Tkanka łączna

Tamponada worka osierdziowego

.. ...zapalenia osierdzia; choroby tkanki łącznej - np. toczeń układowy; mocznica - w przebiegu niewydolności nerek; choroby nowotworowe, dodatkowo płyn może zbierać się w worku osierdziowym ( chłoniaki, rak oskrzela, sutka ). Rozpoznanie tamponady worka osierdziowego. Objawy tamponady worka..

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

.. ...sclerodermia - choroba tkanki łącznej ), skrobiawicy, idiopatycznego młodzieńczego zapalenia tętnic; zatory naczyń wieńcowych w przebiegu: infekcyjnego zapalenia wsierdzia, zakrzepów w lewym przedsionku i komorach oraz na sztucznych zastawkach, śluzaka przedsionka, koronarografii i..

Akineza

.. ...sercowego czy chorób tkanki łącznej przebiegających z zajęciem mięśnia sercowego ( np. twardzina układowa, sarkoidoza ). Spadek kurczliwości mięśnia sercowego powoduje obniżenie się frakcji wyrzutowej, przez chorego jest to odczuwane jako pogorszenie wydolności wysiłkowej ( np. zadyszka..

Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne

.. ...bezdechu sennego; choroby tkanki łącznej jak reumatoidalne zapalenie stawów ( RZS ), toczeń układowy; choroby zakrzepowo - zatorowe, głównie powikłania epizodu zatorowości płucnej; inne choroby uszkadzające naczynia płucne ( tętnicze, żylne i włośniczkowe ) jak zakażenia HIV,..

Niedomykalność zastawki trójdzielnej

.. ...wsierdzie czy chorobą tkanki łącznej ( np. toczniem ). Niedomykalność jest czasem konsekwencją wrodzonych wad serca. Niedomykalność o charakterze czynnościowym wynika nie z uszkodzenia płatków zastawki, ale zmiany geometrii prawej połowy serca i rozciągnięciu pierścienia zastawkowego...

Niedomykalność zastawki aortalnej

.. ...wsierdzia, na tle chorób tkanki łącznej ( np. RZS, ZSSK ) czy na tle zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem. Często niedomykalność ma charakter czynnościowy, to znaczy, że jej powodem jest rozciągnięcie pierścienia zastawkowego. Dziej się tak na tle chorób aorty ( jej części..

Zespół tachy-brady (tachykardia-bradykardia)

.. ...kardiomiopatie, choroby tkanki łącznej, zburzenia elektrolitowe, choroby tarczycy i inne ). Może również występować jako działanie niepożądane niektórych leków nasercowych. Objawy zespołu tachy - brady to zwykle napadowe utraty przytomności. W lżejszych postaciach: zawroty głowy, uczucie..

Choroba reumatyczna (gorączka reumatyczna)

.. ...należy to grupy chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Pośrednio wywoływana jest przez paciorkowce. W czasie każdej infekcji, układ odpornościowy chorego produkuje przeciwciała przeciwko antygenom drobnoustrojów wywołujących chorobę. Antygeny paciorkowców są bardzo podobne..

Arytmogenna dysplazja prawej komory

.. ...tłuszczowymi lub komórkami tkanki łącznej. Arytmogenna dysplazja prawej komory jest długo bezobjawowa. Zwykle pierwsze dolegliwości pojawiają się w u dwudziesto - , trzydziestolatków. Objawy są niespecyficzne, wynikają z komorowych zaburzeń rytmu serca. Chory może mieć uczucie kołatania..

Kardiomiopatia restrykcyjna

.. ...Kardiomiopatia restrykcyjna może także rozwinąć się na tle układowych chorób tkanki łącznej, cukrzycy, sarkoidozy, po radioterapii, na tle innych schorzeń serca ( kardiomiopatia przerostowa, zapalenie wsierdzia )...

Zespół, choroba, fenomen Raynauda

Zespół, choroba, fenomen Raynauda

.. ...Raynauda mogą być choroby tkanki łącznej, tętniak tętnicy podobojczykowej, nieprawidłowości kręgosłupa w odcinku szyjnym ( żebro szyjne ). Objawy mogą także pojawić się jako działanie niepożądane niektórych leków. Leczenie polega na eliminacji przyczyny, jeśli jest możliwe doszukanie się..

Choroby tkanki łącznej

Choroby tkanki łącznej

.. Choroby tkanki łącznej, dawniej zwane kolagenozami, to grupa, do której zaliczamy kilka konkretnych jednostek chorobowych. Są to miedzy innymi: toczeń, twardzina układowa, zespół antyfosfolipidowy, zapalenia wielomięśniowe i skórno - mięśniowe, układowe zapalenie naczyń, choroba Stilla, zespół Sjogrena...

Wsierdzie

.. ...zbudowana głównie z tkanki łącznej. W jego skład wchodzą komórki zwane fibroblastami oraz bardzo duża ilość włókien kolagenowych i sprężystych ( wzajemny stosunek tych włókien zmienia się w zależności od warty wsierdzia ). W skład wsierdzia wchodzą także komórki mięśni gładkich ( miocyty..

Skrobiawica (amyloidoza)

.. ...w przebiegu której w tkankach i narządach gromadzi się nierozpuszczalne białko ( amyloid ). Skrobiawica występuje w postaci pierwotnej, to znaczy bez uchwytnej przyczyny, oraz w postaci wtórnej, na tle przewlekłych chorób reumatycznych lub chorób tkanki łącznej ( kolagenoz ). Chorobami..

Włókniak

.. ...nowotworowa wywodzącą się w tkanki łącznej. Włókniaki mogą powstawać w różnych miejscach ciała. Dość częste są tak zwane włókniaki miękkie. Mają one postać podskórnych guzków. Często pojawiają się na karku, na powiekach, na szyi. Włókniaki twarde są zwykle mniejsze, często pojawiają się..

Sterydy

.. ...nerczycowy, choroby tkanki łącznej. Długotrwałe przyjmowanie sterydów prowadzi do supresji nadnerczy, czyli do zahamowania wydzielania endogennych sterydów. Aby uniknąć ostrych objawów niedoczynności tego narządu, preparaty sterydowe należy odstawiać stopniowo redukując dawkę. Dotyczy to..

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

.. ...do układowych chorób tkanki łącznej, jej podłoże jest autoimmunologiczne. Reumatoidalne zapalenie stawów zwykle rozwija się podstępnie, może wywoływać nieswoiste objawy. W typowym obrazie, chory uskarża się na ból stawów, sztywność poranną, bóle mięśniowe. Często obserwuje się stan..

Torbiel osierdzia

.. ...osłonięty warstwą włóknistej tkanki łącznej, wysięk ). W przypadku tego typu zmian, można opróżnić torbiel wykonując nakłucie pod kontrolą badania USG. Zabieg można także wykonać metodą endoskopową ( thoracoscopia ) lub techniką otwartej chirurgii klatki piersiowej. Torbiel osierdzia..

Objawy ze strony serca w twardzinie układowej

.. ...grupy układowych chorób tkanki łącznej. Jej etiologia jest nieznana, wiele teorii odwołuje się zarówno do tła autoimmunologicznego, infekcyjnego jak i genetycznego. W przebiegu choroby dochodzi do włóknienia skóry, naczyń i narządów, co prowadzi do ich postępującego uszkodzenia, zmian..

Skolioza

Skolioza

.. ...wzrastania. Rozpatrywane są także możliwe związki skoliozy z chorobami mięśni i układu nerwowego. Stosowanie gorsetów nie ma na celu korekcji deformacji ale zapobieganie dalszemu pogłębianiu się zmian...

Fibraty

.. ...oddawania lipidów z tkanek. Poza działaniem związanym z gospodarką lipidową, fibraty wykazują także aktywność przeciwpłytkową i przeciwzapalną. Zwiększają także wrażliwość komórek mięśniowych, komórek tkanki tłuszczowej i fibroblastów ( komórek tkanki łącznej ) na działanie insuliny (..

Glimepiryd (Amaryl)

.. ...mięśniowe i komórki tkanki łącznej. Dodatkowo, glimepiryd wykazuje działanie antyagregacyjne ( prawdopodobnie poprzez hamowanie cyklooksygenazy i powstawania tromboksanu ), co jest bardzo pożądanym efektem u chorych z współistniejącą miażdżycą. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym..

Chipsy szkodzą sercu

.. ...przyczyniają się do starzenia tkanek, rozwoju nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia. Nasz organizm broni się przed trucizną, jaką jest akrylamid, przez łączenie go z glutationem i wydalenie tego kompleksu na zewnątrz. To powoduje, że w komórkach zaczyna spadać poziom glutationu,..

Echo serca - Str. 36

.. ...,jest to wrodzona budowa tkanki łącznej Pani Izo czyli wg pani nie ma przeciw wskazan do joggingu np?? Chcialbym kondycje poprawic ale teraz zaczynam sie zastanawiac czy moge... Witam. Prosiłabym P. Izę o interpretacje wyniku Echa serca: Zastawka mitralna EF85mm/s ( 70=150 ) DE 19 mm/s (..

Echo serca - Str. 49

.. ...reumatycznej, czy chorób tkanki łącznej. * W kazdym razie mozna miec niedomyalnosc trójdzelna, a nie miec NP. tak to chyba leci w druga stronę, heheh * Oczywiście, że można. Ale ze wzoru i tak będzie wychodzić ;P no właśnie, niedomykalnośc trójdzielna jest następstwem innych wad lub w..

Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej - Str. 15

.. ...zwłaszcza dotyczącymi tkanki łącznej. Anomalia ta jest często „nadrozpoznawana” przez mniej doświadczonych echokardiografistów. Inne nazwy: zespół Barlowa, wiotkość zastawki mitralnej, zwyrodnienie śluzowate zastawki mitralnej Cały artykuł, więcej informacji:..

Nerwica - czy na pewno? - Str. 180

.. ...badanie ANA ( zapalenie tkanki łącznej ) ale jest ok., jeszcze teraz będę miał badania EMG ( badania mięśni ). Neurolog powiedział, że jeśli to będzie dobrze to może mam po prostu podwyższony ten wskaźnik i nie musi oznaczać on nic złego… Nie wiem, lekarze mówią, że nic mi nie..

Woda w worku osierdziowym u nastolatki

.. ...zewnętrzną i składa się z tkanki łącznej włóknistej zbitej. Spełnia następujące funkcje – zapewnia sercu ochronę w razie urazu, łączy mostek i przeponę za pomocą włóknistych połączeń, poprzez połączenia ze ścianami tętnic, które przechodzą przez osierdzie włókniste pozwala *..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 15

.. ...wspomagają i budują tkankę łączną ( silny kolagen ). Rak - jest to, najprościej mówiąc, niszczenie kolagenu przez enzymy chorych komórek. Wszystkie choroby, również choroby serca, spowodowane są niedoborami wymienionych składników. Nie dość, że organizmowi ich brakuje , to jeszcze musi..

Postępujący zespół wazowagalny? czy to możliwe? - Str. 3

.. ...skierowanie do poradni chorób tkanki łącznej i na bad krwi - stara się jak może - widać każdy z lekarzy szuka dalej a ja częsciej mdlęje i coraz trudniej mi chodzić do tego jest ciepło i nasiliły mi się bóle w szyi w okolicy tętnic - nie do wytrzymania bo żadne leki nie działają na ten..

Nerwica - luźne rozmowy o życiu z chorobą - Str. 1138

.. ...rodzinką,poza tym miałam dwa spotkania ze studentami ASP gdzie przedstawiłam wykłady na temat : światłocieni w kubaturze mniejszej niż 25m i łączenia materiałów ( szkło i metal - drewno i tkaniny ) Poza tym wszystko ok...Samopoczucie znośne ale nie ukrywam ,ze w dalszym ciągu wspomagam..

Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej i niedokurczliwość komory

.. ...niskie. Poza tym ta tkanka łączna na której jest tętniak przegrody m - przedsionkowej jest mocniejsza od ścian serca. I, że bardziej prawdopodobne, że pęknie ściana a nie to. A ze ścianami u mnie i u kol. steryda wszystko ok. Groźny natomiast jest tętniak przegrody m - komorowej, którego..

Rozstępy na udach, pośladkach

.. ...prowadzić do nadmiernego tworzenia się rozstępów. Tak może być w Twoim przypadku. Mój 15 letni syn, ma rozstępy wzdłuż całego kręgosłupa. Są sine i nie wyglądają ładnie. I jest zdrowy co najważniejsze...

Bolące mięśnie - Str. 2

.. ...potwierdzic jakąś chorobę tkanki łacznej,np. mieszana chorobe tkanki łacznej.Takie choroby leczy reumatolog.Poczytaj w int. o chorobach tkanki łącznej i na podstawie twoich objawów pomyśl czy to nie to.Gdybyś coś podejrzewał,to zrób te badania krwi i do reumatologa.Chroba mieszana tk...