Węzeł zatokowy

Zaburzenia rytmu serca

.. ...zatokowy, podczas którego węzeł zatokowo - przedsionkowy ( SA ) działa jak naturalny rozrusznik z częstością 60 - 100 pobudzeń na minutę w czasie spoczynku. Podział rytmów serca. Rytmy węzła zatokowo - przedsionkowego. Asystolia Bradykardia zatokowa Tachykardia zatokowa Rytmy..

Układ przewodzący serca (układ bodźcotwórczy serca)

.. ...sinuatrialis ). Dawniej węzeł zatokowo - przedsionkowy nosił nazwę węzła Keith - Flacka. Węzeł zatokowo - przedsionkowy umiejscowiony jest w miejscu ujścia żyły głównej górnej do prawego przedsionka serca. Czynność węzła zatokowo - przedsionkowego regulowana jest przez autonomiczny układ..

WPW (zespół Wolffa - Parkinsona - Whitea)

.. ...przedsionków do komór. Węzeł przedsionkowo - komorowy w sercu o prawidłowej budowie zapewnia opóźnienie impulsów elektrycznych wygenerowanych przez węzeł zatokowo - przedsionkowy ( SA ). Obecność w sercu dodatkowej drogi przewodzenia może być przyczyną występowania częstoskurczów. Fala..

Naczynia wieńcowe serca

Naczynia wieńcowe serca

.. ...), która unaczynnia węzeł zatokowo - przedsionkowy. Następnie odchodzi od niej gałąź komorowa prawa ( RV ) i gałąź przedsionkowa prawa ( RA ). W dalszym odcinku z prawej tętnicy wieńcowej wyodrębnia się tętnica brzeżna i tętnica zstępująca tylna ( PD ). Zakres unaczynienia tętnic..

Kardiowersja

.. ...przejęcie kontroli przez węzeł zatokowy - fizjologiczne źródło rytmu serca. Moment wyzwolenia impulsu jest zsynchronizowany z wykresem EKG w ten sposób, by nie miał wpływ jedynie na aktywność elektryczną przedsionków, nie komór. Przed zabiegiem konieczne jest ustalenie, jak długo trwa..

Atenolol

.. ...bodźcoprzewodzący serca ( głównie na węzeł zatokowy ). Atenolol zwalnia rytm serca przez co zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. Wpływa również na układ renina - angiotensyna - aldosteron przez co przyczynia się do obniżenie ciśnienia krwi. Atenolol jest stosowany w..

Preekscytacja

Preekscytacja

.. ...zatokowym musi przejść przez węzeł przedsionkowo - komorowy, gdyż jest to jedyne połączenie elektryczne pomiędzy przedsionkami a komorami. Transmisja ta wymaga czasu od 120 do 210 ms, przy czym nie możliwe jest szybsze przejście impulsu. Jest to uwarunkowane budową i fizjologią komórek..

Rytm zatokowy

.. ...przedsionków, przechodzi przez węzeł przedsionkowo - komorowy do pęczka Hisa i jego odnogami odpowiednio do prawej i lewej komory serca, pobudzając najpierw mięśniówkę przegrody międzykomorowej, następnie okolice koniuszka serca ( głównie mięśniówka lewej komory ) i resztę mięśnia obu..

Zespół tachy-brady (tachykardia-bradykardia)

.. Zespół tachykardia - bradykardia ( tachy - brady ) jest rodzajem dysfunkcji węzła zatokowego, w której występują charakterystyczne, złożone z dwóch faz, zaburzenia rytmu. Pierwszą fazę stanowi tachyarytmia ( zaburzenie rytmu serca z przyspieszenie jego pracy ). Najczęściej jest to wstawka migotania..

Tachykardia zatokowa

.. ...wpływu nerwu błędnego na węzeł zatokowy ( odhamowanie ). Nerw błędny ma działanie przeciwstawne do układu współczulnego, aktywowanego podczas wysiłku czy stresu. Są to dwie sytuacje, w których tachykardia zatokowa jest zjawiskiem prawidłowym. Wzmożone napięcie ( aktywność ) układu..

Iwabradyna (Procoralan)

.. ...poprzez hamujący wpływ na węzeł zatokowy. Iwabradyna nie zwalnia przewodzenia w obrębie przedsionków ani w węźle przedsionkowo - komorowym. Jest to przyczyna dla której iwabradyna może być stosowana u pacjentów z jednoczesnymi wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowanie beta blokerów...

Iwabradyna obniża ryzyko zawału serca

.. ...Kardiologiczne. Działa on na węzeł zatokowy, strukturę wielkości główki od szpilki, która decyduje o częstości akcji serca. W najnowszych badaniach nad iwabradyną - o nazwie BEAUTIFUL, udział wzięło niemal 11 tys. pacjentów z chorobą wieńcową z 33 krajów, w tym ok. 1000 chorych z Polski...

Blok prawej odnogi pęczka Hisa

.. ...elektrycznego pełni węzeł zatokowy nazywany naturalnym rozrusznikiem serca. Zdrowy węzeł zatokowy generuje impuls elektryczny ok. 50 – 80 razy na minutę w okresie spoczynku, a podczas wysiłku przyspiesza pracę serca nawet do 180 razy na minutę. Prawidłowe rozprzestrzenianie się..

Dodatkowe skurcze - Str. 169

.. ...niezaleznie od pochodzenai( węzeł zatokowy, nadkomorowy, komorowy brrr ) już tak. Stasiu nie bede juz spacerowac!!!protestuje!jak mam grnaiczny lewy przedsionek, to nie będe nigdzie łazić!!!! dalej mam podejrzenie nadciśnienia płucnego to raz. dwa - większy lewy przedsion, było 35, nagle..

Rozrusznik serca (nie sztuczny)

.. ...węzła Keith - Flacka.Węzeł zatokowo - przedsionkowy umiejscowiony jest w miejscu ujścia żyły głównej górnej do prawego przedsionka serca. Wiecej informacji: http://www.kardiolo.pl/ukladbodzcotworczy.htm..

Renta przy WPW i skierowaniu na ablację

.. ...mi zmodyfikować cały węzeł zatokowo przedsionkowy. to bardziej skomplikowany zabieg od zwykłej ablacji. bardzo rzadko go wykonują i to już w ostateczności. lekaez mi powiedzial że 99% osób po tym zabiegu ma stymulator do stałej stymulacji. rozmawiałam z wieloma lekarzami i to jest trochę..

Migotanie przedsionków - ablacja - Str. 31

.. ...ratowałam. Dzisiaj mam chory węzeł zatokowy, który nie reaguje na farmakologię, moje tętno z dnia na dzień wyższe. minimalne 58 max. 193. średnia wg Holtera 120. Teraz na próbę dostałam niemiecki lek * Nebilet * , może ktoś coś o nim wie ? Witam wszystkich w Nowym 2009 Roku życząc dużo..

Interpretacja EKG

.. ...żródłem tego impulsu jest węzeł zatokowy a jego prawidłowym rozprzestrzenianiem zajmuje się węzeł przedsionkowo - komorowy i pęczek Hisa.Biegnie on wzdłuż przegrody międzykomorowej wzdłuż dolnej krawędzi jej części błoniastej.W odległosci ok 20mm od węzła przedsionkowo - komorowego..

Skurcze dodatkowe gromadne - Str. 2

.. ...temu, bo mam też popsuty węzeł zatokowy albo inne coś , i mój rytm ma tendencje do gwałtownych przyśpieszeń, miałem stym.przezprzełykową, rezonans serca w Aninie, krew, echo itp dziesiątki razy ...holtery .. Wiem jedno - dla osób które to odczuwają - to jest ohydne. Po drugie - to jest..

Silny atak nadkomorowy serca

.. ...zatokowo - przedsionkowe ew węzeł zatokowy i cóż. to rzadko robione zabiegi. kończą się no niezłą bradykardią i często koniecznością stymulatora bo akurat tutaj jest ingerencja w naturalny rozrusznik serca. i wiem że nie będzie to łatwy zabieg. powikłanie stymulator chodzący 24/h ew od..

Chory węzeł zatokowy serca

.. ...wpisał w opis - chory węzeł zatokowy. juz dawno powinien mieć rozruch załozony , wielu to pomoglo , tylko ten na minim. i na mxim. Witaj! Dlaczego jesteś tak przestraszona wizją rozrusznika. To przecież jeden z łagodniejszych środków stosowanych w szeroko pojmowanej kardiologi. Z..

Powikłania pogrypowe a arytmia - Str. 2

.. ...gwałtownie działajacy węzeł zatokowy, że przyspieszenia pracy serca są dla mnie niewskazane . Nie wlali nawet isoprenalinki na koniec badania jak to jest w standardzie - bo bez tego rytm szalał , zwalniał, przyspieszał - rozmaicie . Niestety - jego modyfikację przeprowadza się nadal..