Nadwaga

BMI (wskaźnik masy ciała, body mass index)

BMI (wskaźnik masy ciała, body mass index)

.. BMI ( wskaźnik masy ciała, body mass index ) to najprostszy sposób określenia otyłości u człowieka. BMI jest wyliczany z prostego wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej. O otyłości mówimy w sytuacji gdy tłuszcze stanowią 20% wagi mężczyzny..

BMI u dzieci

BMI u dzieci

.. ...kwestii wagi ( niedowaga, nadwaga, otyłość ). BMI = masa ciała w kg / wzrost w metrach do kwadratu Obliczenie jest proste a wynik dostarcza istotnych informacji ludziom dorosłym. W przypadku dziecka, jedne prosty wzór to za mało by uwzględnić wszystkie przemiany zachodzące w młodym,..

Nagła utrata wagi

.. ...zbędnych kilogramów. Nadwaga, szczególnie otyłość brzuszna, to czynnik ryzyka miedzy innymi miażdżycy i jej powikłań. Wydawałoby się więc, że lekarze powinny się cieszyć zawsze, gdy ich pacjentom uda się w krótkim czasie znacznie zredukować swoją wagę. Wbrew pozorom może to być bardzo..

Polacy mają za dużo cholesterolu we krwi

.. Większość Polaków ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, a jedynie co trzeci chory poddaje się leczeniu - wynika z ogólnopolskiego wieloośrodkowego badania stanu zdrowia ludności ( WOBASZ ), przeprowadzonego w 2006 r. Tymczasem zaburzenia gospodarki lipidowej są drugim, po nadciśnieniu tętniczym,..

Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga profilaktyce chorób serca

.. Całkowita rezygnacja z palenia papierosów i umiarkowane picie alkoholu skuteczniej pomaga profilaktyce chorób serca i raka, niż walka z nadmierną wagą. Świadczą o tym ogłoszone w Tokio wyniki badań, przeprowadzonych pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Pracy Japonii. Naukowcy z Krajowego Ośrodka Raka przez..

Gruba szyja a choroby serca

.. Nie tylko nadmiar tłuszczu w talii zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Najnowsze badania wykazały, że równie ważnym sygnałem jest... gruba szyja. Amerykańscy naukowcy ustalili, że tłuszcz zgromadzony w okolicach szyi zwiększa ryzyko chorób serca nawet u osób o stosunkowo szczupłej talii. W badaniach..

Masywne uda chronią serce

.. Osoby, których uda mają obwód większy niż 60 centymetrów są w mniejszym stopniu narażone na choroby serca - przekonują duńscy naukowcy. Ich zdaniem, uda o mniejszym obwodzie nie mają wystarczającej masy mięśniowej, przez co zmniejsza się wrażliwość na insulinę. To z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób..

80 proc. zgonów z powodu zawału serca można zapobiec

.. ...papierosów, nadciśnienie, nadwaga i otyłość, zaburzenia gospodarki węglowodanowej - cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej - wysoki poziom cholesterolu ( hipercholesterolemia ) oraz siedzący tryb życia. Niestety, w Polsce ryzyko zawału dotyczy milionów osób - aż dziewięć mln Polaków..

Lecz nadciśnienie skutecznie

.. ...odpowiadają za 60 - 70 proc. Nadwaga i otyłość mają silny związek z ryzykiem nadciśnienia. Wśród osób otyłych, z wskaźnikiem masy ciała 30 i więcej, odsetek cierpiących na nadciśnienie wynosi ponad 42 proc., podczas gdy w grupie osób ważących prawidłowo - nieco ponad 15 proc. -..

Myjąc zęby dbasz o serce

Myjąc zęby dbasz o serce

.. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do większego ryzyka chorób serca - ostrzegają naukowcy, których wnioski publikuje British Medical Journal . Badania przeprowadzone wśród prawie 12 tys. mieszkańców Szkocji wykazały, że osoby, które nie myły zębów przynajmniej dwa razy dziennie były aż o 70 proc...

Otyli dwudziestolatkowie żyją krócej

Otyli dwudziestolatkowie żyją krócej

.. ...jaki sposób otyłość czy nadwaga w wieku 20 lat decydują o długości całego życia. Wiadomo, że 70 proc. mężczyzn otyłych w wieku 20 lat było otyłych także w wieku 35 i 46 lat, gdy poddawano ich pomiarom. Natomiast w szczupłej grupie kontrolnej otyłość po 20 roku życia rozwinęła się tylko u..

Brak snu a tycie

Brak snu a tycie

.. ...zagrożenia związane z nieodpowiednią dawką odpoczynku. Ludzie śpiący zaledwie 5 godzin na dobę częściej zmagają się z nadwagą, otyłością i co za tym idzie chorobami jak np. cukrzyca typu 2. Diana Maciąg..

Odchudzanie osób z chorobami serca

Odchudzanie osób z chorobami serca

.. ...obrastać tłuszczykiem. Nadwaga jest jednym z najważniejszych czynników wystąpienia ryzyka nadciśnienia tętniczego. Ludzie, którzy mają 20% nadwagi są osiem razy bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi, niż osoby o prawidłowej masie ciała. Stosowanie zasad zdrowego odżywania czyli..

Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

.. ...zdrowsi niż osoby z nadwagą bądź otyłe. Wszyscy wiemy jednak, że także osoby szczupłe mogą mieć wysoki poziom cholesterolu lub przejść atak serca przed pięćdziesiątką. Możliwe, że odkryty gen sprawia, że mimo iż wyglądamy zdrowo, jesteśmy podatni na choroby sercowo - naczyniowe i..