Zmiany w układzie krążenia

Adrenalektomia

.. ...powyżej 6 - 8 cm - taki rozmiar guza wymagałby wykonania dodatkowego cięcia na skórze, obecności typowych przeciwwskazań do laparoskopii ( ciąża, zaburzenia krzepnięcia, zrosty wewnątrzotrzewnowe ). Powikłania adrenalektomii. Po adrenalektomii mogą wystąpić następujące powikłania..

Hiperaldosteronizm wtórny

.. Hiperaldosteronizm wtórny to stan zwiększonego wydzielania aldosteronu, wynikający z zaburzenia układu reninowo - angiotensynowego przez różne stany chorobowe, nie mający związku z pierwotną nadprodukcją aldosteronu w nadnerczach. Nadmierne pobudzenie tego układu prowadzi do zwiększonego wydzielania..

Test hamowania deksametazonem

.. Test hamowania deksametazonem służy do diagnostyki przyczyn hiperkortyzolemii, czyli zwiększonego stężenia kortyzolu we krwi. Wykonując test podaje się doustnie deksametazon ( syntetyczny glikokortykosteroid ) powodujący zahamowanie wydzielania kortyzolu przez korę nadnerczy. Badanie stężenia kortyzolu lub..

Zespół rakowiaka

Zespół rakowiaka

.. Zespół rakowiaka to szereg objawów występujących u chorych na rzadki rodzaj nowotworu, zwany rakowiakiem. Nowotwór ten wydziela do krwi substancje odpowiedzialne za wiele pozornie niepowiązanych ze sobą dolegliwości. Dla choroby charakterystyczne są napady, które objawiają się zaczerwienieniem twarzy i szyi,..

Guz chromochłonny nadnerczy

Guz chromochłonny nadnerczy

.. ...w rdzeniu nadnerczy. Zmiany wieloogniskowe częstsze są u dzieci. Jakie są objawy?. Chociaż guz chromochłonny występuje stosunkowo rzadko na tle innych guzów to rozpoznanie go jest szczególnie istotnym problemem endokrynologii i kardiologii ze względu na ogromną różnorodność objawów..

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny)

.. ...funkcjonowanie i powstawanie zmian organicznych m.in. w układzie krążenia. Jak często występuje zespół Conna?. Nadciśnienie tętnicze jest dzielone na dwie duże grupy pod względem przyczyny, są to nadciśnienie pierwotne oraz nadciśnienie wtórne. Pierwsza grupa zawiera nadciśnienie..

Zespół Cushinga

.. ...kardiologicznym, ponieważ wywołuje zmiany w układzie sercowo - naczyniowym. Zespół Cushinga to zespół objawów klinicznych spowodowanych nadmiarem glikokortykosteroidów - hormonów produkowanych w korze nadnerczy. Głównym hormonem glikokortykosteroidowym jest kortyzol, a stan jego nadmiaru..

Choroba Cushinga

.. ...rozwarstwienie aorty; zmiany w naczyniach siatkówki. Hiperglikemia i zaburzenia lipidowe przyspieszają znacząco rozwój miażdżycy. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do patologicznych zmian w małych naczyniach ( mikroangiopatia ), a także dużych ( makroangiopatia ). Zmiany w małych..

Przetoka dializacyjna

.. ...Jest to wynikiem nagłej zmiany dystrybucji krwi w krążeniu. Mogą pojawić się typowe objawy hipotonii: zasłabnięcie, bóle i zawroty głowy, szumy uszne. Aby zapobiec temu powikłaniu stosuje się prawidłowe nawodnienie pacjenta wypełniając łożysko naczyniowe. Zatorowość płucna. Zakrzepica..

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek

.. ...sercowo - naczyniowych. Zmiany w układzie krążenia u osób z chorobami nerek. Zmiany w układzie krążenia, jakich można spodziewać się u osób chorujących na przewlekłą chorobę nerek obejmują przede wszystkim zwiększone ryzyko rozwoju: nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości, miażdżycy,..

Erytropoetyna

Erytropoetyna

.. ...funkcji erytropoetyny. Zmiany w układzie krążenia ( w składzie krwi ), jakie zachodzą pod wpływem niedoboru EPO u osoby z PChN ocenia się na podstawie badania morfologicznego. Pobraną krew żylną poddaje się ocenie pod mikroskopem i w analizatorach. Stwierdzenie niedokrwistości z..

Dializy

.. Dializoterapia jest dominującą, ogólnodostępną w Polsce metodą leczenia nerkozastepczego. Uszkodzone w znacznym stopniu nerki nie są w stanie sprawnie pełnić swojej funkcji. Dzięki przeprowadzanym dializom ( hemodializie i dializie otrzewnowej ) możliwe jest oczyszczenie krwi z toksycznych i zbędnych..

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek

.. ...przepływ krwi. Początkowo zmiany dotyczą naczyń nerkowych, w wyniku czego dochodzi do upośledzenia ich funkcji. Uszkodzenie naczyń ma miejsce również w innych narządach. W badaniu morfologicznym oceniającym skład krwi u chorego z ONN możemy spodziewać się niedokrwistości - w przypadku,..

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek

Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek

.. ...histopatologiczny badanej nerki. Zmiany dotyczą drobnych naczyń tętniczych i polegają na przeroście warstwy środkowej i wewnętrznej naczynia z miejscowym ich włóknieniem. Natomiast w naczyniach doprowadzających kłębuszka gromadzą się złogi hialinowe. Dodatkowo uszkodzenie może obejmować..

Niewydolność nerek

.. ...powstawania powoduje ogromne zmiany w układzie krążenia, zwiększając zapadalność na takie choroby jak: choroba wieńcowa i niewydolność serca; miażdżyca naczyń; zaburzenia rytmy serca; nadciśnienie tętnicze; niedokrwistość; infekcyjne zapalenie wsierdzia. Upośledzenie funkcji układu..