większości pomiarów jest w normie to znaczy że..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 231

.. ...objawy. Poza tym jestem nadciśnieniowcem, mam b. wyokie ciśnienie i związane z tym duszności, ból w klatce piersiowej. Cały czas jestem gorący, musze siedzieć w wietrzonych pomieszczeniach, z dostępem świeżego poweitrza, jeżeli przychodzę do kogoś i jest gorąco w domu i nieotwarte okno,..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 251

.. ...,dostalam wtedy przelomu nadciśnieniowego i wyladowalam w szpitalu ( ciśnienie 230/130 ) jedyny objaw tego były silne zawroty głowy teraz biore tabletki i cisnienie jest okey.,ale mam problem bo ciągle mam wrażenie że zaraz dostane zawrotów glowy ,...... ( tylko nie w mojej glowie )jak..

Jestem podłamany leczeniem nadciśnienia

.. ...wreszcie wyregulować sprawy nadciśnieniowe. Około 5mc podjąłem leczenie. Przeszedłem ponownie badania. Nie ma u mnie typowych skutków nadciśnienia, czyli lewa komora serca ok, ekg spoczynkowe i wysiłkowe ok + szereg innych badan też w normie. Jedyne badanie wykraczające po za widełki to..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 9

.. ...generacji leków p - nadciśnieniowych ) zaczyna wypierać stosowane do tej pory leki stosowane w leczeniu nadcisnienia tetniczego, ale dodatkowo w sposób znaczący mają zmniejszać ilość ataków AF.W moim wypadku technicznie sprawa sprowadzania Olmetecu wyglada nastepujaco : w Polsce lekarz..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 29

.. ...wcześniej byłam bardziej nadciśnieniowcem, czasami mam takie skoki i nie wiem też z jakiego powodu... Cóż musimy starać się w miarę spokojnie żyć, ale czy tak się da???? Pozdrawiam Witam, dziś mój liścik kieruję przede wszystkim do Ewy z Zabrza i do Dany. Pytacie dlaczego płaciłam za..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 54

.. ...ogromny wybór leków nadciśnieniowych - coś musi zadziałać. Tylko lekarz musi chcieć tym się zająć. U mnie nadal wszystko ok. Pozdrawiam. No niestety z tym ciśnieniem problem. Nawet kardiolożka wydaje się bezsilna. Beta - blokery mi nie służą ( bóle dławicowe ) a na ciśnienie słabo i..

Skoki ciśnienia

.. ...cierpiących na chorobę nadciśnieniową, jak i osób chorych na nadciśnienie. Zatem różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym wyższa, niż 63 mmHg oznacza wysokie ciśnienie tętna. Czy osoby zdrowe mogą mieć zbyt wysokie ciśnienie tętna? Tak. Nie jest wielką rzadkością spotkanie..

Nadciśnienie w młodym wieku

.. ...skierowanie do poradni nadciśnieniowej : ). podobno kolejki .... ale jetsem dobrej myśli pozdrawiam : ) moj synek ma rok i dwa miesiace,od pol roku ma nadcisnienie,spowodowane wada serca,to jest dopiero,takie malenstwo i juz faszerowane lekami a jezeli chodz o aspekt serca jako narzadu..

Nadciśnienie w młodym wieku - Str. 2

.. ...zawsze pomagają już kilka razy miałam je zmieniane, ale za każdym razem było gorzej :( . pozdrawiam Najlepszymi i jedynymi ćwiczeniami dla nadciśnieniowców jest jazda na rowerze i/lub basen, no i dieta..

Związek z nadciśnieniowcem

.. Witam. od jakiegoś czasu jestem z pewnym mężczyzną i mamy wobec siebie dosyć poważne plany ( ślub, dzieci itp. ). ostatnio dowiedziałam się że choruje na nadciśnienie tętnicze. niestety nie bardzo jest sklonny się leczyć, twierdzi że jak go nic nie boli to jest w porządku. jak mam mu przemówić do rozsądku? O..

Ramipril

.. ...krwionośnych. Działanie przeciwnadciśnieniowe jest spowodowane bezpośrednim rozszerzeniem naczyń krwionośnych, głównie obwodowych. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lek obniża ciśnienie krwi zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. Dokładny mechanizm korzystnego działania..

Budzenie się w nocy z uczuciem braku oddechu - Str. 2

.. ...perypetie z lekoopornym nadciśnieniom spowodowane bezdechem. Miałem podobne objawy - nawet bałem się spać - przyczyna nie była psychiczna tylko naprawdę się dusiłem. Dziwnym trafem moje koszmary senne były skorelowane z brakiem powietrza. We śnie topiłem się, albo byłem duszony, albo..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 519

.. ...nerwicowiec czy tak jak ja nadciśnieniowiec. Po powrocie się odezwę: ) Buziaczki dla wszystkich: ) A u mnie w dalszym ciągu pada i nadal net rozłącza się co chwilkę. Nawet nie miałam okazji porozmawiać z Krystynką na gg ale na szczęście są telefony i mogę się dowiedzieć co u niej słychać..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 652

.. ...,dostalam wtedy przelomu nadciśnieniowego i wyladowalam w szpitalu ( ciśnienie 230/130 ) jedyny objaw tego były silne zawroty głowy teraz boiore tabletki i cisnienie jest okey...... ( tylko nie w mojej glowie )jak tylko zaczyna mi sie cos dziać zaraz musze zmierzyć cisnienie ktore..

Nerwica powrót

.. ...nakręca drugie ? Leki nadciśnieniowe nie działają, choć średnia jest 140/90 i to są górne granice normy. Ale jak mnie głowa mocniej ściska i zmierzę sobie ciśnienie, a pokarze się 155/100 to natychmiast panika i lęk, i zaraz szybko lek na uspokojenie /staram się małą dawkę, bo one..

Nerwica w ciąży - Str. 225

.. ...idę jutro do poradni nadciśnieniowej. Dodatkowo powiedziała, że jak się nie uspokoję to do mi skierowanie do szpitala psychiatrtycznego!!! Mówiła też, że w ciąży z powodu hormonów nasilają się objawy związane z psychiką. Słyszałam serce dziecka a lekarz mówi, że wierci się jak oszalałe:..

Niskociśnieniowiec cukrzyk zawałowiec - mieszanka leków

.. ...organizmu i alergi. Jest nadciśnieniowcem ,choroba wieńcwa .żylaki.A leki każdy z innej półki .Czy któryś lekarz przejmuje się powikłaniami .Nawet wynalazł cukrzycę choć w tym wieku to kwestia dobrej diety ale trzustkę rozwalił Smutne ale prawdziwe: leki lecząc - dobijają. To chemia. A..

Niedomykalność mitralna i aortalna - co robić?

.. ...saszetki ). Też dla nadciśnieniowców. Mam wrażenie, że rzadziej odczuwam bóle nóg. Czasem zdarzy mi się kilkutygodniowa przerwa w Medarginie i wtedy chyba bardziej czuję nóżki ( ból, nie zapach ). Od niedawna jestem użytkownikiem koncentratora tlenu. Ze względu na chorobę moja krew jest..

Sanatorium po zawale serca - Str. 2

.. ...miesiąca lutego.Dla nadciśnieniowców polecam Nałęczów. Jestem pod dobra opieką lekarzy w Instytucie w Aninie. Życzę dobrego zdrowia. P.S. bema, zawsze jest sens , to dla Twojego zdrowia. To nie chodzi o mnie, a o mojego męża. On nie skorzystał z wyjazdu do sanatorium od razu przez swoj..

Ciśnienie krwi po chwili rózne!

.. ...wpływem emocji. w poradni nadciśnieniowej zawsze mierzą ciśnienie 2 razy w odstępie 2 - 3 minut bo często pierwszy pomiar jest zawyżony. prawdopodonie u ciebie to działą pod wpływem emocji i może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy - nie martw się na zapas : ) pozdrawiam cisnienia nie..

Nadcisnienie - problemy z lekiem Codiovan

.. ...Stosowalam inne leki nadciśnieniowe jak: Concor 2,5 mg po nim czulam się fatalnie. Chciałabym prosić o poradę jaki lek stosować aby nie dokuczały żylaki?? Dziekuje,Pozdrawiam Hmm... Radzę iść do lekarza, opisać mu na czym dokładnie wg. Pani polegają działania niepożądane tego leku i..

Nadciśnienie, leki nie obniżają mi już ciśnienia, wypadają mi włosy

.. ...jakaś? albo do poradni nadciśnieniowej bo są takie i tzreba szukać przyczyny nadciśnienia= same leki nie leczą tylko łagodzą a jak jest przyczyna to można się jej pozbyć - no przynajmniej starać się jej pozbyć. ja bym ci proponowała serio poradnie nadciśnieniową - są przy akademiach..

Nadciśnienie 170/100 długotrwałe

.. ...proponuje zacząc od poradni nadciśnieniowej. znjadują się najczęściej przy akademiach medycznych i przy większych szpitalach. tam mają różne możliwości badań i leczenia. może jest jakaś konkretna przyczyna takiego nadciśnienia? i jeżeli można ją usunąć to byłoby super. jezeli nie ma..

Różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym a bisocard

.. ...o rozważenie kuracji nadciśnieniowej ponownie i ewentualnych próbach zmniejszenia dawki bisoprololu a dołączenia jakiegoś innego słabego np. leku diuretycznego obniżającego ciśnienie. a mnie meczy odwrotna sytuacja: zbyt mala roznica miedzy skurczem a rozkurczem, czasem 30 jednostek i..

Skoki ciśnienia przy pomiarach

.. ...ja chodzę to poradni nadciśnieniowej i tam zawsze mierzą RR w odstępie 5 - 10 minut od pierwszego pomiaru. zapisują oba. ten pierwszy jest mniej znaczący bo zaliczają go do tzw streoswego ; ) i bardziej interesuje ich ten drugi. tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest holter..

Serce, miażdzyca i inne choroby

.. ...3o% T U P .Tabletki nadciśnieniowe biore od 2o lat i jako tako wyregulowałam to sobie.Moje pytanie to co ja mam jeść przy takich schorzeniach ,gdzie jedno z drugim koliduje,więcej chodze głodna, a po małej porcji zalewajki cukier był265.Co przedsięwziąć aby tą miażdzyce zastopować.W..

Nadciśnienie 220/160 przy regularnym braniu leków

.. ...nadciśnienie w poradni nadciśnieniowej i efekty też różne. biore amlozek 10 mg rano plus spironol 100 mg i ok 17 amlozek 5mg i spironol 100mg. zastanawiają mnie te drętwienia kończyn podczas snu - ja też to mam. wystarczy że lekko ucisnę zwłaszcza leżąc na boku i zaraz drętwieje...

Czesc..

.. ...to iż mój tata jest nadciśnieniowcem myślałam że mój problem także leży na tym podłożu. Lecz po badaniach wyszło że wypada mi płatek zastawki mitralnej. Muszę wam przyzanć że czuję się okropnie boli mnie serce jest mi słabo i nie mam ochoty do życia. Próbuje jakoś sobie z tym radzić..

Ucisk w glowie, szum w uszach, wysokie cisnienie, dziwny wzrok - Str. 3

.. ...rodzinie jest pełno nadciśnieniowców, więc lekarz stwierdził nadciśnienie. ze względu na mój młody wiek, czekało mnie wiele badań od krwi po EKG, echo i inne. Okazało się że jestem zdrowa, serce zdrowe, że to nadciśnienie młodzieńcze, że wyrosnę z tego. dostałam lekkie leki na..

Czy takie zmiany mogą prowadzić do zawału ?

.. ...Stwierdzili kardiomiopatię nadciśnieniową , niewydolność serca , nieswoiste zaburzenia procesu repolaryzacji , szmery nad płucami i inne nie mogę rozczytać było nie fajnie . Pozdrawiam Co do Pana pisków w głowie, to pomoże Panu Vicebrol. Zapyta się Pan lekarza neurologa..

Tritace 10, od razu największa dawka?

.. ...kardiologi. Brałem różne leki nadciśnieniowe teraz biorę ćwierć trirace i pół Lozap 50. Ciśnienie mi się ustabilizowało. Radzę słuchać lekarzy, ale kierować się zdrowym rozsądkiem i mierzyć ciśnienie, szczególnie w okresach niestabilnych. Gdybym słuchał wyłącznie lekarzy, łykałbym coraz..

Leki na wysokie ciśnienie

.. ...uniknął leków. wszyccy nadciśnieniowcy powinni chodzić na basen. OCZYWIŚCIE mam tu na mysli tych ,co mają np. 160 100,a nie truć się lekami i przejść na dietę obniżającą cholesterol. Rady dla nadciśnieniowców: - nie palić ,nie solić,alkohol sporadycznie.Dbać o odpowiednią ilość snu i..

Vivacor a alkohol

.. ...poza tym mój ojciec był nadciśnieniowcem wiec w genach to siedzi. Problem tkwi w tym że jestem młody a jak każdy młody człowiek w weekend lubię wyjść na parę piw i od czasu do czasu zapalić papierosa. Zaznaczam leków żadnych nie brałem chociaż nie raz podczas mierzenia mi wykazywało 160..

EKG przy nadciśnieniu tętniczym II stopnia

.. ...43 lata. Mam chorobę nadciśnieniową II stopnia. Wynik badania ekg - rytm komór 88 BPM Czas PR 162 ms Czas QRS 106 ms QT/QTc: 368/414 Osie P - R - T: 35 - 13 42 Proszę o opis w/w badania. sposób skuteczny na obniżenie cisnienia: raz na dwa tygodnie przez 2 dni zastosowac dietę: - - - 1kg..

Tentersif SR lek na nadciśnienie

.. Mam chorobę nadciśnieniową. Od dłuższego czasu zażywałam rano Concor Cor - 2,5mg, a wieczorem Amlopin 5mg. Cisnienie było unormowane. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć mi nogi, zwłaszcza w kostkach i łydkach /nie mam żylaków/, byłam z tym u lekarza, który stwierdził, że to po leku Amlopin mogą występować..

Mocne bicie i skoki cisnienia

.. ...lekarskich przy chorobie nadciśnieniowej ). Obiecałam sobie wtedy, że nade wszystko cokolwiek by się działo będę zdyscyplinowanym pacjentem. Przez lata kontrolowałam ciśnienie i nie miałam żadnych niepokojących objawów. 4 lata temu zmarł nagle mój brat na zawał i ciśnienie mi zaczęło *..

TĘTNIKA KONIUSZKA SERCA I AKINEZA

.. ...dalej? Tata zawsze był nadciśnieniowcem przy ciśnieniu 180/120 mówił że czuje się dobrze, cukier na poziomie 140. Teraz w śpiączce ma ciśnienie 119/80 lub 157/97 , temperaturę wieczorem nawet 38 * c a rano 33.3 * c, serce 70 - 75 uderzeń na minutę. Oddycha przez rurkę - czasem ma..

KIEDY TATA SIĘ WYBUDZI...

.. ...dalej? Tata zawsze był nadciśnieniowcem przy ciśnieniu 180/120 mówił że czuje się dobrze, cukier na poziomie 140. Teraz w śpiączce ma ciśnienie 119/80 lub 157/97 , temperaturę wieczorem nawet 38 * c a rano 33.3 * c, serce 70 - 75 uderzeń na minutę. Oddycha przez rurkę - czasem ma..

Nie mam rąk - jak mierzyć ciśnienie sensownie i miarodajnie ?

.. ...wszystkim poszukaj poradni nadciśnieniowej, są zazwyczaj przy szpitalach uniweryteckich ( byłych klinicznych, tzw akademiach medycznych ). Tam lekarze hipertensjolodzy ( spec. od nadciśnienia ) na pewno mają jakiś pomysł. Przede wszystkim są wstanie ci powiedzieć ( przynajmniej powinni )..