Tętnice

Anatomia serca

Anatomia serca

.. ...do aorty ( największa tętnica człowieka ) i pnia płucnego ( łac. truncus pulmonalis ). Serce podzielone jest na dwie podobne do siebie połowy: serce prawe, w którym krąży krew żylna, oraz serce lewe, w którym krąży krew tętnicza. Serce prawe tłoczy krew do małego ( płucnego ) krążenia,..

Angioplastyka (PTCA)

.. ...blaszkę miażdżycową tętnic wieńcowych. PTCA nie wymaga zabiegu operacyjnego jedynie znieczulenia miejscowego. W zależności od rodzaju zmian miażdżycowych kardiolog może zadecydować o założeniu STENT - u. Angioplastyka polega na wprowadzenia specjalnego cewnika z balonikiem do tętnicy..

Anomalie tętnic wieńcowych

.. ...warunkach prawidłowych tętnice wieńcowe odchodzą z zatok wieńcowych w opuszce aorty. Prawa tętnica wieńcowa odchodzi od prawej zatoki wieńcowej a lewa od lewej. W przypadku tej wady miejsce odejścia naczynia jest nieprawidłowe a jego przebieg pomiędzy aortą a tętnicą płucna powoduje, że..

Miażdżyca naczyń trzewnych

.. ...miażdżycowych, zmienione są tętnice pnia trzewnego oraz tętnice krezkowe. Tętnice krezkowe doprowadzają krew do jelit. Zapotrzebowanie tego odcinka układu pokarmowego na krew wzrasta po posiłku. W takiej sytuacji wzrasta jelitowy przepływ krwi, to znaczy procent objętości minutowej..

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

.. ...rozwidlenie aorty i tętnice biodrowe, tętnice udowe i podkolanowe oraz tętnice podudzi. Często zwężenia są wielopoziomowe. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych długo może nie dawać objawów, jest jednak procesem postępującym. Z czasem zwężenia stają się tak znaczne, że nie jest..

Leczenie zachowawcze niedokrwienia kończyn dolnych

.. ...bezobjawowym zwężeniu tętnic kończyn dolnych lub w sytuacji, gdy dystans chromania ( odległość mierzona w metrach, którą chory jest w stanie przebyć bez konieczności zatrzymywania się z powodu charakterystycznego bólu ) jest długi, leczenie może mieć charakter zachowawczy. Cel takiego..

Leczenie chirurgiczne niedokrwienia kończyn dolnych

.. ...normalne funkcjonowanie, tętnice udrażnia się chirurgicznie. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Warunkiem powodzenia takiej operacji jest drożność naczyń tętniczych poniżej zwężenia. Jeśli jest to technicznie wykonalne, operacje można przeprowadzić metodą wewnątrznaczyniową. Podobnie jak..

Budowa naczyń krwionośnych

.. ...krążenia i ciśnienia krwi. Tętnice. Tętnice dzielimy na tętnice dużego, średniego i małego kalibru. Do pierwszych zaliczamy aortę i jej główne odgałęzienia. Tętnice średniego kalibru to tak zwane tętnice mięśniowe, na przykład tętnice wieńcowe serca czy tętnice krezkowe układu..

Bierne palenie szkodzi tętnicom nastolatków

Bierne palenie szkodzi tętnicom nastolatków

.. ...niekorzystne zmiany w tętnicach, uważane za czynnik ryzyka chorób układu krążenia - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes . Choć już wcześniejsze badania wskazywały, że bierne palenie może szkodzić naczyniom krwionośnym u osób..

Kiedy powstają blaszki miażdżycowe?

Kiedy powstają blaszki miażdżycowe?

.. ...operacji udrożniania tętnic szyjnych. Ich wiek oceniano na podstawie zawartego w nich izotopu C14. Blaszki miażdżycowe okazały się być stosunkowo młode, gdyż u pacjentów w wieku ok. 68 lat blaszki nie były starsze niż 10 lat, a najczęściej powstawały w ciągu zaledwie 3 - 5 lat...