Palenie

Rak płuc

Rak płuc

.. Rak płuc to nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka dróg oddechowych - jest chorobą ciężką, rokowania jest zwykle niepomyślne. Istnieje kilka typów histologicznych tego raka, jednak najistotniejszy jest podziała na raka drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego. Durgi typ jest we wczesnym stadium zmianą..

Czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich

.. ...krzepliwość krwi, to palenie papierosów, hormonalne środki antykoncepcyjne, otyłość, żylaki kończyn dolnych. Czynniki stałe, niepodlegające naszej modyfikacji, to różnego typu choroby przebiegające ze stanami nadkrzepliwości krwi, na przykład niektóre choroby nowotworowe, zakaźne,..

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

.. ...wystąpienia POChP jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne. Rzucenie nałogu jest także konieczne, aby zatrzymać progresję choroby. Farmakoterapia przy użyciu beta mimetyków, cholonolityków, metyloksantyn przyjmowanych w aerozolach, nebulizacjach czy tabletkach jest..

Rak gardła

.. ...słuchowa łączy obie przestrzenie ). Czynniki ryzyka związane z częstszym występowaniem raka gardła to między innymi: wiek ( 5. 6. dekada ), palenie papierosów, alkohol, zaniedbania higieny jamy ustnej...

Nadciśnienie - dobre leki, złe leczenie

.. ...czynnikami ryzyka - paleniem, otyłością, brakiem ruchu, nadmiarem soli w diecie. Niestety, w tym ostatnim przypadku nie wystarczy samo wyrzucenie solniczki - 80 procent soli w diecie to nie sól którą dodajemy, ale zawarta w różnych produktach, zwłaszcza konserwowanych. Prof. Andrzej..

Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga profilaktyce chorób serca

.. ...zależność między otyłością, paleniem i spożywaniem napojów alkoholowych a rozwojem złośliwych nowotworów i chorób układu naczyniowego. Z uzyskanych danych wynika, że zgodność wagi z normą, obliczoną według formuły indeksu masy ciała ( BMI ) - waga w kilogramach podzielona przez wzrost w..

Już jeden papieros szkodzi tętnicom

.. ...ludzi nawet sporadyczne palenie może niszczyć tętnice i zmniejszać zdolność organizmu do radzenia sobie z wysiłkiem, takim jak długie wchodzenie po schodach czy biegnięcie na przystanek autobusowy. Wygląda na to, że mała odporność na wysiłek fizyczny pojawia się wcześniej, zanim jeszcze..

Bierne palenie szkodzi tętnicom nastolatków

Bierne palenie szkodzi tętnicom nastolatków

.. ...wskazywały, że bierne palenie może szkodzić naczyniom krwionośnym u osób dorosłych, dotychczas nie było wiadomo, czy podobny wpływ wywiera na naczynia dzieci i nastolatków - komentuje główna autorka pracy dr Katariina Kallio z Uniwersytetu w Turku w Finlandii. Badania jej zespołu..

Test tolerancji nikotyny Fagerströma

Test tolerancji nikotyny Fagerströma

.. ...powstrzymanie się od palenia w miejscach, gdzie jest to zakazane, np. w bibliotece, w kinie itp? tak 1 nie 0 Z którego papierosa jest Pani/Panu najtrudniej zrezygnować? z pierwszego rano 1 z każdego innego 0 Ile papierosów wypala Pani/Pan w ciągu doby? poniżej 15 0 16 - 25 1 26 i więcej..

Rzucenie palenia poprawia nastrój

Rzucenie palenia poprawia nastrój

.. ...sprzyjało przekonanie, że palenie pomaga rozładować napięcie i niepokój. Dlatego naukowcy z Uniwersytety Browna przyjrzeli się bliżej przyczynom depresji u osób chcących rzucić palenie i odkryli, że gdy im się to udało byli szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej. Za rzuceniem palenia...

Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

Palenie w obecności dzieci podnosi im ciśnienie

.. ...sobie sprawę, że bierne palenie wpływa negatywnie nie tylko na rozwijające się płuca dzieci, ale również na układ krążenia, stwarzając ryzyko przyszłych chorób. Bierne palenie dzieci w wieku przedszkolnym. Niemieccy naukowcy zbadali 4236 dzieci ( zarówno chłopców jak i dziewczynki ) w..

Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Wpływ palenia na mózgi nastolatków

.. ...badania dowiodły, że palenie papierosów jest przyczyną obniżonej koncentracji oraz słabszej pamięci u osób dorosłych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili pójść dalej i porównać mózgi palących nastolatków z ich niepalącymi rówieśnikami. Badacze skupili się na korze przedczołowej,..