Osocze

Triglicerydy (trójglicerydy)

.. ...podwyższone stężenie LDL w osoczu a obniżone HDL wpływają na przyspieszenie rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Fakt, że nie do końca poznana jest rola triglicerydów w powstawaniu blaszki miażdżycowej bierze się z trudności w separacji efektów HDL i triglicerydów...

Powstawanie blaszki miażdżycowej

Powstawanie blaszki miażdżycowej

.. ...pękać, aktywuje wtedy osoczowe czynniki krzepnięcia i dochodzi do wytworzenia skrzepu. Może to spowodować całkowite zamkniecie światła naczynia, właśnie w tym mechanizmie dochodzi najczęściej do zamknięcia tętnicy wieńcowej i w konsekwencji zawału serca. Blaszka miażdżycowa uszkadza..

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna

.. ...dolnych i przenikanie osocza do przestrzeni śródmiąższowych. Podobne działanie na układ trzewny można uzyskać zakładając pas brzuszny. Szczególnie skuteczne jest stosowanie obu metod jednocześnie. U chorych z hipotonią ortostatyczną wykorzystuje się farmakologiczne i niefarmakologiczne..

Acenocumarol (Sintrom, Sincumar)

Acenocumarol (Sintrom, Sincumar)

.. ...konieczne do syntezy osoczowych czynników krzepnięcia. Efektem tego jest spadek krzepliwości krwi. Acenokumarol podaje się w stanach, w których istnieje duże ryzyko incydentów zakrzepowo - zatorowych, na przykład po operacjach wszczepienia sztucznych zastawek serca czy protez..

INR (znormalizowany czas protrombinowy)

.. ...konieczna do syntezy osoczowych czynników krzepnięcia ), może też być objawem uszkodzenia wątroby, niektórych wrodzonych chorób układu krzepnięcia, jak również efektem działania leków przeciwkrzepliwych ( acenokumarol, heparyna ). Kontrola INR jest obligatoryjna w czasie terapii..

Enoksyparyna (Clexane)

.. ...aktywność niektórych osoczowych czynników krzepnięcia ). Heparynę drobnoczasteczkową stosuje się w profilaktyce chorób zakrzepowo - zatorowych u pacjentów leżących, po unieruchomieniu kończyn dolnych ( gips, wyciąg ortopedyczny itd. ), również w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo -..

Hipokaliemia

.. ...następstwo znacznej utraty osocza ( a więc odwodnienia ) przez poparzoną powierzchnię ciała. Objawy hipokaliemii. Objawy łagodnej hipokaliemii są niespecyficzne: uczucie osłabienia, zmęczenia, możliwe jest wystąpienie skurczy mięśni. Wraz z pogłębianiem się hipokaliemii wzrasta ryzyko..

Lipemia

Lipemia

.. ...mlecznym zabarwieniem osocza krwi. Kolor ten wynika z wysokiej zawartości tłuszczy i jest nie tylko objawem zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu, ale również może fałszować wyniki niektórych badan laboratoryjnych. Najczęstszą przyczyna występowania lipemii są otyłość i spożywanie..

Tężyczka

Tężyczka

.. ...spadek stężenie wapnia w osoczu krwi ( hipokalcemia ), ale w niektórych sytuacjach podobne zaburzenia może wywołać także znaczny spadek poziomy magnezu. Objawami tężyczki są skurcze różnych grup mięśni, rozpoczynające się zwykle od mięśni rąk, następnie mięśni mimicznych twarzy i..

Ramipril (Axtil, Mitrip, Piramid, Polpril, Ramicor, Tritace, Vivace)

.. ...aktywności reninowej osocza i inne. ACE - I, w tym ramipril, zmniejszają obciążenie serca, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, hamują procesy remodelingu mięśnia sercowego i naczyń. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania ramiprilu i leków z grupy ACE - I są: obustronne zwężenie tętnic..

Karwedilol (Atrap, Carvedigamma, Carvetrend, Coryol, Dilatrend, Vicacor)

.. ...aktywności reninowej osocza ). Blokada receptorów alfa jeden zapobiega jednemu z najistotniejszych działań niepożądanych klasycznych beta - blokerów - działaniu kurczącemu na naczynia obwodowe. Karwedilol jest jednym z czterech, obok nebiwololu, metoprololu, i bisoprololu, leków z grupy..

Lipidogram

.. ...frakcji lipidowych w osoczu krwi żylnej. Badanie powinno być wykonywane na czczo, po minimum ośmio - godzinnej przerwie w jedzeniu. Wskazane jest również stosowania niskotłuszczowej diety przez okres kilku dnie poprzedzających badanie. Niektóre frakcje lipidów są bardzo wrażliwe na skład..

Diuretyki (leki moczopędne)

.. ...powstaje z przesączonego osocza w kłębuszku nerkowym. Poprzez odpowiednie receptory dla jonów i wody mocz pierwotny jest zagęszczany najpierw w kanaliku bliższym, potem w pętli Henlego, następnie w kanaliku dalszym i cewce zbiorczej. Te wszytki elementy składają się na nefron - jednostkę..

Leczenie przeciwkrzepliwe

.. ...zablokowanie substancji zwanych osoczowymi czynnikami krzepnięcia. Tak działają heparyny, które blokują powstawanie trombiny ( poprzez aktywację antytrombiny III ). Podobnie działają także doustne leki przeciwkrzepliwe ( warfaryna lub acenokumarol ), które blokują powstawanie czynników..

Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe (zespół DIC)

.. ...jak fibrynogen i inne osoczowe czynniki krzepnięcia. Drastycznie spada również liczba płytek krwi. Rozwija się drugi etap zespołu - koagulopatia ze zużycia. Chory często umiera z powodu licznych krwotoków. Zespół DIC pojawia się często w przebiegu posocznicy, po uszkodzeniu narządów, w..

Budowa krwi

Budowa krwi

.. Krew składa się z osocze i elementów komórkowych. Osocze. W skład osocza wchodzą substancje takie jak czynniki krzepnięcia oraz równoważące ich funkcję składniki układu fibrynolitycznego, białka ( głównie albuminy ), hormony, lipidy, jony ( przede wszystkim sód, potas, magnez i wapń w odpowiednich stężeniach..

Badanie śliny pomoże rozpoznać zawał serca

.. ...szeregu występujących w osoczu krwi białek, charakterystycznych dla chorób serca. Okazało się, że białka te występują również w ślinie. W przyszłości nano - bio chip mógłby być stosowany na przykład w karetce, w gabinecie dentystycznym, czy w aptece. Urządzenie wielkości karty kredytowej..

Wino korzystniejsze na serce niż ryby

.. ...drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn, mieli wyższe stężenie kwasów tłuszczowych omega - 3 w osoczu krwi i krwinek czerwonych niezależnie od ilości spożywanych ryb - wyjaśnił dr Giuseppe di Romina...

Nerwica lękowa - jak z nią walczyć? - Str. 999

.. ...stężenie igG w płynie i osoczu także w normie. Neurolog badał mi tarczę oka, też bez zmian. W przyszłym tygodniu mam jeszcze okulistę... W płynie: iGg i iGm przeciw boreliozie poniżej dwóch, we krwi iGg poniżej dwóch, a iGm 11, czyli teoretycznie negatywny. ( negatywny jest poniżej 16 )..

Nerwica - czy na pewno? - Str. 22

.. .../w ranie zebrało się osocze/ Teraz nie biorę leków i nie chce doszukiwac się zrzadnych oznak czegokolwiek bo jak zacznę to nie daj Boże wpadnę znów w p[ółapke mysli z których ciężko się wydostać. Tak, że cieszę się każdym dniem i to jest najcudowniejsze. Kiedy przybywasz w szpitalu i..

EKG i za każdym razem co innego wychodzi

.. ...mozliwy wzrost potasu w osoczu erkalemia niespecyficzne zmiany załamka T niespecyficzne zmiany odcinka ST i załamka T nie występuje nieprzemienność P i QRS niecałkowity blok prawej odnogi pęczka Hisa lewogram umiarkowane obniżenie ST Miałam przytym puls 116 uderzen na min. Z góry..

Dodatkowe skurcze - Str. 302

.. ...krwi, zawartość białka w osoczu, ukrwienie mózgu, przepuszczalność tkanek, rytm serca, wydzielanie hormonów, odporność temperaturę ciała, wydolność wątroby i nerek, napięcie mięśniowe i wiele innych.PROSZĘ SPECJALNIE DLA CIEBIE ZAGŁĘBIŁAM SIĘ W ŚCIŚLEJSZY TEMAT ,,MEDYCYNY * * żebyś w..

CRP (białko C-reaktywne)

.. ...stężeniu pewnych składników osocza, zwanych białkami ostrej fazy. Głównym zadaniem białek ostrej fazy jest przywrócenie homeostazy ustroju czyli równowagi wewnątrzustrojowej. Szczególne znaczenie ma tutaj białko C - reaktywne, które ze względu na swoje właściwości dynamicznego..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 137

.. ...mi krew duzo krwi i osocze,teraz mialabym juuz spokuj nie meczylabym sie juz tak. Jak tak mysle nad moim zyciem,to nie zdazylo sie w nim jeszcze nic dobrego,na kazdym kroku dostaje od losu kopniaki i to takie pozadne. Witaj nikusia! Ja podobne lęki i przyspieszone bicie serca odczuwam..

Nerwica serca?! ktoś z Was to ma? - Str. 138

.. ...moczu ). U mnie niby w osoczu wszystko było ok. a jednak okazało się, że mam duże problem z gospodarką mikroelementami. okazało się np. że wylatuje ze mnie cynku na dobę kilka razy więcej niż norma przewiduje, a w całym organiźmie mam go nie wiele. a powiem tylko , że cynk ustawia ok 70..

Firmy sprzedające aparat do mierzenia wskaźnika protrombinowego i INR krwi

.. ...trochę loteria. Tylko osocze i klasyczny koagulometr potrafią dokładnie podac wynik INR. Ja wiem, że nakłuwanie tak często nie jest przyjemne, że trzeba się fatygować do laboratorium. To wszystko trwa.. ale naprawdę - innego sposobu nie ma. Badanie w laboratorium odbywa się tak, że z..

Ramipril

.. ...Wiąże się z białkami osocza w ponad 97%. T0,5 wynosi 35 - 50 h. Lek jest prawie całkowicie metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest głównie z moczem, w 10% w postaci niezmienionej i w 60% w postaci nieaktywnych metabolitów. U pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby i u pacjentów w..

Aparat do mierzenia INR - Str. 4

.. ...ponieważ oznaczenie jest z osocza, a nie z pełnej krwi. Trzeba jednak pamiętać, że laboratorium też może się pomylić. Dlatego skontroluj się w innej zupełnie placówce. Koszt niewielki a wszystko Ci wyjaśni. Na pozostałe Twoje pytania nikt Ci dobrze nie odpowie, bo nei wiadomo na ile Twój..

Grupy krwi, oddawanie krwi i pieniądze $$

.. ...slyszalem tez ze na krwi i osoczu za granica mozna zarobic duza kase? acha i jescze cos mam grupe krwi AB rh - czy ta krew jest najzadziej spotykana na swiecie : ) bo cos tak czytalem piszcie jak macie grupe, i czy przez niektore grupy krwi jestesmy bardziej narazeni na rozne choroby..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 967

.. ...ciagle leci taka woda jak osocze i nie ma juz takiej wielkiej guli mam nadzieje ze juz bedzie tylko lepiej ...martwi mnie tez mój mąz poddał sie wycieciu tego guza na szyji a wynik bedzie dopiero za dwa tygodnie jakie ja mam mysli dziewczynki szok mi sie wydaje ze on juz zchudł i ze to..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 970

.. ...noga niby lepiej ale osocze ciagle leci i sie sączy antybiotyk nadal biore moze pomoze jestem juz dobrej mysli zeby jeszcze wyniki męza okazały sie dobre w czoraj oboje nie spalismy do 2 az wstalismy i poszlismy do kuchni pogadalismy troche podziubalismy słonecznik bo akurat dzieci sobie..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 972

.. ...ale ciagle sie sączy osocze a jutro juz koncze antybiotyki i nie wiem czy isc znowu do lekarza on powiedział ze jak nic sie nie bedzie działo to nie musze przychodzic a u meza jeszcze nic nie wiadomo w poniedziałek ma na kontrol a kiedy wynik to nie wiem ale coraz lepszej jestem mysli i..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 981

.. ...zaczyna sie sączyc to osocze ale mam nadzieje ze bedzie dobrze dzis byłam w pracy jakos dałam rady a w poniedziałek na 8 rano jade na opatrunek boje sie troche ze znowu cos bedą dusic i gniesc juz bym chyba nie wytrzymała tego ide zaraz polezyc ale mam jakies nerwy wydaje sie ze jest..

Przetaczanie krwi

.. ...szpitalu co tydzień osoczewice. Mówił że potrzebne będzie przetoczenie przefiltrowanej krwi a to prawdopodobnie dużo kosztuje ( słyszałam że ok 6 tys. )nie wiem czy to jest prawda ale jest coraz słabszy, pół roku temu ważył ok 80 kg a teraz waży tylko 53 kg i cały czas chudnie. Dlatego..

APTT a hemofilia

.. ...zaliczona A czy B.W każdy razie leczy się ( A i B )aktywnym preparatem osoczopochodnym - krioprecypitat,lub świeżo mrożonym osoczem.Ale proszę poczekać na wyniki badań.Podejrzenie to nie znaczy że napewno...

Czy serce w ciąży się powiększa?

.. ...Ponieważ przybywa głównie osocza, krew jest rozrzedzona, mówi się o fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych. Wraz z rozwojem płodu serce matki stopniowo się powiększa, zwłaszcza jego lewa komora. Jego masa rośnie proporcjonalnie do wzrostu ciężaru ciała matki i płodu. Rozszerza się też..

PO ZAWALE SERCA PUCHNĄ MI NOGI

.. ...kroplowek i kilka jednostek osocza zalatwily sprawe. tak wiec masz przyklad tego ze nie kazdy lekarz jest w stanie rozpoznac niewydolnosc,i nie tylko. ja nie twierdze ze u ciebie musi byc tak samo ,ale dla spokoju jak najszybciej dotrzyj do lekarza lub dzwon na pogotowie zeby ewentualnie..

Wyniki Morfologii Krwi

.. ...BAZOCYTOW 0,2 OB 2 GLUKOZA W OSOCZU 95 TSH 1,37 nie podali norm? wyniki dobre. Normy sa ale jakos sie na tym do konca nie znam. dzieki za opinie beniek czasem podają normy w różnych jednostkach np.w - g/dl lub w - nmol/l tu możesz sobie porównać..

Garść objawów

.. ...poziom hemoglobiny w osoczu i ilość czerwonych krwinek,analogicznie jak po preparatach zawierających związki żelaza.... * stosowe się.... * zwłaszczu dawców krwi wykazujących okresowo większe zapotrzebowanie na jony żelaza * Cytaty z * Ziołolecznictwo * A.Ożarowski.Przecia to również..