Tarczyca

Nadczynność tarczycy

.. Nadczynność tarczycy to stan wynikający z nadmiaru hormonów tarczycy we krwi. Nadczynność może być pierwotna, to znaczy ze wynika z procesu chorobowego umiejscowionego w samej tarczycy, lub wtórna. Najczęstszą przyczyną wtórnej nadczynności jest hormonalnie czynny gruczolak przysadki mózgowej. Rzadszą..

Niedoczynność tarczycy

.. Niedoczynność tarczycy to stan wywołany za mała produkują hormonów ( T3 oraz T4 ) tarczycy w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Chory z niedoczynnością tarczycy może byś spowolniały, odczuwać przewlekłe zmęczenie, jest zwykle senny. Chorzy preferują przebywanie w ciepłych pomieszczeniach, łatwo marzną...

L-tyroksyna (Letrox, Eltroxin, Euthyrox N)

.. ...tyroksyny, jednego z hormonów tarczycy. L - tyroksyna jest stosowana we wszystkich chorobach przebiegających z niedoczynnością tarczycy ( np. choroba Hashimoto, stan po nadczynności leczonej całkowitą resekcją, wole nietoksyczne itd ). L - tyroksyna wywiera działanie analogiczne do..

Przytarczyce

.. Przytarczyce są drobnymi gruczołami wewnątrzwydzielniczymi, występują najczęściej w liczbie 4 i zwykle są zlokalizowane w okolicy tarczycy ( po jednym w pobliży bieguna dolnego i górnego obu płatów tarczycy ). Przytarczyce produkują parathormon ( PTH ), za pośrednictwem którego kontrolują gospodarkę..

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto

.. ...gruczole tarczowym. Sama tarczyca jest także atakowana przez limfocyty. Stan zapalny rozwijający się w tarczycy może prowadzić do obrzęku jej miąższu lub rzadziej, do jego zaniku. Choroba Hashimoto manifestuje się objawami niedoczynności tarczycy, jednakże długo może przebiegać w sposób..

fT3 (trijodotyronina) i fT4 (tyroksyna)

.. ...skróty od nazw hormonów tarczycy, odpowiednio trijodotyronina oraz tyroksyna. W toku diagnostyki chorób endokrynologicznych dotyczących gruczołu tarczowego ( nadczynność, niedoczynność ) oznacza się standardowo poziom TSH. Jest to hormon tropowy, wydzielany w przysadce mózgowej. Jego..

Biopsja tarczycy (BAC)

.. Standardowo biopsja tarczycy jest wykonywana techniką BAC ( aspiracyjna biopsja cienkoigłowa ). Pod kontrolą sondy USG lekarz nakłuwa kilkakrotnie podejrzaną okolicę gruczołu tarczowego. Aspirat zawiera komórki, nie jest to wycinek tkanki. Badanie BAC przeprowadzone na podstawie pobranego w ten sposób..