Udar

Powikłania zawału serca

.. ...pozawałowy Dresslera Udar mózgu Ostra niedomykalność mitralna Skrzepliny w lewej komorze, zakrzepica żył głębokich, zatory tt. obwodowych Pęknięcie wolnej ściany serca występuje u mniej niż 1% chorych z zawałem. Występuje zwykle w ciągu pierwszych 5 dni po zawale. Pęknięcie ściany..

Udar mózgu

Udar mózgu

.. Udar mózgu ( łac. Insultus cerebri ) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu przez naczynia mózgowe, albo w wyniku zmian zakrzepowo - zatorowych, albo pęknięcia naczynia. Aby rozpoznać udar mózgu zmiany ogniskowe powinny wystąpić nagle i utrzymywać się..

Białko C-reaktywne jako wskaźnik rozwoju miażdżycy tętnic

.. ...mięśnia sercowego i udaru mózgu. Dotychczas nie przeprowadzono badań nad związkiem stężenia CRP z postępem zmian miażdżycowych, które nie dają jeszcze objawów klinicznych. Irene M.van der Meer z Erasmus Medical Center w Rotterdamie oraz współpracownicy postanowili zbadać, czy białko C -..

Krwiak mózgu

Krwiak mózgu

.. ...tętnic mózgowych lub udaru krwotocznego w przebiegu najczęściej kryzy nadciśnieniowej. Stan ten potocznie nazywany jest wylewem do mózgu. Niebezpieczeństwo krwotoku mózgowego stwarza również nieodpowiednie stosowanie leków przeciwkrzepliwych, np. acenokumarolu. Niezależnie od przyczyny,..

TIA  (przemijające ataki niedokrwienne)

TIA (przemijające ataki niedokrwienne)

.. ...żadnych zmian sugerujących udar mózgu. Należy jednak pamiętać, że TIA często poprzedza pełnoobjawowy udar niedokrwienny. Zawsze należy więc szukać przyczyny wystąpienia tego typu zaburzeń i, jeśli to możliwe, starać się je wyeliminować lub zminimalizować ich wpływ na funkcjonowanie..

Skuteczne leczenie nadciśnienia możliwe też po 80-tce

.. ...ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich przyczyn zgonów ludzi na świecie - przypomniał prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarze szacują, że w grupie po 80. roku życia nadciśnienie ma niemal 90 proc. osób. Dotychczas..

Nadciśnienie tętnicze ma ponad 8 mln Polaków

.. ...jak zawał serca, czy udar mózgu. Z tego powodu uważa się je za główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych - przed paleniem i wysokim poziomem cholesterolu. W Polsce na nadciśnienie cierpi 8 mln osób, a drugie tyle jest nim zagrożonych. Tym bardziej niepokojący jest fakt, że ok. 30..

Nadciśnienie tętnicze to problem 30 proc. Polaków

.. ...główny czynnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca, cierpi 30 proc. Polaków, a drugie tyle jest nim zagrożonych - mówili specjaliści PAN na konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział VI Nauk Medycznych PAN. Według dr Tomasza Zdrojewskiego z Katedry..

Pomidory pomogą w leczeniu chorób serca

.. ...suplement może zapobiegać udarom i chorobom serca - twierdzą brytyjscy naukowcy. Przygotowany przez związaną z uniwersytetem w Cambridge firmę lek o nazwie Ateronon ( co można by przetłumaczyć jako Niemiażdżyca ) zawiera łatwo przyswajalną postać likopenu - aktywnego składnika pomidorów,..

Poczucie beznadziejności przyczyną chorób serca u kobiet

.. ...może stać się przyczyną udaru mózgu u kobiet w średnim wieku. Najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że negatywne myślenie wpływa na porubienie ściany tętnicy szyjnej, które towarzyszy zmianom miażdżycowym - informuje Stroke: Journal of American Hart Association . Kobiety,..

Dentysta ostrzega przed zawałem

.. ...zagrożone zawałem serca lub udarem mózgu i kierować je na dalsze badania do specjalisty - informuje Journal of the American Dental Association . Szwedzkie badania objęły 101 pacjentek i 99 pacjentów prywatnych gabinetów stomatologicznych. W gabinetach tych wykorzystywano skomputeryzowany..

Migrena a ryzyko zawału serca

Migrena a ryzyko zawału serca

.. ...mają podwyższone ryzyko udaru mózgu - wynika z badań, o których informuje pismo Neurology . Migrena to jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na dźwięk i światło. Na migreny cierpią przeważnie osoby między 25 a 55 rokiem..

Więcej dzieci to większe ryzyko chorób serca

Więcej dzieci to większe ryzyko chorób serca

.. ...Ryzyko chorób serca i udaru u kobiety jest związane z tym, ile urodziła dzieci - wynika z zakrojonych na szeroką skalę badań szwedzkich naukowców opublikowanych na łamach American Heart Journal . Kobiety, które mają dwoje dzieci są najmniej narażone na choroby układu krążenia w..

Alkohol pomaga po zawale serca oraz z chorobą niedokrwienną serca

Alkohol pomaga po zawale serca oraz z chorobą niedokrwienną serca

.. ...gdy chodzi o zawał, udar mózgu czy chorobę niedokrwienną serca. Włoscy naukowcy z katolickiego uniwersytetu Campobasso wykazali właśnie na podstawie metaanalizy, ( czyli analizując wcześniejsze badania ), że umiarkowane spożycie alkoholu ( jeden - dwa kieliszki wina dziennie albo..

Jak poprawić wyniki leczenia chorób serca

.. ...niewydolność serca i udar mózgu - które odpowiadają za 60 proc. zgonów na świecie. Dla porównania, nowotwory złośliwe są przyczyną 18 proc. wszystkich zgonów. Według kardiologa, nadciśnienie zabija powoli. Najpierw prowadzi do zmian struktury i sztywności małych oraz średnich tętnic..

Po alkoholu mózg jest bardziej narażony na udar niedokrwienny

Po alkoholu mózg jest bardziej narażony na udar niedokrwienny

.. ...ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu dwukrotnie wzrasta - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo Stroke . W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie sprawdzali, jak wzrasta ryzyko udaru mózgu bezpośrednio po spożyciu napoju z alkoholem. Do..

Filtry żylne

.. ...po zawałach serca i udarze niedokrwiennym mózgu przyczynę zgonów. Stanowi najpoważniejszą postać żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej, do której występowania predysponuje wiele stanów chorobowych. Podstawą leczenia i zapobiegania występowaniu zatorowości płucnej jest leczenie heparynami..

Witamina E a udar mózgu

Witamina E a udar mózgu

.. ...nieznacznie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego jednocześnie zmniejszając ryzyko udaru niedokrwiennego o 10%. Te interesujące dane ukazały się na łamach British Journal od Medicine . Wpływ witaminy E na organizm człowieka. Witamina E jest antyoksydantem chroniącym komórki przed..

Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

Dziedziczenie skłonności do udaru przez kobiety

.. ...a twoja matka miała udar znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. W czasie badań przeprowadzonych na 2200 pacjentach okazało się, że kobiety, których matki miały udar wykazywały większe prawdopodobieństwo do tego schorzenia niż kobiety, u których w rodzinie udaru dostali ojcowie...

Brak snu prowadzi do udaru i zawału serca

Brak snu prowadzi do udaru i zawału serca

.. ...pomiędzy brakiem snu a udarem, atakiem serca oraz zaburzeniami układu krążenia. Zdrowa ilość snu. Jeśli sen trwa krócej niż 6 godzin w ciągu nocy oraz jest zakłócany, ryzyko rozwoju lub zgonu z powodów sercowych rośnie aż o 48%, natomiast ryzyko udaru jest wtedy o 15% większe. Dlatego..