Objętość krwi

Czynność mechaniczna serca (hemodynamika serca)

.. ...tej różnicy ciśnień objętość krwi wyrzucanej z komór podczas ich skurczu jest zbliżona. Objętość wyrzutowa serca - SV ( stroke volume ) - jest to objętość krwi wytłoczona przez jedną z komór serca podczas jej skurczu. U dorosłego mężczyzny objętość krwi wytłoczonej przez komorę podczas..

Praca serca

.. ...skurczów na minutę. Objętość krwi wyrzucana z jednej komory podczas skurczu wynosi ok. 70 ml, zatem objętość wyrzutowa w spoczynku wynosi ok. 5 litrów/min. Częstość skurczów serca reguluje układ nerwowy. Wzrost aktywności układu współczulnego - przyspiesza czynność serca a wzrost..

Migotanie przedsionków

.. ...Pojemność minutowa jest to objętość krwi tłoczona przez serce w ciągu minuty ). Pacjenci z migotaniem przedsionków skarżą się na kołatanie serca ( nierówna praca, uczucie potykania się serca ). Przyczyny migotania przedsionków. nadciśnienie tętnicze ( Hypertensio arterialis ) choroba..

Ubytek typu zatoki wieńcowej

.. ...powoduje przeciążenie objętościowe prawej komory. Automatycznie wzrasta także przepływ przez naczynia krążenia płucne. Patologiczne połączenie pomiędzy szeroką zatoką wieńcową a lewym przedsionkiem powoduje obniżenie utlenowania krwi tętniczej. Badania diagnostyczne wykonywane w..

Antagoniści receptora angiotensyny II

Antagoniści receptora angiotensyny II

.. ...Powoduje to zmniejszenie objętości krwi krążącej i obciążenia serca. Zahamowanie działania angiotensyny II powoduje zmniejszenie napięcia obwodowego, mniejszą pracę serca a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na tlen. Wskazania do stosowania antagonistów receptorów angiotensyny II...

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna

.. ...sercowy napina się i objętość komór serca ulega gwałtownie zmniejszeniu. Efektem tego jest wyrzucenie krwi z prawej komory do płuc a z lewej do aorty, stąd zaś do całego organizmu. W fazie rozkurczu napięcie mięśnia maleje i komory serca napełniają się krwią. Oczywiście, tak jak każda..

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna

.. ...ciśnienia tętniczego i objętości krwi w naczyniach analizowane są przez baroreceptory ( receptory odpowiedzialne za kontrolowanie ciśnienia krwi ). Baroreceptory przekazują impulsy do układu współczulnego i przywspółczulnego przez co organizm uzyskuje kontrolę nad ciśnieniem krwi. Objawy..

ECHO serca (USG serca)

ECHO serca (USG serca)

.. ...są poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości. ECHO serca pozwala również zdiagnozować obecność płynu ( np. krwi ) w worku osierdziowym ( worku otaczającym serce ). ECHO serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. Badanie..

Frakcja wyrzutowa

.. ...określającym jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Frakcję wyrzutową określa się podczas badania ECHO serca. Zwykle oblicza się tylko EF lewej komory, wynik świadczy o wydolności mięśnia sercowego. U zdrowego człowieka frakcja..

Fala zwrotna

.. ...obciążone dodatkową objętością krwi, co powoduje rozciąganie się ścian przedsionków. Z drugiej strony, mięśnie komór pracują silniej i grubieją, wszystko aby zapewnić odpowiedni rzut minutowy. Zmiany budowy serca mogą doprowadzić do jego niewydolności oraz do pojawienia się zaburzeń..

Krążenie hiperkinetyczne

.. ...ciśnienia tętniczego, objętość minutowa serca jest znaczna. Serce zwiększając częstość uderzeń i/lub silę skurczu kompensuje niskie ciśnienie układowe. Krążenie hiperkinetyczne ma miejsce na przykład w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi wchodzących w fazę wstrząsu septycznego (..

Niedociśnienie

.. ...krwionośnych lub spadkiem objętości krążących płynów ( krwawienia ) jest elementem wstrząsu. Krytyczna jest w tym wypadku funkcja nerek, których prawidłowe ukrwienie wymaga co najmniej ciśnienia skurczowego o wartości 70 mmHg. U ludzi, którzy z powodu bólów wieńcowych, przyjmują doraźnie..

Krążenie w życiu płodowym

Krążenie w życiu płodowym

.. ...przedsionka. Nieznaczny procent objętości, który przez prawą komorą serca płodu pompowany jest do pnia płucnego, przedostaje się do aorty za pośrednictwem przewodu tętniczego. Ta różnica w przepływie sercowym pomiędzy płodem a noworodkiem jest związana z funkcją płuc. Płód nie oddycha..

PDW (wskaźnik anizocytozy płytek krwi)

PDW (wskaźnik anizocytozy płytek krwi)

.. ...trombocytów ) pod względem objętości. U zdrowego człowieka liczba płytek krwi ( PLT ) waha się w granicach 150 - 450 tys./ml. Płytki krwi powstają w szpiku kostnym z komórek prekursorowych zwanych megakariocytami. Średnia objętość trombocytów ( MPV ) wynosi 5 - 10 fl ( normy mogą się..

Zespół wazowagalny

.. ...zapewnić odpowiednią objętość minutową aktywuje układ współczulny, który przyspiesza akcje serca. Ponieważ jednak nie rozwiązuje to problemu małego powrotu żylnego, serce pracuje na pusto , czyli za szybko w stosunku do objętości krwi, która powraca z żył dolnej części ciała. Taka..

Kardiomiopatia restrykcyjna

.. ...prawidłowej grubości, objętość komór serca również nie odbiega od normy. Czynność kurczowa mięśnia sercowego może być prawidłowa ( normokineza, prawidłowa EF ). Upośledzony jest natomiast proces napełniania komór krwią, która zalega w przedsionkach, powodując ich znaczne poszerzenie. Z..

Miażdżyca naczyń trzewnych

.. ...krwi, to znaczy procent objętości minutowej serca, która dostarczana jest do naczyń kreskowych. Większe zużycie krwi przez jelita odbywa się kosztem innych organów, stąd całkowicie fizjologiczne uczucie senności po obfitym osiłku. Sytuację, w której naczynia krezkowe są usiane blaszkami..

Morfologia krwi obwodowej (normy krwi)

Morfologia krwi obwodowej (normy krwi)

.. ...istotnym parametrem jest objętość krwinki czerwonej ( MCV ), która powinna zwierać się w przedziale 80 - 100 fl. Występowanie zarówno małych jak i dużych erytrocytów świadczy o pewnych procesach chorobowych, przede wszystkim o niedokrwistości. Ostatni parametr to hematokryt, określający..

Tętno u kobiety ciężarnej

Tętno u kobiety ciężarnej

.. ...serca, wzrasta również objętość krwi krążącej. Znaczna część kobiet odczuwa w czasie ciąży kołatania serca. Kontrolne EKG nie wykazuje jednak żadnych zaburzeń rytmu serca. Krążenie hiperkinetyczne wiąże się ze znacznym przyspieszeniem podstawowego rytmu serca, średnio o 20% w stosunku do..

Nadciśnienie wrotne

.. ...krążenia obocznego, większa objętość krwi płynie między innymi przez żyły przełykowe i żołądkowe. Może do doprowadzić do powstania żylaków przełyku i groźnych dla życia krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Inną konsekwencją nadciśnienia wrotnego, wynikającą z ominięcia..

Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu

.. ...ciśnienie zależy od masy objętości mózgu, objętości krwi w naczyniach oraz płynu mózgowo rdzeniowego w komorach ośrodkowego układu nerwowego. Niekontrolowany wzrost dowolnej z tych objętości prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaskowego i jest stanem zagrożenia życia. Dotyczy to..

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 948

.. ...minutę, zmniejszenia objętości pompowanej przez serce krwi na minutę oraz obniżenia ciśnienia krwi. Zmniejszony wysiłek serca zapobiega napadom dusznicy bolesnej - skurczom naczyń wieńcowych serca, pojawiających się w sytuacji przeciążenia psychicznego lub fizycznego. W leczeniu..

Kardiomiopatia rozstrzeniowa - Str. 7

.. ...określającym jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Frakcję wyrzutową określa się podczas badania ECHO serca. Zwykle oblicza się tylko EF lewej komory, wynik świadczy o wydolności mięśnia sercowego. U zdrowego człowieka frakcja..

Kardiomiopatia rozstrzeniowa - Str. 18

.. ...określającym jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. mam nadzieje ze to Wam cos pomoze. Witam chce sie zapytac czy ktos z was byl z dzieckiem chorym na kardiomiopatie rostrzeniowa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu ?? jak tam jest..

Dodatkowe skurcze - Str. 302

.. ...krwinek, ciśnienie krwi, objętość krwi, zawartość białka w osoczu, ukrwienie mózgu, przepuszczalność tkanek, rytm serca, wydzielanie hormonów, odporność temperaturę ciała, wydolność wątroby i nerek, napięcie mięśniowe i wiele innych.PROSZĘ SPECJALNIE DLA CIEBIE ZAGŁĘBIŁAM SIĘ W..

Pojemność minutowa serca - CO - met. termodylucji

.. ...gdzie Vi – objętość wstrzykniętej do krwiobiegu np solanki, di, hi – gęstość oraz ciepło właściwe wstrzykniętej solanki, DTi – różnica temperatury pomiędzy krwią, a wstrzykniętym roztworem, db, hb - gęstość oraz ciepło właściwe krwi całka - profil zmian..

Zawroty głowy i przeskakiwanie serca

.. ...zapewnia on ponad 20% objętości krwi wyrzucanej następnie przez komory. Brak skurczów komór lub przedsionków albo zakłócenie jego rytmiczności wywołuje zasłabnięcie albo utratę przytomności, a także zagrożenie życia. Dlatego też do zapewnienia sprawnej pracy serca potrzebne są rytmiczne..

Interpretacja wyników morfologi krwi

.. ...krwi - 5,51 Średnia objętość płytek krwi - 12,9fl Proszę o pomoc w interpretacji tych wyników Witam! Właśnie odebrałam wyniki krwi i wydają mi się one nie po kojące więc proszę o interpretacje WBC 7,8 ( 4 - 10 ) RBC 5,16 ( 3,8 - 5,8 ) HGB 14,3 ( 11 - 16,5 ) HCT 42,8 ( 35 - 59 ) PLT 78 (..

Echo serca, czy wszystko jest w normie?

.. ...określającym jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Frakcję wyrzutową określa się podczas badania ECHO serca. Zwykle oblicza się tylko EF lewej komory, wynik świadczy o wydolności mięśnia sercowego. U zdrowego człowieka frakcja..

Interpertacja wyników badania krwi

.. ...spowodowany: zmniejszeniem objętości płynu pozakomórkowego, nadmiernym uwalnianiem potasu z komórek, wywołanym rozpadem tkanek, wzmożoną degradacją białek i glikogenu ( głodzenie, niewyrównana cukrzyca ), niedotlenieniem tkanek, kwasicą metaboliczną lub oddechową, zmniejszonym nerkowym..

Interpretacja wyniku badania krwi

.. ...wskaźnik zróżnicowania objętości płytek krwi PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli zróżnicowania płytek krwi ( trombocytów ) pod względem objętości. Znaczne zróżnicowanie płytek może świadczyć o zaburzeniach w produkcji trombocytów, na przykład o ich wzmożonej produkcji po..

Dysfunkcja rozkurczowa mięśnia lewej komory

.. ...stroke volume ) - jest to objętość krwi wytłoczona przez jedną z komór serca podczas jej skurczu. U dorosłego mężczyzny objętość krwi wytłoczonej przez komorę podczas skurczu wynosi około 70 - 75 ml. SV – objętość wyrzutowa serca: ilość krwi wyrzucana podczas 1 skurczu ( ok. 70..

Concor Cor a alkohol

.. ...ujemny ) i zmniejszenie objętości wyrzutowej i minutowej serca, zmniejszenie zużycia tlenu przez mięsień sercowy, zwiększenie przepływu wieńcowego i poprawa odżywienia mięśnia sercowego poprzez wydłużenie rozkurczu ( efekt lusitropowy ujemny ) w obrębie naczyń krwionośnych - skurcz..

To nerwica czy co innego?

.. ...pulmonologa to zbadał mi objętość płuc i miałem poniżej średniej, ale też w normie. Teraz z kolei czekam na wynik badań krwi, aby nie sprawdzić, czy to nie idzie od wątroby. Naprawdę, nie wiem co mi jest, to jest takie niekomfortowe uczucie - nie wiem, może ma to coś wspólnego z niskim..

ECHO serca.

.. ...ciśnienia tętniczego, objętość minutowa serca jest znaczna. Serce zwiększając częstość uderzeń i/lub silę skurczu kompensuje niskie ciśnienie układowe. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi wchodzących w fazę wstrząsu septycznego ( sepsa )...